شرکت PMPiran

88261019 -88253821 - 88254527 (021) مشترک شوید
لطفا جهت اشتراک در خبرنامه سایت نام و آدرس ایمیل خود را ثبت کنید
 

ساختار شکست کار (WBS) چیست و چگونه باید آن را تهیه کرد؟

ساختار شکست کار، محصول و یا خدمت قابل تحویل یک پروژه است که به بخش‌های جزئی تری تقسیم شده است. این ساختار به صورت بصری اصطلاعات مفید زیادی در اختیار ما می‌گذارد و از مهمترین اسناد پروژه محسوب می‌شود.

ساختار شکست کار (WBS) یا Work Breakdown Structure اولین گام در ایجاد یک طرح و یا پروژه با کیفیت بالا است و شما و تیم شما را در مسیر موفقیت قرار می دهد. نادیده گرفتن این فرآیند میتواند یکی از عوامل شکست در پروژه ها باشد.

منطقی است که برای انجام کارهای بزرگ، ابتدا آن‌ها را به کارها و فعالیت‌های کوچک تر می‌شکنیم. ساختار شکست کار یکی از ابزارهای مدیریت پروژه است که پروژه را به قطعاتی با قابلیت مدیریت تقسیم میکند، از طرفی سند ساختار شکست کار میتواند توافقی بین شما و کارفرمایتان در مورد محصول نهایی و فعالیت‌هایی که شامل پروژه میشود، باشد و هر گونه ادعا و کج‌فهمی را به حداقل برساند، تهیه‌ی ساختار شکست کار در پروژه کمک زیادی به شناسایی بهتر فعالیت‌ها‌ی پروژه می‌نماید.

ساختارشکست کار مرزهای محدوده را بخوبی مشخص میکند و می توان آن را به عنوان یک داشبورد برای کنترل تغییرات دامنه استفاده کرد و مانع از بروز خزش محدوده و محتوا شد. ساختار شکست کار مبنایی برای تهیه برنامه ‌زمانبندی است و تهیه آن از هدر رفتن زمان و هزینه در پروژه‌ها جلوگیری و موجبات تصمیم‌گیری درست و بهنگام در مراحل مختلف می‌شود. WBS برای تمامی دست اندرکاران پروژه یك دید مشترك ایجاد می‌كند و نمایش گرافیكی و ساده‌ایی از كار ارایه می‌كند كه براحتی قابل خواندن و فهم است. در نتیجه مسؤولین امر به‌راحتی می‌توانند آن را مرور كرده و نكات فراموش شده را یادآوری كنند

در توضیحات آورده شده سعی در بیان اهمیت موضوع و ضرورت پرداختن به آن داشتیم، بر اساس نظر بسیاری از متخصصان امر، ساختارشکست پروژه همانند قلب یک پروژه است. هدف ما در این محتوای ویدیویی آشنایی با ساختار شکستی اصولی و روش‌های تهیه ساختار شکست و انواع آن است. بعد از خواندن این ارائه دیدی جامع‌تر و نگاهی دسته‌بندی شده‌تر به این موضوع خواهیم داشت.

 

 

دریافت فایل PDF از Slideshare
Print Friendly, PDF & Email
(+1 rating, 1 votes)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *