google-site-verification: googlee0652858a37ac355.html

شرکت PMPiran

88261019 (021) مشترک شوید
لطفا جهت اشتراک در خبرنامه سایت نام و آدرس ایمیل خود را ثبت کنید
 

سی و ششمین گردهمایی اعضای PMPiran

مكان جلسه: آکادمی توف ایران – آلمان

زمان جلسه: 93/03/04 ساعت 20:30- 18:00 

سی و ششمین گردهمایی مدیران پروژه

خانمها: ذوالنوریان، نظری، محمدی و پهلوانزاده
آقایان: موسوی، نوری میانرودی، مختار، فتوحی، باغبان، افضلی، علوی، محمدی، کریمی عقدا، دهناد، رفائی، دهقان، عروجی، معینی، گلپریان و محمودزاده
 1. سخنران:

آقاي محمد پیام بهرام پور نویسنده، سخنران و مدرس دورهای آموزش سخنرانی و فن بیان فارغ التحصیل در رشته «تکنولوژی آموزشی» و برای اخذ اطلاعات بیشتر میتوان به سایت ایشان مراجعه نمود.

 • 1- تعداد حاضرين و مکان برگزاري جلسه سي و ششم

اين جلسه با حضور 20 نفر برای اولین بار در آکادمی توف ایران – آلمان واقع در خيابان خرمشهر برگزار شد. موضوع اصلی این جلسه مبحث استفاده از فنون سخنرانی و نحوه تهیه و ارائه presentation بود.

PMPiran Gathering 36-2

 • 2- موضوعات مطرح شده در جلسه
 1. اهمیت استفاده از فنون سخنرانی و Presentation

یکی از مواردیکه در این جلسه مورد بحث قرار گرفت، اهمیت استفاده از فنون سخنرانی و ارائه مطالب بود. این مطالب برای مدیران پروژه می تواند خواسته های پروژه از حامی ها و یا مدیران ارشد و یا حتی جلب نظر صاحبان پروژه برای افزایش حجم پروژه باشد. برای هر منظوری که داشته باشیم نیاز است که مطالبی تهیه و ارائه شود و سوال اینجا خواهد بود که به چه علت نیاز است که این مطالب توسط سیستمهای جدید presentation همچون نرم افزار Power point و یا نرم افزارهای مشابه ارائه شوند. در حقیقت سوال این است که به چه علت از ابزاری همچون Power Point استفاده میکنیم.

علت اصلی استفاده از چنین ابزاری، قدرت و اثر visual آنها می باشد. در اصل هر آنچه که با بینایی افراد در ارتباط باشد، می تواند اثر پذیری بیشتری نیز داشته باشد. در این رابطه کتابSecrets of Presentation Steve Jobs به حاضرین معرفی شد.

از نکات مهم دیگر در تهیه یک ارائه، دقت در شخصیت و سمت افراد شرکت کننده در جلسه است. مسلماً تهیه یک ارائه – از نظرمطلب و شکل و شمایل – برای گروههای کارشناسی با سطوح مدیریتی فرق داشته ولی در هر صورت می بایست خواسته ها و نکات مهم و اصلی به نوعی نشان داده شوند که جلب نظر ایشان را بکند. در رابطه با این موضوع نیز مثالی از مشکلات به وجود آمده در پروژه های بزرگ به مانند پروژه های NASA اشاره شد و کتاب Craft your Scientific Presentation نیز جهت مطالعه حضار و علاقه مندان معرفی گشت.

در ادامه و برای تاثیرگذاری بر افراد حاضر در یک جلسه، تقسیم بندی درک انسان در سنین مختلف به شرح زیر ارائه شد.

 1. نوزادان ———————- کاملاً عینی
 2. کودکان تا 7 سال ————— عینی
 3. کودکان و نوجوانان از 7 تا 11 سال – پیش انتزاعی
 4. نوجوانی به بعد ————— انتزاعی (منظور از انتزاعی مسائلی است که با حواس 5 گانه نتوان درکشان کرد)

با توجه به تعاریف بالا می توان از درک انتزاعی افراد در ارائه ها استفاده کرد ولی تجربه نشان داده است که با وجود این تعاریف و حقائق، بازهم بهتر است درک عینی را در ارائه مطالب مد نظر قرار داد.

مطلب بعدی که در این جلسه به آن اشاره شد، دسته بندی presentation ها به گروه های زیر بود:

 • بدون قانون:

که معمولاً اثربخشی مثبتی نخواهند داشت.

 • دانشگاهی:

که بیشتر حاوی مطالب علمی بوده و حد میانه را به خود اختصاص می دهد.

 • حرفه ای:

که از تمام نکنیکهای یک ارائه بهره گرفته است.

یکی از تکنیکهای مهم در تهیه یک ارائه، ملموس بودن آن است و بهتر است که با ابزارهای مختلف اکثر حواس 5 گانه را درگیر مطلب مورد نظر کرد. به طور مثال بهتر است از تکنیکهای سخنرانی و تهیه یک Presentation حرفه ای برای فعال کردن حواس شنوایی و بینایی استفاده نمود. در این راستا فیلم رونمایی توسط استیو جابز به نمایش گذاشته شد.

 • ارائه سیاستهای سال 93

برنامه های آتی و سیاستهای برگزاری گردهمایی مدیران پروژه حرفه ای در سال 93 توسط آقای محمودزاده ارائه شد. بر اساس این سیاستها، موارد زیر در سال 93 مد نظر خواهند بود.

 1. 1. تهیه نقشه راه سال 93

این مورد توسط آقای محمودزاده تهیه و برای اعضا ارائه خواهد شد.

 1. 2. ارائه سمینار و به اشتراک گذاری تجارب توسط اعضا

این آیتم می بایست با فعالیت و مشارکت اعضا تهیه و ارائه گردد.

 1. 3. ارائه سمینارهای مختلف توسط اساتید صنعت، دانشگاه و مدیریت پروژه و رشته های مرتبط

در سال 93 سعی برآن خواهد بود که در جلسات مختلف از اساتید و افرادیکه در حوزه مدیریت پروژه و یا دانشهای مربوطه فعالیت دارند، دعوت گردد.

 1. 4. تهیه دوره های تخصصی بر اساس نیاز متقاضیان

در سال 93، شرکت PMPIran با توجه به نیاز افراد و اعضا، می تواند اقدام به تهیه دوره تخصصی و ارائه آنها کند. این دوره ها در ابتدا می بایست توسط اعضا شناسایی، درخواست و در مرحله بعد هدف و اجزا آن توسط تیمی مشترک شامل اعضا و شرکت PMPIran مشخص شده و سپس آموزش مورد نظر تهیه و ارائه گردد.

 1. 5. برگزاری روز جهانی مدیریت پروژه

به مانند سال قبل برگزاری سمینار یک روزه به مناسبت روز جهانی مدیریت پروژه در دستور کار سال 93 قرار داشته و با استفاده از تجربیات اعضا و همچنین نظر حاضرین در دوره قبل، این دوره نیز برگزار خواهد شد.

 1. 6. تعریف پروژه های مشترک مرتبط با حوزه های دانشی مدیریت پروژه و ارائه نتایج در جلسات

بنا به درخواست برخی از حاضرین و اعضا در جلسات سال گذشته، مقرر شد در سال جاری پروژه هایی توسط اعضا تعریف و به صورت گروهی اجرا گردد. البته اجرایی شدن این آیتم منوط به مشارکت اکثریت نیز خواهد بود. البته این پروژه ها میتوانند از نوع مجازی و با افرادیکه در شهرها و یا کشورهای دیگر زندگی می کنند نیز انجام گردد.

 1. 7. بررسی مطالب روز مدیریت پروژه به صورت مشترک و گروهی (PMNetwork & PMIToday)

مطالعه و ارائه نکات روز مدیریت پروژه که در سایتها و یا مجلات مختلف مطرح شده، به صورت خلاصه و در قالب مقاله یا سمینار برای اعضا و حاضرین در جلسات

 1. 8. شرکت در مسابقات بین المللی مدیریت پروژه به مانند Krezner

با توجه به اینکه اکثر اعضا در شرکتهای صاحب نام و پروژه محورمشغول به کار بوده و دارای تجربه های بسیار خوبی در زمینه اجرای پروژه های صنعتی می باشند، پیشنهاد شد که شرکت در برخی از مسابقات بین المللی داخلی و خارجی به مانند Krezner نیز در دستور کار قرار گیرد.

 1. 9. ارائه مقاله های مشترک برای حضور در سمینار بین المللی مدیریت پروژه ایران

به مانند آیتم قبلی و برای ارتقای سطح علمی اعضا و کشور، پیشنهاد شد که تهیه مقاله و سمینار و ارائه آنها در سمینارهای داخلی همچون سمینار بین المللی مدیریت پروژه ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته و توسط اعضا انجام گردد.

Print Friendly, PDF & Email
(+10 rating, 2 votes)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *