با ما همراه باشید در

چرا مدیران پروژه باید گواهی PBA را دریافت کنند؟

حدود چهارسال از زمانی که موسسه مدیریت پروژه آمریکا (®PMI) گواهی حرفه‌ای در تحلیل کسب و کار (®PBA) را معرفی نموده است، می‌گذرد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود، چرا باید تحلیل کسب و کار پای خود را به موسسه مدیریت پروژه باز کند؟

اگر وظایف یک مدیر پروژه را طبق راهنمای ®PMBOK بررسی کنیم، می‌بینم موفقیت پروژه وظیفه مدیر پروژه است. وظیفه‌ای که فقط با برنامه ریزی و تقسیم کارها و کنترل آن میسر نمی‌شود. یک مدیر پروژه باید بتواند الزامات پروژه را شناسایی و مدیریت کند. از همین رو، گواهی PBA با هدف تقویت مهارت‌های فنی یک مدیر پروژه در مدیریت الزامات ایجاد شد.

طبق تحقیقات موسسه مدیریت پروژه (PMI)، مهمترین دلیل شکست پروژه ها نیز عدم جمع آوری صحیح الزمات است. الزاماتی که می‌توانند مسیر پروژه را دگرگون کنند. مدیران پروژه در این فضا از همه بیشتر به مهارت تحلیل کسب و کار نیازمند هستند.

در ادامه سه دلیل اصلی که یک مدیر پروژه باید برای گرفتن گواهی حرفه‌ای در تحلیل کسب و کار (PBA) اقدام کند آمده است.

 

  1. انتظارات سازمان

همانطور که دربالا مطرح شد، سازمان‌ها از مدیران پروژه خود انتظار موفقیت پروژه را دارند. موفقیتی که با شناسایی الزامات پروژه و کسب و کار میسر می‌شود. نیازی به گفتن نیست، تجزیه و تحلیل کسب و کار با توجه به شباهتش به مدیریت پروژه، می‌تواند توسط مدیران پروژه قابل اجرا باشد. گواهی PBA نیز از همین رو ایجاد شده است.

 

  1. به روز بودن

دلیل دیگر این است که اکنون بسیاری از مدیران پروژه در سازمان‌ها به عنوان مدیر محصول فعالیت می‌کنند. شغلی که علاوه بر نیاز به مهارت‌های یک مدیر پروژه به مهارت های یک تحلیل گر کسب و کار نیازمند است. داشتن گواهی PBA این کمک را به مدیر پروژه می‌کند تا آسان تر کارهایی از این دست را مدیریت کند.

 

  1. دشواری گرفتن گواهی

تمامی افرادی که این گواهی را دریافت کرده اند، به دشواری آن بسیار تاکید داشته اند. برای گرفتن این گواهی شما باید چندین منبع آموزشی را مطالعه کنید و در امتحانی به مدت دو ساعت، به دویست سوال پاسخ دهید. سوالاتی که کاملا مفهومی و موقعیتی هستند و شما باید بهترین پاسخ را مشخص کنید. این دشواری شاید شما را به گرفتن گواهی ترغیب کند، شاید هم انگیزه شما را کم کند. اما نکته این است، هر کسی نمی‌تواند این گواهی را دریافت کند. اگر می‌خواهید تفاوت خود را با دیگر مدیران پروژه نشان دهید، این گواهی بسیار مناسب شماست.

 

جمع بندی

گرفتن گواهی حرفه‌ای در تحلیل کسب و کار (PBA) یک راه فوق العادست تا مسیر شغلی خود را بهبود بخشید. گواهی که «نه گفتن» به شما را بسیار سخت خواهد کرد و مسیر شما را برای موفقیت در فضای کسب و کار هموار خواهد کرد.

 

 

    دیدگاه خود را بیان کنید

    ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.*