شرکت PMPiran

88261019 -88253821 - 88254527 (021) مشترک شوید
لطفا جهت اشتراک در خبرنامه سایت نام و آدرس ایمیل خود را ثبت کنید
 

منشور پروژه اولین گام در آغاز پروژه

 

پروژه با منشور به صورت رسمی در سازمان شکل می‌گیرد. این سند کلیات پروژه را مشخص و به مدیر پروژه مجوز شروع کار می‌دهد و از همه مهمتر هدف پروژه را مشخص می‌کند. حال چه چیزهایی باید در منشور پروژه نوشته شود؟

 

از اسم و اسم سرمایه‌گذاران پروژه که بگذریم به بخش‌هایی الزامی که در ادامه آمده است می‌رسیم:

 

هدف پروژه

این بخش توضیح می‌دهد، علت اصلی شروع پروژه چیست؟ مسئله اصلی پروژه چیست؟ در این بخش می‌توان به قراردادی که منجر به شروع آن شده است و یا مسئله سازمانی که برای حل آن پروژه را شروع کرده ایم ارجاع دهیم. برای مثال ارجاع به صورت جلسه‌ای که سیستم جدید اتوماسیون تصویب شد.

 

تعریف پروژه

در این بخش باید توضیح داده شود که پروژه می‌خواهد به چه چیزی دست یابد؟ برای مثال تهیه یک سیستم جدید انبارداری با قابلیت‌های کلیدی که تا الان مشخص شده است.

 

اهداف قابل اندازه‌گیری وشاخص‌های موفقیت

اهداف و شاخص‌های که در زمان تعریف پروژه مشخص می‌شود را در منشور قید کنید. این بخش باعث می‌شود بدانید به طور مشخص در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.

 

بودجه و منابع مالی

در این مرحله معمولا شناخت مناسبی از جزییات و هزینه‌های پیش رو نداریم، بنابراین نمی‌توانیم یک بودجه با جزییات دقیق در نظر بگیریم. در این بخش باید محدودیت‌های اصلی و بازه مورد توافق بودجه و همچنین منابع در دسترس را مشخص کنید.

 

ریسک‌ها

همه پروژه‌ها ریسک دارند. این یک نکته کلیدی است و شما باید آن‌ها را مشخص کنید. در این بخش شما باید لیستی از ریسک‌های مهم را قید کنید.

 

نقاط عطف (Milestones)

اگر نقاط عطف مهم پروژه را می‌دانید در این بخش از پروژه قید کنید. بعدا می‌توانید این نقاط عطف را به گانت‌چارت منتقل کنید. هدف اصلی این است تا زمان‌های مهم پروژه را مشخص کنید.

 

لیست ذینفعان کلیدی

شاید مهمترین بخش چارتر همین بخش باشد. در این بخش لیست ذینفعانی که بیشترین اثر را در پروژه دارند باید ذکر شود. این لیست به مدیرپروژه می‌گو‌ید: باید انتظارات، نیازها و خواسته‌های چه افرادی را در نظر بگیرد، از چه کسانی پول بگیرد و به چه کسانی گزارش دهد و … .

 

الزامات ازپیش تعیین شده

در این بخش الزاماتی که در ابتدا مشخص شده است و همچنین این که چه کسی موفقیت و شکست پروژه را تشخیص می‌دهد را باید ذکر کنید.

 

سطوح مسئولیت و اختیارات

برای شفاف سازی و مشخص کردن اختیارات لیست افراد و دپارتمان‌های مهم سازمان را در این بخش و نحوه تعامل با آن‌ها را ذکر کنید. در این بخش همچنین باید ذکر شود حدود اختیارات مدیر پروژه چیست؟ و برای چه تصمیماتی باید تایید مدیران ارشد و یا سرمایه گذاران را بگیرد؟

 

حال اگر همه موارد بالا را نوشته‌اید، چارتر شما کامل شده است. بروید و تایید آن را بگیرید. داشتن تایید از مدیران‌ارشد و ذینفعان کلیدی، دومین کاری است که باید در مرحله آغازین انجام دهید.

Print Friendly, PDF & Email
(+4 rating, 4 votes)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *