شرکت PMPiran

88261019 -88253821 - 88254527 (021) مشترک شوید
لطفا جهت اشتراک در خبرنامه سایت نام و آدرس ایمیل خود را ثبت کنید
 

مدل بلوغ مدیریت پروژه سازمانی ®OPM3

یکی دیگر از ارزنده ترین دستاورد های علمی و عملی ®PMI در دهه اخیر، ابداع و پرورش مدلی جهت سنجش درجه بلوغ سازمانهای درگیر پروژه، خصوصا سازمانهای پروژه محور است. این مدل OPM3® : Organizational Project Management Maturity Model می باشد که در حاضر ویرایش سوم آن توسط ®PMI منتشر شده است.

این مدل نقش بسیار عمده و مهمی را در مقوله مشاوره مدیریت پروژه و سازمانهای درگیر با پروژه ایفاء می نماید. جهت توضیح مختصر این مدل، میبایستی ابتدا سه عنوا زیر را، بنا به تعریف ®PMI عنوان کرد:

 

  1. مدیریت پروژه سازمانی:

مدیریت پروژه سازمانی، مدیریت سیستماتیک پروژه ها، برنامه ها و پورتفولیوها است که در راستای نیل به اهداف استراتژیک سازمان می باشد.

 

  1. برنامه:

برنامه عبارت است از مجموعه ای از پروژه ها و فعالیتها که در ارتباط با یکدیگر برای نیل به یک هدف مشترک اجرا می گردند.

 

  1. پورتفولیو:

پورتفولیو عبارت است از تعدادی برنامه و (نیز) پروژه که توسط یک سازمان برای نیل به اهداف اقتصادی آن سازمان انتخاب می شوند. این برنامه ها و پروژه ها لزوما با همدیگر ارتباطی نداشته و تنها اشتراک آنها، سازمان متولی آنها است.

 

حال نقش و نحوه عمل ®OPM3 را میتوان اینگونه عنوان نمود که:

 

راهنمای پم باک، استاندارد مدیریت یک پروژه می باشد. با در نظر گرفتن استاندارد پم باک، سازمانهای پروژه محور، از استاندارد ®OPM3 به عنوان یک چهارچوب کاری برای پیگیری و نیل به اهداف استراتژیک خود، از طریق بکارگیری یک سری روش های بهینه (Best Practices) استفاده می نمایند. از طرف دیگر، با در نظر گرفتن روش های بهینه، که به عنوان الگو تجربه شده و پذیرفته شده اند، عملکردهای سازمان در مدیریت پروژه ها، برنامه ها، و پورتفولیوها، به توسط ®OPM3 تعیین، سازماندهی و ارزیابی می شنود.

 

با این تفاصیل، استاندارد ®OPM3 متشکل از سه عامل اصلی است:

 

  • دانستن محتوای استاندارد
  • روشی برای مقایسه عملکرد با محتوای استاندارد
  • مهیا شدن برای تغییر به سمت بهبود

 

و بدين ترتيب:

 

  1. يك سازمان پروژه محور، در نهايت ميتواند با ارزيابي ها (مميزي ها) تصميم بگيرد، كه چگونه براي بهبود، برنامه ريزي كرده و به آن دستيابي پيدا نمايد!

 

OPM3

  1. در باره تاريخچه ®OPM3:

در هنگام بدعت گذاری مدل نامبرده، آقای رالف فریدریش عهده دار مدیریت اصلی برنامه ®OPM3 (شامل 20 پروژه و همكاري بيش از 700 نفر از سراسر جهان) در انستیتوی ®PMI بوده است. ایشان اکنون به عنوان همکار شرکت آمونتیس و نیز مدیر عامل شرکت گپروس آلمان www.gepros.com به فعالیتهای تخصصی مشاوره ای مدیریت و مدیریت پروژه، مربیگری و نیز تربیت مربیان مدیریت پروژه و تدریس در دانشگاههای آلمان مشغول می باشد.

مدیران ارشد شرکت پیشرو مدیریت پیران نحت تعالیم و مربیگری مستقیم آقای فریدریش، به درجه حرفه ای مدیریت پروژه ®PMP و نیز به درجه مربی دوره های آموزشی مدیریت پروژه، نایل آمده اند. همچنین این شرکت و مدیران آن افتخار آن را دارند که در ارتباط با آقای فریدریش و علم و تجربه ایشان قرار گیرند.

همچنین شرکت PMPiran در با همکاری شرکت AMONTIS و GEPROS آلمان و با اتکا بر دانش و تجربه تیمی مجرب از دارندگان مدرک ®PMP در ایران (شامل بیش از 100 ®PMP دانش آموخته نزد PMPiran) آمادگی کامل جهت تعریف پروژه های استقرار و راه اندازی سیستمهای مدیریت پروژه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *