پروژه خود شما هستید

cccmanagement

به یاد آورید که باید از یکی از مهم‌ترین دارایی‌های خود، یعنی خودتان محافظت کنید.

اگر تاکنون با خطوط هوایی پرواز کرده باشید، علائم هشدار دهنده درباره‌‌ی ماسک‌های اکسیژن را به خاطر می‌آورید: «اگر با کودک یا شخصی که نیازمند کمک است پرواز می‌کنید، ابتدا ماسک خود را محکم کنید، سپس به شخص دیگر کمک کنید.»

شما را نمی‌دانم ولی من در چنین شرایطی بسیار مطیع و سربه‌زیر هستم و فکر می‌کنم این چیز خوبی است. این رفتار به نوعی در ذهن من حکاکی شده است زیرا از این ترس دارم که ممکن است جزو دسته‌ای از افراد قرار بگیرم که پیش از آن‌که مطمئن شوند خودشان می‌توانند به راحتی نفس بکشند، به دیگران کمک می‌کنند تا از ماسک اکسیژنشان استفاده کنند.

آموزش این رفتار برای تبدیل کردن افراد به انسان‌هایی خودخواه نیست، بلکه دلیل خاصی دارد که در اصل، بقا و ماندگاری است. بحث درباره‌ی این موضوع به مقداری صداقت نیاز دارد: این بسیار مشکل است که شما بتوانید به صورتی کارآمد و موثر به کسی کمک کنید، زمانی که خودتان در حال نابودی و مرگ هستید. من سعی می‌کنم با این موضوع بیش‌تر از این احساسی برخورد نکنم چون فکر می‌کنم متوجه شدید هدف من این است که بگویم “همیشه از خودتان مراقبت کنید”.

شما به عنوان یک مدیر پروژه در مرکز همه چیز هستید. شما مجرای ارتباطی میان افراد ذی‌نفع، مسئول پیگیری پیشرفت پروژه، آتش‌نشان و برقرارکننده‌ی آرامش و کسی هستید که گوش می‌دهد و در نهایت، شما یک رهبر هستید.

در چنین جایگاه و شرایطی ممکن است شما به سادگی خود را در مقابل فعالیت‌ها و وظایفتان و همچنین در مواجهه با افراد دیگر گم کنید و از یاد ببرید. در این تعطیلات به یاد داشته باشید که باید زمانی را صرف ارزیابی این مسئله کنید که احساس شما چگونه است، چگونه مسیر را طی می‌کنید و نیازهای شما چیست. زیرا:

  • شما یک دارایی مهم هستید
پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

واژه «سرمایه‌ی انسانی» در ابتدا ممکن است کمی سرد و بی‌معنی به نظر برسد اما زمانی که شما دارایی‌های یک پروژه را مورد بررسی قرار می‌دهید، متوجه خواهید شد که سهم زیادی از دارایی‌ها، وجود افراد مختلف در پروژه است. برای مثال، در تیم شما افرادی وجود دارند که دارای مهارت‌ها، دانش و توانایی‌های متفاوتی هستند و همچنین شما دارای افراد ذی‌نفع پرنفوذ و پرقدرتی مانند اسپانسر یا سرویس‌گیرنده هستید.

وقتی که مدیران پروژه، یکی از مهم‌ترین دارایی‌ها یعنی “خودشان” را فراموش کنند، معمولا بخشیده می‌شوند چون بیش‌تر اوقات این دسته از مدیران به خود کمتر توجه می‌کنند. یک مدیر پروژه‌ی سالم و سرحال در مقایسه با دارایی‌های دیگر، یک دارایی بسیار مهم برای تیم پروژه به حساب می‌آید.

 

  • گروه‌ها از رهبر خود پیروی می‌کنند

شما به عنوان رهبر و مدیر یک پروژه، فردی هستید که حجم و نوع کار افراد گروه را مشخص می‌کند. افراد گروه اغلب به صورت خودآگاه یا به صورت ناخودآگاه از رفتار رهبر خود تقلید می‌کنند. برای مثال اگر شما وقت زیادی را به کار کردن اختصاص دهید، آن‌ها نیز چنین می‌کنند.

اگر شما نتوانید به کارهای غیرضروری “نه” بگویید، افراد گروه نیز این کار را سخت می‌پندارند. اگر گاهی در جلسات شرکت نکنید یا موعدهای مقرر را از دست بدهید (کار را به موقع تحویل ندهید) متوجه خواهید شد که این کار برای افراد شما نیز طبیعی جلوه می‌کند. بنابراین می‌خواهید تیم شما چگونه عمل کند؟ مراقب خود باشید تا تیم شما نیز از خودش مراقبت کند.

ccccc(1)

 

  • شما باید طاقت و تحمل داشته باشید

من نمی‌گویم که به دیگران اهمیت ندهید تا برای خود مفیدتر باشید، بلکه چیزی که می‌خواهم بگویم این است که مطمئن شوید که به میزان کافی به سلامت جسم و روح خود توجه دارید. این‌طور که مشخص است، افرادی که تمایل به بخشش دارند، زمانی که از جایگاه باثباتی برخوردار باشند، در این امر بسیار بهتر عمل می‌کنند. به خودتان توجه داشته باشید، بقیه‌ی موفقیت‌ها در پی آن به دست خواهند آمد.

پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

انجام دادن چه کارهایی باعث می‌شود تا شما مطمئن شوید که بهترین هستید؟

 

 

hoseain

ترجمه: حسین معین الدین

Available from: http://us3.campaign-archive2.com/?u=632d402e691d01e0a565deaab&id=4e8433bcd4&e=fdc31a315b

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments