با ما همراه باشید

لوگو PMPIran

پنج روش آموزش مدیریت چابک به تیم پروژه

در تصویر نوشته شده پنج روش آموزش مدیریت چابک به تیم پروژه.

در سال‌های اخیر مدیریت پروژه‌ی چابک (Agile) جای خود را در صنعت پیدا کرده، البته هنوز هم بسیاری از مدیران با بهانه‌های مختلف ادعا می‌کنند که در پروژه‌های آنان، نمی‌شود از این روش استفاده کننداما سوال اصلی اینجاست که چگونه می‌توانیم آن را به تیم‌مان آموزش دهیم و در سازمان خود پیاده کنیم؟

با توجه به تحقیقات بازار انجام شده توسط موسسه مدیریت پروژه (PMI)، سازمان‌های چابک به طور قابل ملاحظه‌­ای در معیارهای عملکرد شایسته­‌تر از همتایان غیر چابک خود بودند. مثلا:

  • 75٪ به اهداف خود دست یافته اند، در مقابل 56٪ از سازمان های غیر­ چابک به اهداف خود به‌طور کامل دست یافته‌­اند
  • 65٪ پروژه ها را به موقع به پایان رساندند، در مقابل 40٪  سازمان های غیر ­چابک
  • 67٪ پروژه ها را با بودجه پیش بینی شده به پایان می­‌رسانند، در مقایسه 45٪ از سازمان های غیر چابک
  • درآمد سازمان‌های چابک 37٪ سریعتر رشد می­‌کند.
  • سازمان های چابک 30٪ بیشتر سود ایجاد می کنند.

واضح است که در استفاده از روش­‌های چابکی مزایای بیشتری وجود دارد که تیم های فنی و پروژه می تواند از آن بهره مند شود.

 

اگر شما مشتاق هستید که متدولوژی چابک را به تیمتان یاد بدهید، پنج مرحله زیر را دنبال کنید:

تکالیف و تمرینات را با استفاده از تفکر چابکی ایجاد کنید

اولین گام به سوی چابک شدن، معرفی تیم خود به تفکر چابکی است. 12 اصل چابکی این هسته را تشکیل می‌­دهند:

1.مهمترین اولویت رضایت مشتری ست 2. تغییر خوب است، حتی اگر دیر اتفاق بیفتد 3. بهتر است دستاوردهای کاری را بیافرینید و سپس آنها را به تدریج ارتقا دهید  4. متخصصان کسب و کاری و متخصصان فنی بهتر است باهم کار کنند 5. پروژه را با افراد دارای انگیزه پیش ببرید تا کیفیت محصولات بالا برود 6. به ارتباطات چهره به چهره نسبت به انواع دیگر ارتباطات بیشتر بها دهید 7. محصول کار بهترین معیار برای موفقیت است 8. حرکت به سوی پیشرفت باید متداوم وپایدار باشد 9. کیفیت طراحی کیفیت محصول را میسازد برای آن زمان بگذارید 10. سادگی همیشه بهتر ایت 11. تیم خود سازمان دهی شده بهترین تیم است. 12. درس آموخته های شکست و پیروزی را بازتاب دهید.

پیشنهاد مطالعه:  PMI جایزه برترین دفتر مدیریت پروژه سال 2016 را به شرکت BC Hydro اهدا کرد

شما می توانید این اصول را با استفاده از تمرینات و تکالیف تدریس کنید.

به عنوان مثال، برای شروع از تیم خود درباره ایده چابکی بپرسید. اجازه دهید آنها درباره اصول با یکدیگر بحث کنند. سپس، یک جلسه طوفان فکری با تیم خود برگزار کنید و فهرستی از اصولی که در بحث­های گروهی موثر هستند، تهیه کنید. بعد از آن شما می­توانید یک اظهارنامه کتبی برای اعمال این اصول بر روش های پیشرفت حال حاضرشان به آنها بدهید. هدف از این تخصیص ها اتخاذ و حفظ اصول است.

 

تمرکز بر تمرینات زنده به جای تئوری

متدولوژی چابک در زندگی واقعی بهتر آموخته می شود. برنامه های مختلف چابک مانند Scrum، XP، Crystal و Kanban وجود دارد که تیم شما ممکن است با آن آشنا باشد، اما هنوز هم مفید است که از طریق مثال ها آن را بیاموزیم. یک کارگاه برگزار کنید و با کمک تیمتان بر اساس متدولوژی مورد نظرتان یک پروژه را به انجام برسانید.

 

ترغیب به گرفتن گواهی های حرفه‌ای

گواهی های بسیاری در این جوزه صادر می‌گردند، گه آزمون های آن به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. مدیران ارشد خود را ترغیب کنید که گواهی های حرفه ای را دریافت کنند.

 

آموزش همکاری: تمرکز بر «ما»، نه «من»

همکاری باید به‌عنوان هسته اجرای چابکی در سازمانها باشد تا بهترین نتیجه از آن بدست آید. این به این دلیل است که ذی­نفعان اصلی روش چابک، مشتریان و تیم های عملکردی موازی هستند. نیاز به ارتباط مناسب و انعطاف لازم است تا بتوانند تکرارهای لازم را برای تولید نهایی انجام دهند. در طول تمرین بر چارچوب همکاری تأکید می شود. شامل موارد استفاده مشتری در آموزش زنده برای نشان دادن نحوه تاثیرگذاری و مشارکت مشتریان در محصول نهایی می باشد.

 

استخدام یک مربی چابک

قبل از استخدام یک مربی چابک، مهم است بدانید که بودجه و جدول زمانی خود را دارید. یک مربی چابک باید از نمونه های در حال اتفاق در پروژه های جاری استفاده کند تا آموزش برای تیم شما مفید باشد.دو سبک از مربیگری چابک وجود دارد: مبتنی بر فشار و کشش. مربیگری مبتنی بر کشش، اعضای تیم را بصورت ناخودآگاه درگیر می کند تا روش­‌های در حال استفاده را با اصول و ارزش های چابک وفق دهند. این روش، یادگیری را با حداقل دخالت مربی، آسان می کند. تکنیک مربیگری بر پایه فشار زمانی است که مربی نقش مستقیمی در تحویل دانش دارد.

پیشنهاد مطالعه:  ساختار شکست کار (WBS) چیست و چگونه باید آن را تهیه کرد؟

 

جمع بندی

پنج راه مطرح شده از رایج‌ترین شیوه های آموزش متدولوژی های مدیریتی است. در صورتی که شما هم از آنها به بهترین شکل استفاده کنید، می‌توانید نتایج خوبی را رقم بزنید و تیم مدیریت و فنی را با خود همراه کنید. در صورتی هم که به آموزش و یا مربی نیازمندید با ما تماس حاصل فرمایید.

    دیدگاه خود را بیان کنید

    ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.*