چگونه از ویرایش پنجم PMBOK به ویرایش ششم گذر کنیم؟

در عکس نوشته شده است چگونه از ویرایش پنجم pmbok به ویرایش ششم گذر کنیم؟

اگر شما شروع به مطالعه ویرایش پنجم PMBOK کرده اید و برنامه ریز‌ی‌های شما برای اخذ مدرک PMP قبل از تغییر محقق نشده است، در این موقعیت باید چکار کنید؟

مطمئنا شما باید ویرایش ششم PMBOK را برای اخذ این مدرک مطالعه کنید. اما راه حل چیست؟

  1. شما نمی‌توانید تنها مواردی که تغییر کرده است را بخوانید:

شما می‌توانید ویرایش ششم PMBOK که در تاریخ سپتامبر 2017 منتشر شده است مطالعه کنید. اگر چه با وجود تغییرات گسترده ویرایش جدید شما به راحتی متوجه تغییرات نمی‌شوید. مقالات زیادی درباره تغییرات این ویرایش صحبت کرده اند، از اضافه شدن مفهوم چابکی، تغییر نام حوزه های دانشی، اضافه شدن تعداد فرآیندها و… اما شما نمی‌توانید این تغییرات را به تنهایی مورد مطالعه قرار دهید. فصل مشترک های بسیاری بین مفاهیم، روندها، ورودی، خروجی، تکنیک ها و ابزارها وجود دارد که باعث شکل گیری تغییرات شده اند. شما باید دیدی کل‌گرایانه برای یادگیری ویرایش ششم داشته باشید.

 

  1. تغییرات مفهومی در ویرایش ششم PMBOK:

تغییرات با تغییر در 3 فصل اول آغاز می‌شود. در ویرایش پنجم ما در سه فصل ابتدایی با تصویری کلی از چارچوب مدیریت پروژه و مهارت ها و نقش های مدیر پروژه مواجه می‌شدیم که مفاهیم پروژه، طرح، پرتفولیو، ساختار سازمانی و چرخه حیات پروژه را پوشش می‌داد. در ویرایش ششم PMBOK اطلاعات بیان شده در این سه فصل در دو فصل تجمیع شده اند.

فصل اول «معرفی» نام دارد و در این ویرایش علاوه بر اطلاعات قبلی شامل اطلاعات در زمینه انتخاب رویکرد توسعه (پیشگویانه، تکرار شونده، تطبیقی و افزایشی) بر اساس ماهیت پروژه نیز می‌باشد.

فصل دوم «محیطی که پروژه در آن در حال انجام است» را پوشش می‌دهد. در این فصل اطلاعات درباره عوامل محیطی کسب و کار و دارایی های فرآیندی سازمان مانند قبل پوشش داده شده اند.

فصل سوم «نقش مدیر پروژه» است. شایستگی‌ها و مهارت هایی که باید یک مدیر پروژه کسب کند در این فصل با مثلث استعداد موسسه مدیریت پروژه (PMI Talent Triangle) هم تراز شده و بیان می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:
منشور پروژه (Project charter) چیست؟

به عنوان یک مدیر پروژه معاصر داشتن مهارت های تکنیکی دیگر کافی نمی‌باشد، محیط در حال تغییر پروژه و ظهور گرایش های جدید در صنعت باعث می‌شود تا مدیران پروژه نیاز به کسب مهارت های دیگری را نیز احساس کنند که شامل مدیریت استراتژیک و کسب و کار، مهارت های فنی و مهارت های رهبری می‌باشد.

 

  1. گذر از PMBOK پنجم به ششم:

اگر شما نسخه قبلی PMBOK را مطالعه کرده اید ما به شما مسیر زیر را برای به روز رسانی دانش خود پیشنهاد می‌دهیم:

1. مقاله تغییرات PMBOK را در سایت ما مطالعه کنید.

2. تغییرات مفهومی و ساختاری را مرور کنید. این کار دیدی مناسب و یکپارچه برای آگاهی از فکر و مفهوم موجود در پیکره این تغییرات به شما می‌دهد و خط حرکتی تغییرات را برای شما روشن می‌کند.

3. خاطراتان باشد شما قرار نیست در آزمون تغییرات را نام برده یا بشمارید (تغییرات از شما تست نمی‌شود.)

4. بخش مربوط به چابکی (Agile) را مطالعه کنید.

5. جدولی تهیه کنید و در هر حوزه دانشی تغییرات را به صورت واضح یادداشت کنید.

6. به‌خاطر داشته باشد که tailoring نقش بسیار بزرگ تری در این ویرایش دارد. در ویرایش پنجم در تمام راهنما تنها دو بار به آن اشاره شده بود اما درویرایش ششم tailoring در هر حوزه دانشی یک بخش جداگانه به خود اختصاص داده است.

7. به‌خاطر داشته باشید در ویرایش ششم ابزارها و تکنیک ‌ها با توجه به اهدافشان گروه بندی شده ‌اند.

8. فهرست و واژه نامه را مطالعه کنید. هر روز دو صفحه از آن را مرور کنید.

9. به جداول کلی گروه های فرآیندی، حوزه های دانشی، فرآیندها نگاه کنید. آن‌ها دید کلی و مناسبی از یک کل واحد به شما می‌دهند. شما باید این جداول را مانند یک نقاشی در ذهن بسپارید.

10. و در نهایت استاندارد PMBOK را دو بار به‌صورت کامل بخوانید.

پیشنهاد مطالعه:
روش مسیر بحرانی (Critical Path Method) چیست؟ + راهنما و مثال

 

جمع بندی:

گذر از ویرایش پنجم PMBOK به ویرایش ششم کاری نیست که در عرض یک روز انجام شود. تغییرات در ویرایش ششم بسیار گسترده هستند و نمی‌توان هر کدام را به تنهایی مورد مطالعه قرار داد. شما در ابتدا باید با جان‌مایه این تغییرات آشنا شوید و بعد از آن به سراغ نسخه ویرایش شده بروید.

همچنین برای گذر از ویرایش پنجم به ویرایش ششم می‌توانید با مشاورین ما مشورت نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments