چهار نشانه هشدار‌دهنده برای جلوگیری از شکست پروژه‌ها

پروژه‌ها گاهی آن‌طور که انتظار داریم پیش نمی‌روند. سلسله اتفاقات غیر منتظره، ایرادات ساختاری و دیگر عوامل دست به دست هم می‌دهند و پروژه را به یک قدمی شکست می‌رسانند. پیش از این، به بررسی دلایل اصلی شکست پروژه‌ها پرداخته‌ایم، اما اگر بخواهیم نشانه های زودهنگامِ خطرناک را شناسایی کنیم، لیستی که در ادامه آمده است، از متداول‌ترین این نشانه‌هاست.

  1. مقاومت در برابر تغییر، زیاد باشد

یکی از مهمترین نشانه های خطرناک، فرهنگ غلط مقاومت در برابر تغییر در تیم پروژه است.

مدیریت پروژه بدون بهبود در فرآیندها و روند‌ها ممکن نیست. و بهبود زمانی که سازمان و تیم در برابر آن مقاومت داشته باشند، کار بسیار دشواری است.

یکی از مهمترین نشانه های این فرهنگ در سازمان، بی میلی و مخالفت افراد در به اشتراک گذاشتن اطلاعات با تیم پروژه و حتی نداشتن ارتباطات کاری سالم با یکدیگر است.

 

  1. ذینفعان اصلی و سرمایه‌گذاران در دسترس نباشند

یکی دیگر از این نشانه‌ها هنگامی است، که افراد ذینفع در پروژه، مشارکت نکنند و دسترسی با آن‌ها ساده نباشد.

از ذینفعان و سرمایه گذاران اصلی پروژه انتظار می‌رود، در مسائل مادی و فکری پروژه همیشه حمایت گر بوده و در تصمیم‌ گیری های بزرگ مشارکت کنند.

یکی از مهمترین نشانه های مواجه شدن با این مشکل، غیبت در جلسات مهم و سختی تعامل با آنان است.

 

  1. روابط ناسالم تامین کنندگان و پیمانکاران خرد با کارفرما

یکی دیگر از نشانه های خطرناک، که متاسفانه در ایران زیاد مشاهده می شود، تحمیل پیمانکاران خرد و تامین کنندگان از طرف کارفرماست.

روابط تحمیلی، هزینه‌های غیر منتظره ای را به پروژه وارد می‌کنند. در صورتی که مجبور هستید با پیمانکاران و تامین کنندگان خاصی کار کنید، مطمئن شوید که می‌توانید روابط شفاف و سالمی با آن‌ها داشته باشید.

 

  1. نبود اعتماد به نفس در مدیر پروژه

سُکان دار پروژه که وظیف به ثمر رساندن پروژه را بر عهده دارد، اگر نتواند با اعتماد به نفس در کارها عمل کند، مشکلی اساسی در پیش داریم.

پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

مدیر پروژه به عنوان فردی که برای موفقیت پروژه باید با ذینفعان و تیم پروژه تعاملات سازنده را رقم برند و برای آن برنامه‌ریزی کند، اگر اعتماد به نفس کافی و مهارت های ارتباطی ضعیفی داشته باشد، کارهای اصلی پروژه به درستی انجام نخواهد شد.

 

جمع بندی

در صورتی که تمامی موارد بالا، که در بسیاری از مقالات داخلی و خارجی تکرار شده اند را بررسی کنید، متوجه می‌شوید، اکثر چالش‌ها به خاطر ضعف در تعاملات و مشارکت سازنده تیم و ذینفعان پروژه صورت می‌گیرد. از همین رو، شاید بهترین کار، در اولویت قرار دادن مدیریت ذینفعان، به عنوان عامل اصلی موفقیت پروژه است.

 

[su_divider top=”no” style=”dotted” divider_color=”#98bae9″ link_color=”#2c65d1″ size=”1″ margin=”10″][su_divider top=”no” divider_color=”#98bae9″ link_color=”#2c65d1″ size=”1″ margin=”10″][su_divider][/su_divider]

نویسنده: حسام معین الدین

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments