با ما همراه باشید

لوگو PMPIran

تمامي نگراني ها از نتيجه‌ي آزمون PMP، در هنگام شروع آزمون پايان مي یابد

این نوشته تلاشی است برای اینکه تمامی تجربیات خودم از آزمون ®PMP را به مشتاقان گرفتن این گواهی گرانبها منتقل نمایم. از این رو علاوه بر برداشت خودم از ®PMBOK و آزمون ®PMP، تجربیات خودم از آزمون را نیز در ادامه می خوانید.

 

[su_frame]از نظر من استاندارد ®PMBOK را ما حدودا در كارهاي شخصي و روزمره‌مان رعايت مي كنيم. خيلي از مواردي كه در استاندارد آمده، لازمه‌ي عقلاني اجراي يك پروژه‌ است. يعني استاندارد نوشته شده همان چيزي است كه عقل به انسان حكم مي‌كند. تنها نگراني‌اي كه مي‌ماند، دقت در رعايت استاندارد در محيط كار به عنوان تجربه‌ي كاري خودمان است؛ شايد با كل استاندارد فاصله‌اي بر اساس تجربيات داشته باشيم كه آنهم با مطالعه و رفع اشكال بر طرف ميشود. تا اينجا مجموع تجربيات ما + فاصله‌ي دانشي تا تمام استاندارد ®PMBOK (به قول خانم ريتا Knowledge Gap) = كل استاندارد PMBOK كه خيلي جاي نگراني ندارد![/su_frame]

02

همانگونه كه در تستهاي كتاب Rita می‌توانید مشاهده کنید، اين تستها اغلب ما را در وضعيتي قرار مي‌دهند كه بايد تصميم بگيريم چه كنيم. وضعيتهاي گوناگون توان ما را در تصميم گيري درست در شرايط جديد افزايش مي‌دهند. کتاب ریتا شامل 379 پرسش است. در این تعداد پرسش در حدود 300 وضعيت مختلف، به عنوان مدير پروژه، مدير PMO، مدير Portfolio و يا حتي پيمانكار، اخذ تصميمات مختلف و بررسي صحت آنها را تجربه مي‌كنيم. در امتحانات پاياني شرکت PMPiran نيز در دو مرحله، هر مرحله در 1415 وضعيت مختلف خود را مي‌سنجيم. به نظر من با مرور پرسشهاي كتاب Rita و دو بار امتحانات پاياني و مرور بيش از 3200 وضعيت و حالت مختلف و شرحي بر پاسخ صحيح آنها، ديگر جايي براي نگراني آزمون اصلي با 200 تست باقي نمي ماند.

 

[su_note note_color=”#74A7D4″]تمامي آنچه موجب نگراني از نتيجه‌ي آزمون است، در هنگام شروع آزمون پايان مي یابد و قطعا 4 ساعتي را در زندگي تجربه مي‌كنيد كه خيلي شيرين است. [/su_note]

 

 

برخي از نكات مهم آزمون PMP را در اينجا بیان مي كنم:

 1. در مناقصات نامحدود اگر شروطي براي شركتهاي پيمانكاري مطرح نشود، همه‌ شركتها در همه‌ مناقصات شركت خواهند كرد و دستگاه مناقصه گزار براي ارزيابي و اعلام برنده‌ي مناقصه با مشكل جدي مواجه خواهد بود. از همین رو سازمانی براي ارزيابي شركتهاي پيمانكاري و رتبه بندي آنها به صورت موازي فعال است و بر اساس درجه‌هاي از پيش تعيين شده، به هر شركتي متناسب با توانمندي‌هايش رتبه‌ي پيمانكاري مي‌دهد و هر شركت با گواهي صادر شده قادر خواهد بود تا در مناقصات همان رده شركت نمايد.

همانند اخذ رتبه براي شركتهاي پيمانكاري، PMI نيز با تدوين استاندارد مديريت پروژه، مديران پروژه‌اي را كه جوياي كار هستند، ارزيابي نموده و برايشان گواهي صادر مي‌كند. اين گواهي به منزله‌ي احراز شرايط قابل قبول براي يك مدير پروژه است، تا در هنگام استخدام به عنوان مدير پروژه و يا عضوي از PMO، از قبل ارزيابي شده باشد. پس امتحان و اخذ گواهينامه‌ي PMP چيزي شبيه به كنكور و رقابت با ديگران نيست، كه از آن هراس داشته باشيم.

در جايي چيزي ياد گرفته‌ايم و در جايي ديگر در حد قابل قبول بايد به پرسشها پاسخ دهيم.

پیشنهاد مطالعه:  PMBOK یک استاندارد یا یک متدولوژی؟

 

 1. قبل از سفر محل دقيق هتل رزرو شده و محل امتحان را روي Google Earth يا Google Map پين گذاري كنيد و در يك نماي حداكثري از صفحه‌‌اي كه هر دو پين در آن وجود دارد پرينت بگيريد. اين كار به دريافت راهنمايي از عابرين و پيدا كردن محل امتحان بسیار كمك خواهد کرد.
 2. حتما قبل از ورود به محل آزمون روي پاسپورت خود (در محل نمونه‌ امضا) امضا كنيد، چون امضاي شما روي برگه‌هاي مربوطه، با نمونه‌ي روي پاسپورت مقايسه مي شود.
 3. ترجيحا محل هتل را نزديك به محل امتحان انتخاب كنيد، تا بتوانيد نهايتا با کمتر از يك ساعت پياده روي تقريبا بدون ريسك به آن برسيد.
 4. يك روز قبل از آزمون محل را پيدا و طي مسافت را زمانسنجي كنيد.
 5. امتحان تقريبا هر روز در دو نوبت ساعتهاي 9:00 و 13:00 برگزار مي شود. (بسته به شرايط و زمان تمرينها مي‌توانيد با در نظر گرفتن اختلاف زماني بين شهر محل سكونت و شهر محل برگزاري آزمون، زمان مناسب امتحان را انتخاب كنيد.)
 6. در ابتداي ورود به جلسه‌ي امتحان مي‌توانيد مقداري خوراكي (ترجيحا از جنس شكلات يا نوشابه) در كيسه پلاستيكي بيرون از ورودي روي ميز داشته باشيد و در موقع لزوم سري به محتوياتش بزنيد چون بردن مواد خوراكي به اتاق آزمون ممنوع است. با توجه به نياز دقت زياد در خواندن و پاسخ پرسشها، وقت زيادي براي تنفس وجود ندارد؛ اما همين زمان تنفس را مي‌توان مديريت كرد. (در صورت برگزاري آزمون در استانبول مي‌توانيد اين خوراكيها را از فروشگاه Carrefour همكف ساختمان محل آزمون تهيه كنيد.)
 7. يك كمد در اختيار شما قرار داده مي‌شود كه تمامي وسايل شخصي را در آن بگذاريد.
 8. قبل از ورود به اتاق آزمون، بازرسي بدني كامل و با دستگاه از شما انجام مي شود.
 9. پس از مشخص شدن شماره‌ي صندلي و بازديد بدني، وارد اتاق آزمون مي‌شويد كه با دوربينهاي مدار بسته كنترل ميگردد و در صندلي مشخص شده قرار مي‌گيريد.
 10. بالاي مانيتور نام و نام خانوادگي شما و نوع آزمون در حال نمايش است. يك يا دو عدد خودكار و چند ورق كاغذ در اختيار شما قرار ميگيرد. توصيه مي‌كنم فرمولها و نكات مهمي كه مد نظر داريد در همان ابتدا روي كاغذ بنويسيد. زيرا يادآوري فرمولها و نكات خاص در زمان محدود هر تست، كمي دشوار خواهد بود.
 11. قبل از شروع آزمون، اطلاعاتي در خصوص نحوه‌ي نمايش تستها، نحوه‌ي علامت گذاري براي مطالعه و يا پاسخ در پايان و همچنين نحوه‌ي دسترسي به ليست اجمالي 200 پرسش و مشاهده‌ي وضعيت پاسخ دهي به شما نمايش داده ميشود. مدت زماني حدود 15 دقيقه به اين بخش اختصاص داده شده و مطالعه‌ي اين بخش جزو زمان آزمون محسوب نمي‌شود.
 12. پس از پايان مرور ساختار طراحي شده براي آزمون و نحوه‌ي دسترسي به اطلاعات در حين آزمون، با ورود به صفحه‌ي اول و كليك روي Start آزمون شما با 200 پرسش و مدت زمان پاسخگويي 4 ساعت آغاز مي‌شود.
 13. يك گوشي خلباني صداگير در اختيار شما قرار مي‌گيرد. بستگي به شرايط دارد اما توصيه مي كنم تمام مدت از آن استفاده نکنید. گذاشتن و برداشتن گوشي صداگير هم مي تواند به نوعي تنفس حين امتحان محسوب شود.
 14. مهمترين پرسشهايي كه در امتحان آمده بود، با اين الگو مطرح شده بودند:
پیشنهاد مطالعه:  6 شیوه بهبود شفافیت پروژه

فرض كنيد مدير پروژه هستيد و … . اولين اقدامی که می‌کنید چيست؟

فرض كنيد مدير پروژه هستيد و مي‌خواهيد … را تهيه كنيد. اولين اقدامی كه مي‌كنيد چيست؟

بهتر است برای يادگيري سلسله مراتب فعاليتها، بر روی پرسشهاي Case Study تمركز كنيد. زيرا صرفا تمرکز روي توضيحات و موارد مطرح شده در استاندارد، ممكن است يادگيري ارتباطات قبلي و بعدي فعاليتها را از بين ببرد.

 1. در آزمون، پاراگراف اول شرايط موجود را توضيح مي‌دهد و پاراگراف دوم پرسش را مطرح مي كند. توصيه مي‌كنم وقتي پاراگراف اول از چهار خط بيشتر بود، ابتدا پاراگراف دوم و جوابها و سپس دوباره پرسش را بخوانید. شايد در برخي موارد توضيحات پاراگراف اول اضافه باشد.
 2. در هنگام آزمون مي‌توانيد براي استراحت، خوردن و آشاميدن به بيرون از اتاق آزمون برويد. در هنگام ورود مجدد به اتاق، دوباره بازرسي بدني خواهيد شد.
 3. در پايان امتحان و پس از پاسخ به 200 پرسش، بلافاصله نتيجه به شما اعلام نمي‌شود و از شما درخواست مي گردد پرسشنامه‌ي ارزيابي كيفي شرايط و محل آزمون را پاسخ دهيد. صبور باشيد و اين مدت را هم به عنوان مدت آزمون منظور كنيد. در صورتي كه تمايل به پاسخ دادن نداريد، مي‌توانيد اين قسمت را Skip كرده و به بخش اعلام نتيجه آزمون برويد. توصيه اكيد دارم در پايان پاسخ به 200 پرسش، ضمن مطالعه‌ي كامل موارد با ظرافت زياد اقدام به كليك روي باكس بازخواني ليست پرسشها و باكس بازگشت به پرسشهاي علامتگذاري شده كنيد. زيرا ممكن است در حالي كه هنوز زمان داريد و برخي پرسشها را پاسخ نداده‌ايد، به اشتباه روي باكس پايان آزمون كليك كنيد.
 4. پس از مشاهده‌ي پيام “Congratulation !” توضيحاتي در مورد مقادير موفقيت شما در بخشهاي پنجگانه نمايش داده مي شود. نتايج در سه بخش طبقه بندي شده‌اند:

Proficient

Moderately Proficient

Below Proficient

همانگونه كه در ابتدا عنوان شد، اصل آزمون بر اخذ امتياز قابل قبول است و نتيجه‌ي قبولي مي‌تواند تركيبي از سطوح فوق در بخشهاي پنجگانه باشد. ضمن تبريك، در اين لحظه آزمون شما به پايان رسيده است.

 1. پس از آزمون، برگه‌ي گواهي موقت ®PMP با امضا و مهر برجسته تحويل شما مي گردد.

 

تا اينجا مطالب صرفا مربوط به آزمون ®PMP‌ بود. اما خواندن باقي مطالب در خصوص سفر من به استانبول برای دادن آزمون، خالي از لطف نيست.

 1. در فرودگاه، چرخهاي باربري در هم قفل شده‌اند و براي استفاده از آنها بايد يك سكه‌ي 1 ليره‌اي در قفل بگذاريد تا آزاد شود. همچنين براي آزادسازي سكه‌ي خود بايد پس از استفاده، چرخ را در چرخي ديگر قفل كنيد و سكه را برداريد. اين سكه‌ را از ايران با خود ببريد؛ در غير اينصورت بايد بار خود را تا خودروي ترانسفر به هتل حمل كنيد.
 2. در نرم افزار Google Earth مي‌توانيد تيك نمايش هتلها را بزنيد. خيلي از هتلها با نمايش قيمت و لينك سايت هتل روي شهر نمايش داده مي‌شوند. اين موضوع براي گرفتن هتل به صورت شخصي و يا از طريق آژانسهاي مسافرتي خيلي كمك مي كند.
 3. براي تردد با مترو مي‌توانيد از استانبول كارت استفاده كنيد. در ايستگاههاي مترو با 10 ليره يك كارت مغناطيسي صادر مي‌شود و بايد آن را شارژ كنيد. مي توانيد از يك كارت براي چند نفر استفاده كنيد (بر خلاف متروي تهران). در هر بار استفاده بيش از 2 ليره از موجودي كارت كسر مي‌شود. در صورت نياز مي‌توانيد از مامورين يونيفرم پوشيده‌ ايستگاه كمك بگيريد.
 4. ترجيحا ليره‌ مورد نياز را از ايران تهيه و سپس به مسافرت برويد. چون در ساعات شب پيدا كردن محلي براي Change كمي سخت است.
 5. قبل از رفتن مي توانيد با مراجعه به سايتهاي آژانسهاي مسافرتي از ليست مكانهاي ديدني استانبول باخبر شده و برنامه‌اي را براي تفريحات خود در روزهاي باقيمانده فراهم كنيد. همچنين با داشتن نقشه‌ي شهر و مترو روي موبايل از قبل آماده خواهيد بود. براي جلوگيري از هزينه‌ي زياد و اتلاف وقت در ترافيكها ميتوانيد با استفاده از Google Earth يا Google Map جابجايي بين مكانهاي ديدني توسط مترو را از قبل برنامه ريزي كنيد.
 6. براي اخذ بليط هواپيما و رزرو هتل حتما از آژانسهاي مسافرتي استفاده كنيد. چون پروازها و هتلهايي كه توسط آژانسها به عنوان پكيج ارائه ميشود، قبلا توسط فرد يا شركتي به قيمت پايينتر از قيمت رسمي، خريداري شده و براي فروش در اختيار آژانسها قرار مي‌گيرد. همچنين پس از امضاي قرارداد با آژانس، تحت پوشش بيمه مسافرتي هم قرار خواهيد گرفت. با توجه به شرايط آمادگي براي امتحان مي‌توانيد از پيشنهادهاي لحظه‌ي آخري آژانسها استفاده كنيد. همانگونه كه در بالا مطرح شد، استانبول تقريبا در تمام ساعتها ترافيك زياد دارد؛ پس حتما از آژانس بخواهيد ترانسفر فرودگاهي رفت و برگشت داشته باشيد.
 7. هتلها و رستورانهاي خوب همگي Wi-Fi دارند. نيازي به خريد سيم كارت و يا حتي روشن كردن موبايل نداريد. براي مكالمه با استفاده از Wi-Fi مي‌توانيد از نرم افزارهاي Whats app ، Skype و غيره استفاده كنيد. همچنين براي مكالمه‌ي تلفني با كسي كه به اين نرم افزارها دسترسي ندارد، مي‌توانيد با كسي كه به نرم افزارهاي ياد شده دسترسي دارد تماس بگيريد و از وي بخواهيد با تلفن يا موبايل به فرد مورد نظر شما زنگ بزند و هر دو دستگاه را روي حالت Speaker و نزديك به هم بگذارد. لذت اعلام قبولي به عزيزاني كه منتظر دريافت نتيجه هستند، غير قابل چشم پوشي است.
پیشنهاد مطالعه:  ساختار شکست کار (WBS) چیست و چگونه باید آن را تهیه کرد؟

 

براي اطلاع شما تعرفه‌ي همراه اول براي ارتباط از استانبول به تهران به شرح زير است: (نرخ استعلام شده مهر 94)

 

 • دريافت پيامك از ايران هزينه‌اي ندارد
 • هزينه‌ي ارسال هر پيامك 6000 ريال
 • هزينه‌ي هر دقيقه تماس با ايران 19000 ريال
 • هزينه‌ي هر دقيقه تماس داخل تركيه 19000 ريال
 • هزينه‌ي هر دقيقه دريافت تماس از ايران 14000 ريال
 • هر مگابايت اينترنت همراه 4000 ريال

در مواقع اضطراري هم شما و هم شركت همراه اول ميتوانيد روي اعداد فوق حساب كنيد.

 • حتما يك كپي از Voucher رزرو هتل و شماره‌ي تماس Leader نوشته شده روي آن همراه داشته باشيد. همچنين داشتن شماره‌ي Leader براي هماهنگي ترانسفر برگشت خيلي واجب است.
 • آب لوله كشي اين شهر غير قابل شرب است و حتما بايد آب آشاميدني خريداري كنيد.

turkey-ist-Sultanahmet 2

 • شهر استانبول داراي 3013 مسجد قديمي است! بهتر است به چندتای آنها سري بزنيد.

 

 

[su_highlight background=”#19a0f8″]مطمئن باشيد در آزمون با درصدهاي خوبي قبول خواهید شد. [/su_highlight]

 

محمد مهدي مشايخي

Mohammad_m_mashayekhi@yahoo.com

نظرات (2)

 • خرید بک لینک 14 فروردین 1396 at 7:13 ب.ظ پاسخ

  خسته نباشید مرسی به خاطر این
  مطلب مفید

  • PMPiran 15 فروردین 1396 at 3:57 ب.ظ پاسخ

   پیروز باشید

دیدگاه خود را بیان کنید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.*