با ما همراه باشید

لوگو PMPIran

معرفی گواهی‌نامه مدیریت پروژه حرفه‌ای ایران (IPMP)

آنچه خواهید خواند :

گواهی‌نامه مدیریت پروژه حرفه‌ای ایران (IPMP) به عنوان اولین و تنها گواهی‌نامه مدیریت پروژه در ایران برای سنجش قابلیت مدیران و کارشناسان فعال در بخش‌های مختلف مدیریت پروژه‌های بزرگ داخلی و بین‌المللی و در دانشگاه صنعتی شریف طراحی شده است. این گواهی‌نامه به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر شده و مزیت‌های شغلی داخلی و بین‌المللی فراوانی را برای دارندگان خود ایجاد می‌نماید. متقاضیان اخذ این گواهی‌نامه می‌بایست دارای شرایط تعیین‌شده برای شرکت در آزمون IPMP بوده و این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند.

دارندگان این گواهی‌نامه به عنوان متخصصان مدیریت پروژه که قادر به استفاده از دانش مدیریت پروژه خود در پروژه‌های بزرگ بین‌المللی و در شرایط خاص ایران هستند شناخته خواهند شد. مدرک قبول‌شدگان آزمون IPMP توسط دانشگاه صنعتی شریف و با مدت اعتبار سه سال صادر خواهد شد.

دانلود فایل راهنمای IPMP

از اینجا می‌توانید فایل راهنمای IPMP را دانلود نمایید.

آزمون IPMP

 

آزمون مدیریت پروژه حرفه‌ای ایران (IPMP) به منظور ارزیابی مهارت‌های مدیریتی مدیران پروژه و در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. این آزمون کامپیوتری متشکل از 140 سوال چهارگزینه‌ای است که چینش آن‌ها به صورت تصادفی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که برای این آزمون زمان 3 ساعت در نظر گرفته شده و امکان به اتمام رساندن آن پیش از پایان زمان آزمون نیز وجود دارد.

سواالت آزمون IPMP به زبان انگلیسی و با استفاده از نسخه ششم کتاب راهنمای مدیریت پروژه (PMBOK) طراحی شده و توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های معتبر و دارندگان گواهی‌نامه IPMP مورد اعتبارسنجی قرار می‌گیرد.

درصد سوالات آزمون IPMP در هر گروه فرآیندی مدیریت پروژه بر اساس حدود تعیین‌شده در جدول زیر تعیین خواهد شد.

 

بودجه بندی سوالات آزمون
عنوان گروه فرآیندی تعداد سوالات (%)
آغازین (Initiation) 5 تا 10 %
برنامه‌ریزی (Planning) 25 تا 30 %
اجرا (Executing) 25 تا 35 %
نظارت و کنترل (Monitoring and Controlling) 25 تا 30 %
اختتام پروژه (Closing) 5 تا 10 %

ملزومات شرکت در آزمون

 

متقاضیان دریافت گواهی‌نامه مدیریت پروژه حرفه‌ای ایران (IPMP) باید دارای حداقل یکی از شرایط تحصیلی، آموزشی و تجربی ذکرشده در جدول زیر باشند. لازم به ذکر است که تمام مدت تجربه مدیریت پروژه باید در طول هشت سال متوالی قبل از ارسال درخواست اتفاق افتاده باشد.

 

حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون
مدرک تحصیلی دوره آموزشی مدیریت پروژه* تجربه مدیریت پروژه**
کارشناسی و بالاتر با گذراندن دوره آموزشی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) 12 ماه سابقه کاری بدون هم‌پوشانی
کارشناسی و بالاتر بدون گذراندن دوره آموزشی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) 36 ماه سابقه کاری بدون هم‌پوشانی
فوق‌دیپلم یا دیپلم با گذراندن دوره آموزشی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) 24 ماه سابقه کاری بدون هم‌پوشانی
فوق‌دیپلم یا دیپلم بدون گذراندن دوره آموزشی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) 48 ماه سابقه کاری بدون هم‌پوشانی

* معادل حداقل 40 ساعت آموزش رسمی یا سه واحد درسی دانشگاهی در زمینه مدیریت پروژه.

** سابقه کاری ارائه‌شده شما باید تمامی پنچ گروه فرآیندی مدیریت پروژه را پوشش دهد.

فرآیند ثبت‌نام در آزمون مدیریت پروژه حرفه‌ای ایران منحصرا از طریق وب‌سایت شرکت پیشرو مدیریت پیران (به عنوان کارگزار برگزاری دوره) به نشانی https://pmpiran.com/ipmp-registration  و به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. خواهشمند است قبل از اقدام به ثبت‌نام حتما از برآورده ساختن حداقل ملزومات برای شرکت در آزمون، ذکرشده در این راهنما، اطمینان حاصل نمایید. شما می‎بایست مشخصات، مدرک شناسایی و سایر مدارک مورد نیاز که ذیلا ذکر شده است را در سایت درج نمایید:

  • تصویر اصل یا گواهی آخرین مدرک تحصیلی.
  • تصویر گواهی‌نامه گذراندن دوره‌(های) آموزشی دانش مدیریت پروژه (PMBOK) از موسسات آموزشی با ثبت رسمی یا مورد تایید وزارت علوم. در صورتی که دانش مدیریت پروژه در قالب دروس دانشگاهی گذرانده شده است، می‌بایست تصویر کارنامه درسی که نشان‌دهنده گذراندن این دروس باشد به همراه سرفصل مطالب ارائه شده مورد تایید دانشگاه ارسال شود. لازم به ذکر است که دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در رشته‌های مدیریت پروژه، مهندسی و مدیریت ساخت و مهندسی صنایع از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تنها نیاز به ارائه تصویر مدرک خواهند داشت و نیازی به ارائه کارنامه یا سرفصل دروس گذرانده شده برای آنها نیست.
  • تصویر نامه(های) تایید کننده تجارب شما با امضای سرپرست یا مدیر مربوطه که تایید کننده نوع فعالیت، تاریخ شروع به کار و تاریخ خاتمه کار برای سوابق کاری ذکرشده است.

لازم به ذکر است که گواهی‌نامه‌های صادرشده تا سه سال دوره اعتبار داشته و پس از این شما می‌توانید با کسب امتیازات لازم، اقدام به تمدید اعتبار گواهی‌نامه خود برای یک دوره سه‌ساله دیگر نمایید.

لازم به ذکر است که در صورت تایید مدارک شما، بایستی مبلغ 25.000.000 ریال را به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون پرداخت نمایید.

 

فرآیند دریافت گواهی‌نامه IPMP

ثبت نام IPMP

برای ثبت نام روی دکمه زیر کلیک کنید