تفاوت وظایف مدیر پروژه و مدیر محصول چیست؟

4/5 - (1 امتیاز)

اگرچه در بسیاری از مواقع این دو با هم اشتباه گرفته می شوند و یکسان فرض می گردند اما تفاوت‌های مهمی میان مدیریت محصول و مدیریت پروژه وجود دارد که باید مورد توجه باشند. برای دریافتن تفاوت مدیر پروژه و مدیر محصول باید به تفاوت میان محصول و پروژه توجه کنیم.

PMPiran
18 شهریور 1397 دقیقه 1 دیدگاه

اگرچه در بسیاری از مواقع این دو با هم اشتباه گرفته می شوند و یکسان فرض می گردند اما تفاوت‌های مهمی میان مدیر محصول و مدیر پروژه وجود دارد که باید مورد توجه باشند. برای دریافتن تفاوت مدیر پروژه و مدیر محصول باید به تفاوت میان محصول و پروژه توجه کنیم.

محصول می‌تواند هر چیزی از محصولات فیزیکی و قابل لمس گرفته تا اپلیکیشن ها و نرم افزارها و حتی خدمات ناملموس باشد.

در مقابل یک پروژه طرحی‌ست متشکل از یک سری از فعالیت ها که در زمان مشخصی آغاز شده و در مدت مشخصی به انجام می رسند. بر این اساس می توان گفت که تولید یک محصول فرآیندی ست که شامل مجموعه ای از پروژه های مختلف می باشد. فرض کنید که محصول شما یک اپلیکیشن موبایل باشد. محصول این محصول مجموعه ای از پروژه های مختلف نرم افزاری، سخت افزاری، بازاری و… را در بر می گیرد که که هر کدام زمان آغاز و پایان منحصر به فردی دارند.

حال می توان از وظایف هر یک از این دو سخن گفت:

مدیر محصول معمولا به عنوان مدیر عامل اجرایی محصولات شناخته می شود. او به تعیین راهبردها و طرح نقشه راه محصول می پردازد. برای این منظور با مشتریان صحبت می کند و نظراتشان را جویا می شود تا بتواند ویژگی های مورد نیاز محصول را به گونه ای تعریف کند که در رقابت با محصول رقبا برنده باشد. هدف نهایی مدیر پروژه، تحویل یک محصول کامل و درخور است و به این منظور باید چرخه حیات مصحول را دائما مدیریت و نظارت کند.

اما مدیر پروژه به اجرای راهبردها و نقشه راهی که توسط مدیر محصول تعریف شده می پردازد. در واقع نقشه ی راه تبدیل به پروژه های کوچکتری می شود که مدیر پروژه باید آن ها را با توجه به بودجه ی محدود در زمان مشخصی به انجام رساند.

حوزه وظایف این دو گروه از مدیران را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

در این تصویر خلاصه ای از فرق وظایف مدیر پروژه با مدیر محصول نوشته شده است.

مدیر محصول:

 • راهبردها
 • ایده پردازی
 • مشخصات محصول
 • برنامه اقدام تصاحب بازار
 • آموزش های سازمانی
 • سود و زیان

مدیر پروژه:

 • بودجه
 • تحویل محصول
 • منابع
 • ظرفیت ها و قابلیت ها
 • سازمان دهی بین تیمی
 • حل مساله

مدیران پروژه و مدیران محصول ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و در شرکت های کوچک گاهی این دو نقش در یک فرد جمع می شوند اما شرکت های بزرگ باید آن ها را از هم تفکیک کنند. مدیران محصول با توجه به ویژگی های محصول، هر روز با تیم های عملیاتی متفاوتی مثل تیم مهندسی، تیم بازاریابی و فروش و تیم کسب رضایت مشتری در ارتباط اند و از آن جایی که مدیران پروژه مسوول همگرا کردن تمام پروژه ها در جهت شکل گیری محصول نهایی مطابق نقشه راه می باشند باید در ارتباط نزدیکی با مدیر محصول و تیم های زیر نظر او باشند. در واقع مدیران پروژه و مدیران محصول، به یک کار اما از نظرگاه های مختلف نگاه می کنند. آن ها با هم یک تیم هستند و همکاری آن‌ها شرکت را برنده می کند.

 


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


یک پاسخ

 1. گنزالس نیم‌رخ
  گنزالس

  سلام لطفا تفاوت و شباهت مدير پروژه رو با مالک محصول ميگيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *