ارائه ناب، مهارتی متمایزکننده در مدیران پروژه

پروژه‌ای را تصور کنید که بدون وجود هیچ‌گونه ارتباطاتی در حال انجام است. مگر در حالتی که خودتان به تنهایی برای خودتان چیزی بسازید، چنین تصوری نمی‌تواند واقعی باشد. هر پروژه‌ای پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و دارای لایه‌های مختلفی از جزئیات، پیش‌نیازها و تصمیم‌هاست. هر قدمی که بخواهید در راستای اجرای پروژه بردارید، نیازمند تعریف شدن کارها و وظایف مختلف است که هرکدام نیاز به بحث و گفت‌وگو دارند. هر کار جدیدی یک پیش‌نیاز دارد که باید قبلا انجام شده باشد. قبل از شروع هر کار جدید، باید درمورد نحوه‌ی انجام شدن کارهای قبلی صحبت شود و گزارش ارائه شود.

در واقع مدیران پروژه و تمام اعضای تیم اجرایی نیاز به مهارت‌های ارتباطی مختلف از جمله مهارت‌های ارائه دارند. آمار هم نشان می‌دهد که از هر پنچ پروژه، یکی به دلیل نبود ارتباطات موثر میان افراد درگیر شکست می‌خورد. این یعنی با وجود اهمیت بسیار بالای مهارت‌های ارائه، هنوز هم بسیاری از مدیران حرفه‌ای پروژه و اعضای تیم‌شان به این مسئله توجه خاصی ندارند.

ارائه‌ ناب یعنی چه؟

ارائه‌ی ناب یعنی بتوانید مقابل هر فرد یا جمعی پیام مورد نظرتان را کامل و به سرعت منتقل کنید. طبیعتا برای به دست آوردن این مهارت، تمرین و تجربه لازم است. اما قبل از تجربه، باید دانش لازم را هم داشته باشید. اول باید بدانید که چه می‌خواهید بگویید؛ یعنی محتوای ارائه‌تان را بشناسید. بعد باید مخاطب‌تان را بشناسید و در نهایت باید بدانید که بهترین راه برای انتقال پیام به مخاطب چیست. مجموعه‌ی این موارد، یک ارائه‌ی ناب را می‌سازد.

ارائه‌ی ناب برای مدیران پروژه

نقش مدیران پروژه در روند اجرایی پروژه‌ها بسیار کلیدی و مهم است. مدیران پروژه از یک طرف باید تمام نیروهای اجرایی را هماهنگ کنند و ضمن برقراری ارتباط موثر با آن‌ها، مفاهیم ضروری برای اجرای درست پروژه را به آن‌ها برسانند و از طرف دیگر، وظیفه‌ی راضی نگه داشتن ذی‌نفعان و ارائه‌ی گزارش به مدیران بالادستی و حامیان مالی و… را بر عهده دارند.

پیشنهاد مطالعه:
روش دلفی (Delphi Method) چیست؟ کاربرد، مثال و...

مثلا مدیر یک پروژه‌ی عمرانی از یک طرف باید زمان‌بندی پروژه و شرایط تحویل هر بخش از آن را برای نیروهای اجرایی روشن کند و از طرف دیگر، درمورد پیش‌رفت پروژه به ذی‌نفعان گزارش دهد. هر دو مورد، نیازمند برگزاری جلسات مختلف و ارائه‌ی داده‌ها و اطلاعات لازم و توضیح وضعیت موجود است.

بنابراین، وجود مهارت‌های ارائه در مدیران پروژه بسیار ضروری‌ست. اما برای به دست آوردن این مهارت چه باید کرد؟

همان‌طور که گفتیم، مرحله‌ی اول به دست آوردن دانش ارائه‌ی ناب است. بعد از مشخص شدن مسیر، با تمرین و تجربه هر روز ارائه‌های بهتری خواهید داشت.

برای به دست آوردن دانش لازم برای ارائه‌های موثر و جذاب، می‌توانید کتاب ارائه‌ی ناب به سبک استیو جابز را که توسط مهندس سعید مقدسی(PMP) و مهندس مهدی معین(PMP) ترجمه و به چاپ دوم رسیده است را تهیه و مطالعه نمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments