هفت ارائه برای استارت‌آپ‌ها، از ایده تا سازمان

 

سمینار از ایده تا استارت‌آپ، از استارت‌آپ تا سازمان، توسط شرکت PMPiran و جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، در عصر چهارشنبه به تاریخ 4 مرداد، در سالن آمفی تئاتر جهاد دانشگاهی برگزار شد.

این سمینار با هدف بررسی علل موفقیت و شکست استارت‌آپ‌ها و نقش مدیریت پروژه در آن، با حضور بیش از  170 نفر از دانش‌جویان، کارآفرینان و علاقه‌مندان به موضوع مدیریت پروژه برگزار گردید. در این سمینار هفت ارائه داشتیم که در ادامه به طور مختصر آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

  1. ارائه آقای محمد امین مجیدی

در این ارائه، آقای مجیدی از تجربیات خودشان که از 17 سالگی کسب و کارهای‌ خودشان را راه‌اندازی کردند، صحبت می‌کنند. ایشان بعد از سه بار شکست، اکنون کسب و کار جدیدشان blink را مدیریت می‌کنند.

به گفته ایشان حدود 97 درصد استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند و از مهمترین دلایل شکست، عدم مدیریت درست و یا به اصطلاح ایشان، مدیریت هیئتی است، که افراد در استارت‌آپ از آن ضربه می‌خورند.

آقای مجیدی در ادامه به عدم شناخت درست از نیاز بازار، به عنوان دلیل دیگری از شکست استارت‌آپ ها اشاره می‌کنند. و در آخر هدیه‌ای را از طرف سایت Blink به حاضرین تقدیم می‌کنند.

  1. ارائه آقای مهندس فلاح پور

مهندس فلاح‌پور با داشتن بیش از 15 سال سابقه فعالیت حرفه‌ای در حوزه مدیریت پروژه و همچنین فعالیت به عنوان توسعه دهنده کسب و کار در استارت آپ‌ها و داشتن دو گواهی حرفه‌ای PMP و PMI-PBA، به بررسی علل شکست استارت‌آپ ها پرداختند.

در ابتدا از تعریف شکست شروع می‌کنند و بیان می‌کنند شکست در هر جایی می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. در ادامه به مقایسه مسابقه سه گانه مرد آهنین و استارت‌آپ ها پرداختند و اینکه راه‌اندازی یک استارت‌آپ چقدر می‌تواند برای ذهنی که آمادگی نداشته باشد، دشوار باشد.

آقای فلاح پور هچنین به بررسی دلایل مختلف شکست استارت‌آپ ها از منظر دلایل داخلی و خارجی پرداختند. و در ادامه به استراتژی اقیانوس آبی اشاره کردند.

پیشنهاد مطالعه:
جزئیات تغییرات آزمون RMP از آوریل 2022!

در آخر از همه افرادی که در این حوزه فعالیت‌ می‌کنند خواستند به سایت Startup Graveyard مراجعه کنند و از تجربیات شکست دیگر استارت‌آپ ها درس بگیرند.

 

  1. ارائه‌ آقای مهندس محمد باقر سیف‌اللهی

آقای سیف اللهی نیز شرکت متین رایانه را راه‌اندازی کردند، در سه بخش تجربیات و دانش خود را ارائه کردند.

در بخش اول، به اینکه چرا باید کارآفرینی کنیم و به استارت‌آپ ها نیاز داریم. همچنین در این بخش به اهمیت ویژگی‌های فردی کارآفرینان اشاره کردند.

در بخش دوم، به بررسی bootstrapping پرداختند و اینکه چگونه کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم.

در بخش پایانی نیز، به بیان تجربیات خود از جمله اهمیت مدیریت هزینه، آگاهی از قوانین محیط کسب و کار و مدیریت چابک پرداختند.

 

  1. ارائه آقای محمد شیر علی

آقای شیرعلی درباره اهمیت مهارت مذاکره در جذب سرمایه‌گذار سخنرانی کردند. ایشان به بررسی اجمالی تکنیک‌های مذاکره پرداختند و مهمترین نکته را آمادگی کامل برای مذاکره دانستند و از همین رو، یک تکنیک سه بخشی درباره مذاکره را به حاضرین آموزش دادند.

  1. ارائه آقای مهرورز

آقای مهروز که با آگاهی از دانش مدیریت پروژه و همچنین تجربیات متعدد شکست در استارت‌آپ ها، بحث خود را از استارت‌آپ ناب شروع کردند و به بیان اهمیت شفافیت، هدف گذاری مشخص و خزش در محدوده و محتوای پروژه پرداختند، که از نظر ایشان از مهمترین عوامل شکست استارت‌آپ ها می باشد.

و به اهمیت حضور نقش مدیر پروژه در استارت‌آپ ها اشاره کردند و یک سری از نرم افزارهای تحت وب مدیریت پروژه را معرفی کردند.

 

  1. ارائه آقای مهندس مهدی معین

آقای مهندس مهدی معین، مدیر عامل شرکت PMPiran هستند و همچنین با داشتن گواهی PMP و PMI-PBA، مربی و مشاور حرفه‌ای مدیریت پروژه هستند. ایشان در صحبت‌های خودشان، با چند سوال اساسی پاسخ دادند:

چرا به استارت‌آپ ها نیاز داریم؟

چرا استارت‌آپ ها شکست می‌خوردند؟

پیشنهاد مطالعه:
نهمین دوره جامع مدیریت پروژه با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

چرا مدیریت پروژه می تواند به استارت آپ ها کمک کند؟

و اینکه در نهایت چه باید بکنیم؟

ایشان در بخش اول، به بیان هفت مشکل اساسی کشور بر طبق آمارهای مرکز استراتژیک دفتر ریاست جمهوری پرداختند و اینکه چگونه استارت‌آپ می‌توانند به حل این مشکلات کمک کنند.

و برای پاسخ به سوال دوم و سوم، به بررسی دانش مدیریت پروژه و استانداردهای موجود در این حوزه از جمله PMBOK، Agile و PMI-BA پرداختند.

در نهایت به معرفی دوره آموزشی مدیریت پروژه استارتاپی پرداختند و سرفصل‌ها و ساز و کار آموزش و حمایت از شرکت‌کنندگان را تشریح کردند.

 

  1. ارائه آقای مهندس سینا قاضی

مهندس سینا قاضی با 15 سال سابقه فعالیت در حوزه مدیریت پروژه‌های فناوری اطلاعات و مالی در داخل و خارج از ایران، و همچنین سابقه اجرایی و مشاوره در مراکز کارآفرینی و نوآوری، به بیان تجربیات خود پرداختند. ایشان در صحبت‌های خودشان از امکان ارائه ایده‌های حوزه های Fintech و Blockchain در دوره و اینکه می‌توانند شرایط ارائه این ایده ها به مراکز بین‌المللی را تسهیل کنند صحبت کردند.

در پایان سمینار نیز جمع زیادی از شرکت کنندگان نسبت به دوره آموزشی استقبال نشان دادند و در دوره ثبت نام کردند. بسیار متشکریم از حضور و حمایت تمامی افرادی که باعث برگزاری این سمینار شدند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments