آیا تیم های موفق استارت‌آپی، چابک هستند؟

در تصویر یک تیم استارتاپی چابک را مشاهده میکنیم.

فهرست مطالب

هنگامیکه به تعریف پروژه از دیدگاه PMBOK می پردازیم، به تلاش موقتی جهت خلق یک محصول، خدمت یا ایده منحصر به فرد می رسیم. پروژه های استارتاپی بیشتر ماهیت تحقیق و توسعه ای دارند و بیشتر با دانش سر و کار دارند که در مقایسه با پروژه های سنتی، که از قبل بارها و بارها مورد آزمون قرارگرفته اند بسیار متفاوت می باشند. در این نوشتار به دنبال این موضوع هستیم که نشان دهیم پروژه های استارتاپی بیشتر ماهیت چابک دارند و درصورتی‌که به همین روش نیز اجرا شوند، شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت.

وقتی به بررسی مدل های تشخیص فرصت های کارآفرینی می پردازیم، مدل Effectual خانم سارا ساراسواتی را در مقابل مدل Causal می بینیم که خانم ساراسواتی این مقایسه را به آشپزی که از روی منو غذا درست می کند و آشپزی که بر اساس خلاقیت و داشته‌هایش به خلق یک غذای جدید روی می آورد، تشبیه می کند و اشاره می نماید که کارآفرین Effectual  با ایجاد یک محصول حداقلی (MVP) وارد بازار می شود و از مشتریان احتمالی بازخورد در یافت می کند و سپس به تولید و توسعه محصول خود می پردازد. این رویکرد در مقابل کارآفرینی است که زمان بسیار زیادی را صرف طراحی برنامه کسب و کار و برنامه ریزی برای اجرای پروژه اش می کند، قرار دارد. در رویکرد مدیریت پروژه چابک نیز که به دو صورت Time-Based و Flow-Based  می باشد، مدیر پروژه و تیم اجرایی در زمان های معینی به خلق و ایجاد محصول حداقلی (MVP) می پردازند و در هر Iteration  قابلیت های محصول را افزایش می دهند. در انتهای هر Iteration جلسه مهمی به نام Iteration Review Meeting  برگزار می شود و از مشتری دعوت می شود تا خروجی کار را بررسی کرده و نظر خود را اعم از  تغییر و یا بهبود و یا توسعه محصول ارایه دهد.

پیشنهاد مطالعه:
بررسی و ارزیابی تکنیک گروه کانونی به روش علمی و ساده

در فوریه سال  ۲۰۰۱، 17 نفر از برنامه نویسان بزرگ دنیا در یوتا با هم ملاقات می کنند و در مورد متدهای توسعه به سبک Agile با هم به بحث و گفتگو می پردازند. و درنهایت به یک مانیفست اصلی برای اجرای پروژه هایشان می رسند:

مانیفست چابک به شرح زیر است:ما با توسعه نرم‌افزار و کمک به دیگران در انجام آن، در حال کشف راه‌های بهتری برای توسعه نرم‌افزار هستیم. از این کار به ارزش‌های زیر می رسیم:

  1.  افراد و تعاملات بالاتر از فرایندها و ابزارها است
  2. نرم‌افزار (یا محصولی) که کار می کند بالاتر از مستندات جامع است
  3. مشارکت مشتری بالاتر از قرارداد کاری است
  4. پاسخگویی به تغییرات بالاتر از پیروی از یک برنامه است

با آنکه موارد سمت چپ ارزشمند هستند ولی ما برای موارد سمت راست ارزش بیشتری قائل هستیم

با شرحی که در ابتدای این مطلب اشاره شد، اصل دوم مانیفست – محصولی که کار می کند بالاتر از مستندات جامع است-  به رویکرد Effectual  تئوری خانم سارا ساراسواتی اشاره می کند. اصول 1 و 3 و 4 نیز بیشتر به ارتباطات بین تیمی می پردازند که در زیر به اهم آنها اشاره شده است:

  • تیم های چابک و تیم های موفق استارتاپی همگی Self-organized هستند به این معنی که خودشان انتخاب می کنند که چه کاری را بایستی انجام دهند تا اینکه منتظر دستور یک مدیر بالاسری باشند.
  • نقش یا سمت سازمانی در استارتاپ ها از اهمیت بالایی برخوردار نیست. در تیم های چابک نیز به جای تکیه بر نقش یا سمت افراد، به مقوله Generalized Specialist اشاره می کند. ایشان افرادی هستند که علاوه بر تخصص در یک حوزه خاص، بقیه امور محوله را می‌توانند مدیریت نمایند و به نوعی، T-Shape به شمار می روند.
  • ارتباطات رودررو (Face to Face Communication) هم در تیم های چابک و هم در تیم های استارتاپی از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم های استارتاپی درست مثل تیم های چابک از ارتباطات اسمزی (Osmotic Communication) بهره بیشتری می برند.
  • چیدمان محیط کاری تیم های استارتاپی موفق با چیدمان پیشنهادی در تیم های چابک بسیار تطابق دارد. مدل Caves & Commons برای تیم های استارتاپی مدل موثری به شمار می آید.
پیشنهاد مطالعه:
مهارت‌های رهبری اساسی برای مدیران پروژه

در پایان، به وجود یک ارتباط بسیار تنگاتنگ بین مدیریت پروژه های استارتاپی و مدیریت پروژه های چابک پی می بریم و این نتیجه را از بحث فوق می گیریم که برای تیم های استارتاپی، مدل مدیریت پروزه چابک، مدل موثرتری به شمار می آید.

 

 نویسنده: مهندس سعید مقدسی
کارشناس ارشد مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران
مدیر پروژه

مطالب زیر را حتما بخوانید:

میزان پیش‌رفت پروژه چه‌گونه اندازه‌گیری می‌شود؟

یکی از وظایف اصلی مدیر پروژه، ارزیابی و اندازه‌گیری وضعیت کارهاست. او باید تمام اجزای پروژه را طبق برنامه‌ریزی جلو ببرد. به بیان دیگر، باید میزان پیش‌رفت پروژه را اندازه‌گیری کند تا مطمئن شود که همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و امکان تحویل هر بخش از پروژه در زمان تعیین‌شده وجود دارد. اما ارزیابی پروژه چه‌طور انجام می‌شود؟

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب و کار

این دوره با هدف انتقال مفاهیم و ایجاد مهارت‌های مورد نیاز در زمینه تحلیل کسب‌وکار طراحی شده و دانشجویان را در جهت تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی‌های کسب‌وکار برای ارائه راه حل‌های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی‌ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن، آموزش می‌دهد.

ادامه مطلب »

دوره تحلیل حرفه‌ای کسب‌وکار و آمادگی آزمون ®PBA

شرکت در دوره آمادگی آزمون PMI-PBA به شما کمک می‌کند تا به صورت گام به گام با حوزه‌های دانشی تحلیل کسب و کار آشنا شوید و ابزارها و تکنیک‌های هر فرآیند را مورد بررسی قرار دهید. همچنین با تست‌های شبیه‌ساز آزمون که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می‌شود، می‌توانید خود را محک زده و ارزیابی قطعی از خودتان در آزمون داشته باشید.

ادامه مطلب »
دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments