یک تجربه از آزمون PMP

02

®PMP بدون تردید شناخته شده ترین و معتبرترین گواهینامه ای است که در زمینه مدیریت پروژه در سطح جهان مطرح میباشد و به منزله استانداردی مهم برای مدیران پروژه بحساب می آید.دارنده مدرک ®PMP بعنوان فرد متخصص و صاحب نظر در مدیریت پروژه شناخته میشود. اکنون در اکثر قریب به اتفاق کمپانی های بزرگ جهان داشتن این مدرک برای مدیران پروژه یک الزام قطعی میباشد.

خوشبختانه متدولوژي مورد استفاده جهت آموزش متخصصين براي اخذ اين گواهينامه در مجموعه پيشرو مديريت پيران به هيچ وجه يك بعدي نبوده و ابتدا در راستاي يادگيري هميشگي رويه ها و روند هاي استاندارد ®PMBOK بوده و سپس ترفندها و روش هايي را كه يك متخصص احتياج دارد كه موفقيت 100 درصد خود را تضمين كند به كار مي برد.

 

آموختن ®PMBOK و همچنين آمادگي جهت اخذ گواهينامه ®PMP احتياج به ممارست بسيار زياد و تمركز در كليه بخش هاي اين استاندارد مي باشد و كسي كه در صدد اخذ گواهينامه ®PMP مي باشد بايد تمام تمركز خود را بر روي يادگيري كليه فصول ®PMBOK با جزئيات تمام و كمال آن بگذارد.

 

[su_box title=”با توجه تجربه اينجانب به دوستاني كه قصد گذراندن دوره آموزشي را دارند مطالب زير را ياد آور مي شوم:” style=”soft” box_color=”#F89A19″]

 • تمام مطالبي كه در گذشته در خصوص مديريت پروژه داشته اند را به مدت چند ماه از ذهن خود پاك نموده و سعي كنيد بر مبناي يادگيري استاندارد ®PMBOK پايه ريزي درستي از اصول مديريت پروژه در ذهن خود بنا كنيد.
 • در يك كلام تمام مطالب ®PMBOK مهم و از داراي نكات كاربردي و بسيار ريز مي باشند. به هيچ وجه از هيچكدام از موارد استاندارد رد نشويد.
 • در زماني كه براي آزمون آماده مي شويد حتما برنامه ريزي دقيقي داشته باشيد و تا جايي كه امكان دارد زمان آمادگي شما طولاني نگردد.
 • به اين امتحان به ديده يك آزمون نگاه نكنيد. چون اولا رقابتي نمي باشد. ثانيا جنس اين آزمون به گونه اي است كه پي در پي شما را مورد حمله قرار مي دهد و شركت كننده آزمون با توجه به ميزان تسلط خود مي بايست از خود دفاع كند.
 • . اگر به ®PMBOK تسلط داشته باشد و آمادگي مطلوبي را دارا باشيد با خونسردي بسيار زياد با پاسخ به 200 سوال در مدت 4 ساعت به راحتي اين ماراتن را پيروز خواهيد شد.
 • سعي كنيد پس از كسب اين گواهينامه كليه رويه ها را طراحي كرده و به صورت كاربردي در پروژه هاي خود به كار ببنديد.
پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

[/su_box]

 

Line of writing hands.

با توجه به اينكه اين آزمون در ايران برگزار نمي شود تجربه خود را از يكي از مكان هايي كه امكان اخذ اين گواهي نامه در خارج از كشور وجود دارد (كشور امارات- شهر دبي) در اختيار دوستان قرار مي دهم:

 

 1. محل آزمون در منطقهKnowledge village در قسمت غربي شهر دبي و و در نزديكي ايستگاه مترو Dubai Internet City مي باشد.
 2. جهت اقامت هتل Gloria پيشنهاد مي گردد(دقيقا روبروي ايستگاه مترو). چون با پياده روي تا محل آزمون  تقريبا 7 دقيقه زمان و حدود 1100 متر  فاصله دارد.
 3. پياده روي قبل از امتحان اكيدا توصيه مي گردد.
 4. حتما روز قبل آزمون محل آزمون رو شناسايي كنيد.(بلوك 2B)
 5. سعي كنيد راس ساعت 07:00 در محل آزمون حضور داشته باشيد.
 6. از بردن وسايل اضافي خودداري كنيد.
 7. وسايل مورد نياز فقط و فقط پاسپورت، پرينت ثبت نام آزمون، و چند عدد شكلات كافئين دار
 8. در زمان ورود به محل آزمون بعد تحويل Locker و جاگذاري وسايل شخصي خود حتما چند عدد شكلات رو به مسئول مربوطه تحويل دهيد تا در حين آزمون بتوانيد استفاده كنيد. چون در حين آزمون امكان استفاده از جعبه شخصي وجود ندارد. اگر با اين موضوع مخالفت شد داشتن يك بيماري خاص را بهانه كنيد و روي اين موضوع پافشاري كنيد.

اميدوارم متخصصين عزيز با بهره گيري از روش هاي بسيار مستمر و بسيار به روز و عالي موسسه پيشرو مديريت پيران بتوانند در راستاي ارتقاي سطح كيفي و كمي دانش مديريت پروژه خود گام بردارند.

در پايان جا دارد از همسر هميشه همراهم ، اساتيد عزيزم كه در هر لحظه اين ماراتن كنار من بودند و من و همراهي كردن جناب آقايان مهندسين معيني، شقاقي و گلپريان سپاس خود را اعلام نمايم.

سعيد دهناد

كارشناس ارشد عمران، PMP
Saeid Dehnad- 220-293

View Seid Dehnad, PMP's profile on LinkedIn

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments