درس هاي آموخته و تجربه هاي آمادگي و شركت در آزمون مديريت حرفه اي پروژه

[su_box title=”سخن آغازین” style=”soft” box_color=”#1973f8″]سلام و درود به همه آنهايي كه قصد دارند يا در حال آماده شدن براي امتحان مدیریت حرفه ای پروژه (PMP) هستند. من به تازگي PMP شدم و قصد دارم كه تجربه هاي شخصي خودم و آنهايي كه شخصا تجربه نكردم ولي از افراد مطمئن شنيدم را در اين مستند براي همگي دوستان بنويسم. اولين تلاش ها در راه PMP شدن را در پاييز سال 1391 شروع كردم و در حال حاضر، خرداد ماه سال 1394 ، موفق شدم در بار اول كه در امتحان شركت كردم قبول شوم. همچنین نشر، كپي، ايميل و انتشار اين مطالب به هر عنوان آزاد و رايگان هست. صرفا ايميل خودم را مي نويسم كه اگر پرسشي پيش آمد و كمكي از دست من برمي آمد در خدمت تمامي دوستان باشم.[/su_box]

PMBOK

 

 

آمادگي براي امتحان

نخستين قدم من خواندن كتاب PMBOK و Rita (هر دو به زبان انگليسي) بود و حدود يك سال طول كشيد كه تمامي مطالب كتاب ها را بخوانم و تمامي واژه هايي كه بلد نبودم را به صورت ترجمه انگليسي به انگليسي در كتاب بنويسم. همچنين تكنيك ها و ابزارها و مفاهيم نگاشته شده در كتاب كه متوجه نمي شدم را نيز يادداشت كردم تا با جستجوي اينترنتي و ساير روش ها آن ها را ياد بگيرم. قدم اول تقريبا يك سال و شش ماه طول كشيد. در طي اين يك سال و اندي، تقريبا تمامي واژه هاي PMBOK را بلد شدم و تمامي ابزارها و مفاهيم گفته شده را ياد گرفته بودم. حالا نوبت آن بود كه براي آمادگي امتحان يك موسسه آموزشي مناسب رجوع كنم.

قدم دوم وارد شدن به كلاس هاي آموزشي موسسه مديريت پروژه پيران PMPiran بود. شايد اولين انتخاب هركس موسسه آريانا باشد ولي من انتخاب نكردم. به صورت خيلي تصادفي با موسسه ای به نام پیشرو مديريت پروژه پيران PMPiran آشنا شدم. با مراجعه حضوري و صحبت با آقاي مهندس شقاقي، مؤسس و مالك آموزشگاه، گفته هاي ايشان در من اثرات مثبت زيادي داشت و بعدها با مكالمه وايبري (ايشان مدتي بعد از ايران خارج شدند) به درست بودن انتخابم مطمئن شدم. در اين مرحله با كمك مهندس شقاقي به صورت آنلاين و از طريق نرم افزار Skype دوباره مطالب كتاب هاي PMBOK و Rita را خواندم و با ايشان رفع اشكال كردم. ساير دوستان در موسسه آموزشي نيز حسب مورد كمك هاي خوبي كردند. قدم دوم حدود يك سال طول كشيد.

قدم سوم را در فروردين سال 1394 شروع كردم. حالت فشرده خواندن و تست كه هر روز مطالب را بايد مي خواندم و تست آنها را در پايان روز مي زدم. در طي اين دوره تمام روز و شب من را امتحان پر كرده بود، صبح را با كتاب شروع مي كردم و شب را با تست مي خوابيدم. حتي خواب تست زدن و امتحان دادن مي ديدم. دو ماه نيز قدم سوم به طول انجاميد. در طي اين دو ماه آنچنان فشار رواني و جسمي زياد شده بود كه حتي پيامي براي مهندس شقاقي ارسال كردم با اين مضمون كه بهتر است خواندن را متوقف كنم و از خير امتحان دادن گذشتم. ولي ايشان با صحبت هايشان دوباره توان ادامه راه را در من زنده كردند.

شايد فكر كنيد كه زمان زيادي براي PMP شدن نياز است. درست فكر كرديد، ولي نصف زماني كه من صرف كردم نيز كافي است. اين كه دقيقا چه مدت به طول مي انجامد به مواردي همچون سرعت خواندن و درك مطلب شما، مجرد و متاهل بودن، شغل شما، زمان هاي آزاد و ديگر شرايط محيطي و شخصي شماست. من هم سرعت خواندم كمتر بود و هم شرايطي كاري اجازه نمي داد كه مرخصي بلند مدت بگيرم. اگر شما نيز به موسسه PMPiran براي كلاس هاي آموزشي مراجعه مي كنيد، تمام مطالبي كه گفته مي شود را بپذيريد و زمان هاي و برنامه هاي خود را با آنچه گفته مي شود با كمترين تغيير تنظيم كنيد تا بهترين نتيجه را بگيريد.

پیشنهاد مطالعه:
روش مسیر بحرانی (Critical Path Method) چیست؟ + راهنما و مثال

 

شركت در آزمون

از آنجا كه امتحان PMP در ايران گرفته نمي شود، براي شركت در امتحان بايد به يك كشور ديگر سفر كنيد. معمولا كشورهاي امارات و تركيه براي شركت كننده گان راحت مي باشد. من كشور تركيه را انتخاب كردم و با رزرو تور پنج روزه بعد همه چي آماده شده بود. امتحان روز جمعه برگزار مي شد و من روز چهارشنبه صبح از ايران پرواز كردم. قبل از سفر با بررسي مكان آزمون و هتل هاي اطراف آن هتل  White Monarch را به دليل نزديكي به مكان آزمون انتخاب كردم. اگر پياده مي رفتيد، هتل در حدود 20 دقيقه تا محل آزمون فاصله داشت. اين هتل چهار ستاره است و در بين هتل هاي استانبل هتل خوبي است.

 

روز اول:

بعد از رسيدن به كشور تركيه و شهر استانبل و تحويل اتاق رزرو شده، اولين كارم مراجعه به محل آزمون بود تا در روز امتحان به دنبال آدرس نباشم. قبل از سفر تاكيد بسيار شده بود كه قبلا از مكان مورد نظر بازديد كنيد. آدرس و حتي پرينت از نقشه Google Map را به همراه خود برداشتم و با صحبت هاي دوستي كه جديدا در اين مكان امتحان داده بود، آدرس تقريبي را نيز در ذهن داشتم ولي با اين حال حدود 20 دقيقه طول كشيد كه مكان امتحان را پيدا كنم. از هر كسي كه در همسايگي آن بود نيز سوال مي پرسيدم كسي مكان آن را نمي دانست تا آخر سر يكي پيدا شد و مكان آن را گفت.

محل آزمون در ساختمان روبروي نمايندگي فيات مي باشد كه در طبقه همكف آن سوپرماركتي وجود دارد. در كوچكي در كنار آن سوپرماركت است كه محل ورود به ساختمان مي باشد و طبقه دهم مكان آزمون است. نكته مهم، پلاك ساختمان 118 است ولي در اينترنت 110-120 ذكر شده و اين دليل اصلي سرگرداني است. آدرس دقيق تر را به اين گونه است: بعد از متروي شيشلي، روبروي نمايندگي فيات، مابين رستوران و دانشگاه، كنار سوپر ماركت، پلاك 118 ، طبقه دهم.

 

zxsaa

محل امتحان (مستطیل سبز رنگ محل ورود به ساختمان آزمون را نشان می دهد)

روز دوم:

چون يك روز تا امتحان وقت داشتم تصميم گرفتم كه تمام كارهايي كه قرار است در روز امتحان انجام دهم، شبيه سازي كنم. براي همين صبح كه از خواب بلند شدم، بعد صرف صبحانه، استراحت كردم، كمي فرمول هاي و موارد حفظ كردني را مطالعه كردم و براي صرف ناهار بيرون رفتم. در تمامي موارد زمان را به خاطر مي سپردم تا دقيقا زمان بندي فردا را انجام دهم.

ناهار را حتما در جاي مطمئني صرف كنيد. هرگز از رستوران هاي كثيف يا غذاهايي كه قبلا آشنايي نداريد استفاده نكنيد چون ممكن است كه با طبع شما ناسازگار و دچار بيماري گرديد. سراغ رستوران مطمئني را از رزوشن هتل گرفتم، اتفاقا در پشت هتل رستوران سلف سرويسي تميز و شلوغي بود كه مشخص مي كرد غذاهاي تازه خوبي دارد. ناهاري كه من انتخاب كردم، به توصيه آقاي مهندس شقاقي، يك پرس گوشت گوسفندي، يك پرس ماكاراني، يك دسر شيرين و يك نوشابه مشكي بود. با اين غذا نه تنها تا آخر امتحان گرسنه نشدم كه شام هم نتوانستم بخورم.

zxc

نهار روز امتحان

روز سوم:
دقيقا تمام كارهايي كه در روز دوم تمرين كرده بودم در روز سوم انجام دادم. بعد از بيدار شدن در ساعت 7:30 براي صرف صبحانه به رستوران هتل رفتم. بعد از خوردن صبحانه نسبتا مفصلي به اتاق برگشتم و استحمام كردم و بر روي تخت دراز كشيدم. دقيقا نمي دانم به خاطر هواي سرد سيستم تهويه بود يا استرس امتحان و يا هردو كه ماهيچه كتفم گرفت و درد شديد را احساس مي كردم. اين درد تا چند روز بعد هم ادامه داشت. حتما موارد ايمني و سلامتي را قبل از امتحان رعايت كنيد كه هرگونه مشكلي مستقيما بر روي آزمون شما تاثير گذار است. كمي بعد موارد حفظ كردني و فورمول ها را مطالعه كردم و برا خوردن ناهار به رستوران روز قبل رفتم. دقيقا همان ناهار را خوردم و براي استراحت مختصري دوباره به اتاق بازگشتم.

پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

 

محل آزمون:

زمان آزمون ساعت 13:30 دقيقه است و دقيقا نيم ساعت قبل شما مي توانيد وارد ساختمان شويد. من ساعت 12:30 از هتل به راه افتادم و 12:50 محل آزمون رسيدم، بعد از چك كردن اسمم توسط نگهبان ساختمان ساعت 13:00 وارد ساختمان شدم. براي رفتن به محل آزمون يا پياده مراجعه كنيد (اگر هتل شما نزديك است) يا از مترو و يا اتوبوس استفاده نماييد. خيابان هاي استانبول در خيلي از ساعات روز ترافيك شديدي دارند و حركت با تاكسي ريسك زيادي به همراه دارد. پس از وارد شدن محل آزمون، ابتدا برگه اي كه قوانين آزمون بر روي آن نوشته شده بود براي خواندن و تاييد كردن به من دادند و سپس كمدي را كه تمامي وسايلم را در آن قرار دهم. قبل از وارد شدن به اتاق امتحان حتما از سرويس بهداشتي استفاده كنيد؛ اينگونه هم آمادگي بيشتري پيدا مي كنيد و هم مكان دقيق آن را براي موارد احتمالي در خلال امتحان ياد مي گيريد و در آن لحظه به دنبالش نمي گرديد. به ياد داشته باشيد كه هيچ گونه وسيله اضافي با خود نبريد. تنها چيزي كه لازم داريد پاسپورت امضا شده خودتان است. (در قسمت امضا در صفحه اول پاسپورت حتما قبلا امضا كنيد زيرا آنجا تمام امضاهاي شما را با آن چك مي كنند.). تمام وسايلم حتي دستمال كاغذي ها را در درون كمد گذاشتم و بعد از نشان دادن جيب ها، جوراب ها و يقه پيراهنم كه خالي هستند، با وسليه ردياب الكترونيك (چيزي شبيه آنچه در فرودگاه ها هست) چك شدم و به درون اتاق رفتم. تنها چيزي كه به من دادند يك خودكار و چهار صفحه منگنه شده بود. از لحظه ورود مي توانيد امتحان را شروع كنيد و نيازي به صبر كردن تا راس ساعت 13:30 نيست.

 

آزمون:

بعد از قرارگيري در پشت كامپيوتر، ابتدا نام خود را در نرم افزار چك نماييد و بعد از تاييد سوالي مبني بر اينكه آيا مي خواهيد آزمون را شروع كنيد يا به قسمت آشنايي با نرم افزار مي رويد؟ در اين لحظه هيچ گونه كليدي را نزنيد تا وارد قيمت آشنايي با نرم افزار شويد. 15 دقيقه طلايي به شما اهدا مي شود كه در 4 يا 5 دقيقه اول كاملا قسمت آشنايي با نرم افزار را مطالعه كنيد، موارد مهم و مفيدي در آن هست، سپس تمامي مطالبي را كه حفظ كردني بود شامل فورمول ها و چيزهايي كه در زهن تان سنگيني مي كند، يادداشت كنيد تا در امتحان نيازي يادآوري آنها نداشته باشيد. خود به خود بعد 15 دقيقه با نشان دادن پيامي وارد آزمون مي شويد.

من سوالات آزمون را به دقت مي خواندم و تمام گزينه ها را نيز مطالعه مي كردم و سپس گزينه مورد نظر را انتخاب مي نمودم. اين روند كمي وقت گيرتر از آنچه كه فكر مي كردم بود، زيرا در هنگام تست هاي آزمايشي ام، با سرعت بيشتري سوال ها را مي خواندم و سعي نمي كردم به اين دقت و تمركز تست ها را بزنم. شما با هر دقتي كه براي امتحان نياز داريد تست هاي آزمايشي را بزنيد. بعد از گذشت 120 دقيقه و رسيدن به سوال 96 ، فشار امتحان باعث شد كه به قند و نوشيدني نياز پيدا كنم. با اينكه از زمان امتحان عقب بودم، ولي تصميم گرفتم كه از امتحان خارج بشوم و بعد از خوردن نوشابه و شكلاتي كه همراه آورده بودم، به امتحان برگردم. چون به سرعت نوشابه و شكلات را با هم خوردم كمي معده ام ناراحت شد. بعد از برگشتن حدود 10 دقيقه از امتحان عقب بودم و تصميم گرفتم سرعتم را بيشتر كنم، تا آنجا كه آخر امتحان حدود 5 دقيقه زمان اضافه آوردم. گذشته از فشار امتحان و صدايي كه از بيرون مي آمد و در نيم ساعت پاياني، آفتاب به سمت اتاق برگشت و چون پرده اي وجود نداشت هوا گرم شد. درست نمي دانم حالت تهوع ام به خاطر سريع خوردن نوشابه و شكلات بود يا آفتاب ولي به هر صورت كه بود نيم ساعت پاياني را هم به سر رساندم و نظر سنجي انتهاي آزمون را پاسخ دادم.

پیشنهاد مطالعه:
روش مسیر بحرانی (Critical Path Method) چیست؟ + راهنما و مثال

بلافاصله بعد از امتحان نتيجه را اعلام مي كنند. نتيجه قبولي آزمون تمام خستگي 2 ساله من را از بين برد. آرزومندم كه همه شما نيز با نتيجه قبولي از آزمون خارج شويد.

 

نكته هاي مهم:

 • هيچ وقت نا اميد نشويد. تلاش و كوشش، راهنماي خوب و زمان كافي گذاشتن، شما را به نتيجه مي رساند.
 • هر اندازه كه فشار بيشتري براي آمادگي آزمون بر شما وارد شود، در هنگام آزمون راحت تر هستيد.
 • قبل از سفر مكان هتل را دقيقا مشخص كنيد. هتل نزديك آزمون يا نزديك مترو ريسك دير رسيدن را به حداقل مي رساند.
 • حتما روز قبل از امتحان مكان آزمون را بازديد كنيد.
 • خوراك قبل از آزمون بسيار مهم است. از رستوران مطمئن تهيه كنيد و شامل مواردي همچون گوشت، ماكاراني، نوشيدني و دسر شيرين باشد. مواردي بوده است كه بعد خوردن غذا مسموميت خفيفي دچار شده اند.
 • زمان امتحان معمولا 10 يا 13:30 مي باشد. بسته به اين كه در چه زماني مغز شما بهتر كار مي كند، زمان مناسب را انتخاب كنيد.
 • قبل از امتحان موارد حفظ كردني و فرمول ها را مطالعه كنيد. در 15 دقيقه قبل از امتحان آنها را روي برگه هاي داده شده بنويسيد.
 • در شب و روز قبل از امتحان حتما از رستوران مطمئن خوراك تهيه كنيد.
 • قبل از امتحان از فعاليت هاي شديد بپرهيزيد.
 • گشت و گذار و تفريح را به بعد امتحان موكول كنيد.
 • سر جلسه آزمون هيچ وسيله اضافي با خود نبريد. فقط پاسپورت و مقدار كمي پول كافي است.
 • تمام اتاق آزمون با دوربين هاي مدار بسته پوشش داده شده است. هرگز در امتحان كاري غير از آزمون دادن انجام ندهيد. هر كار نامناسبي مي تواند به قيمت رد شدن در امتحان تمام شود.
 • پيش از امتحان خواب مناسب بسيار مهم مي باشد. دست كم 10 ساعت بخوابيد.
 • ورود به كشور مقصد، يك روز قبل از امتحان كافي است. بيش از فقط هزينه هاي شما را بالاتر مي برد.
 • در هنگام آزمون هيچ گاه دلسرد و نااميد نشويد.
 • در هنگام آزمون هيچ گاه به اين فكر نكنيد كه قبول شده ايد و تا آخرين تست را با تمركز و قدرت جلو برويد.
 • بهتر است صرفا براي امتحان و تنها مسافرت كنيد. چه قبل و چه بعد از امتحان فرصتي براي خوشگذراني نيست.
 • همواره به ياد داشته باشيد، اين آزمون بسيار مشكل است، به آن احترام بگذاريد و هيچ گاه از آن غافل نشويد.
 • غير كتاب PMBOK و Rita منبع خاص ديگري نياز نيست. هرچند كه مطالعات جانبي در مورد ابزارها و مفاهيم ذكر شده در كتاب به شما بسيار كمك مي كند.
 • هيچ گاه به فكر قبولي يا رد شدن در آزمون نباشيد و تمام تمركز خود را به خود آزمون بسپاريد.

 

 

[su_box title=”سخن پاياني” style=”soft” box_color=”#1997f8″]اگر شما واقعا بخواهيد كه PMP شويد مطمئن باشيد كه در آزمون قبول مي شويد. تمام چيزي كه نياز داريد، در خود شما نهفته است، با تلاش و پشت كار به سرانجام نيك مي رسيد. همچنان آرزومندم كه همگي شما با نمره قبولي از آزمون شاد و شاداب و تندروست به ادامه راه بپردازيد.[/su_box]

 

Mohammad Nafarieh 293-293

مهندس محمد نفریه (m.nafarieh@gmail.com)

 

[su_divider text=”Go To TOP”]

 1. تمامي نگرانی ها از نتیجه آزمون PMP، در هنگام شروع آزمون پايان مي یابد
 2. مشاهده لیست دانش آموختگان شرکت PMPiran
 3. آشنایی با آزمون ®PMP
 4. ارائه مشاوره تخصصی و راهکارهای مدیریتی
 5. مدل بلوغ مدیریت پروژه سازمانی®OPM3
 6. ارائه مشاوره تخصصی در خصوص چگونگی ایجاد دفاتر مدیریت پروژه (PMO)
 7. ایجاد یک متدولوژی آموزشی نوین و موفق برای اولین بار در ایران (از سال 1384) 
 8. ارزیابی قطعی خود توسط تست های انحصاری و اختصاصی شبه امتحانی آزمون ®PMP شرکت PMPiran
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments