مهدیه توکلی

سلام؛ من مهدیه توکلی هستم، متخصص تحلیل و مصورسازی داده که نزدیک به 6 سال است به طور جدی در حوزه علم داده هم در حال پژوهش هستم و هم در کسب و کارهای مختلفی هم چون سیستم های سلامت و بانکداری الکترونیک جهت کمک به تصمیم گیری داده محور مدیران سازمان های مختلف از تکنیک های آن بهره برده ام. از لحاظ آکادمیک، من دانشجوی دکتری مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم و همزمان دوره جامع یک ساله علم داده دانشگاه تهران را نیز گذرانده ام و رساله دکتری اینجانب نیز کاربرد هوش مصنوعی در صنعت بانکداری الکترونیک است.

از لحاظ اجرایی، در طول سال های گذشته مشغول فعالیت های استخراج، تحلیل و مصورسازی داده در شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت بوده و در حال حاضر، رئیس اداره آمار و تحلیل داده شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، یکی از برترین شرکت های حوزه پرداخت، هستم و در حال پیاده سازی داشبوردهای مدیریتی مصور، مدل های پیش بینی حرکت سازمان و رقبا جهت تصمیم گیری های استراتژیک، تاکتیکال و حتی عملیاتی.

از طرفی، علاقه همیشگی من به آموزش باعث شده است همواره در دانشگاه ها تجربیات و آموزه های خود را با دانشجویان علاقمند در این حوزه به اشتراک بگذارم با این امید که دانشجویان مفاهیم را تنها با دید تئوری یاد نگیرند و بتوانند آموخته های خود را در فضای کسب و کار حتی به ساده ترین شکل  ممکن پیاده سازی کنند و اینگونه طعم شیرین یادگیری را بیشتر حس کنند. معمولاً سعی می کنم در محتوای آموزشی خود از مثال های صنعتی و کاربردی استفاده کنم تا دانشجویان درک بهتری از پروژه های کاری واقعی داشته باشند و به طور جدی تر خود را به چالش بکشند. از سوابق تدریسم می توان به آموزش دروس "اکسل در علم داده"، "آمار و جبرخطی برای علم داده"، "مفاهیم و الگوریتم های یادگیری ماشین" ، "آموزش زبان برنامه نویسی پایتون" و "آموزش نرم افزار Power BI جهت داستان سرایی و مصورسازی داده" در دانشگاه های تهران، خواجه نصیر، کاشان و موسسات آموزشی همچون پژواک دانش  و PMPiran اشاره کرد.

حرف آخر اینکه امروزه دیگر نفت نیست که ارزش است و داده جای آن را گرفته است، همیشه دنبال داده هستم تا از آن تحلیل هایی استخراج کنم که بیشترین ارزش را برای سازمان ها داشته باشد حتی با ساده ترین الگوریتم ها، و توصیه ام این است که در هر فضایی که فعالیت می کنید با داده های آن آشنا شوید و در آن غرق شوید، حتما چیزهایی پیدا می کنید که دیگران را به وجد خواهید آورد.