خدمات مشاوره جهت استقرار نظام مدیریت پروژه تا اخذ گواهینامه ISO 21502

5/5 - (1 امتیاز)

ایزو 21502 می‌تواند ابزاری ارزشمند برای سازمان‌هایی باشد که به دنبال بهبود شیوه‌های مدیریت پروژه یا پورتفولیو خود هستند. با رعایت الزامات این استاندارد، سازمان‌ها می‌توانند اعتبار، کارایی، اثربخشی خود را افزایش دهند و ریسک خود را کاهش دهند.

در مطلب پیش رو به اهمیت پیاده سازی استاندارد مدیریت پروژه جهت دریافت گواهینامه ایزو ۲۱۵۰۲ و گام‌های استقرار آن خواهیم پرداخت و در مسیری قدم خواهیم برداشت که به طور کامل به بحث ممیزی، پیش ممیزی، ممیزی داخلی و مشاوره تا زمان صدور گواهینامه ایزو ۲۱۵۰۲ پرداخته خواهد شد. همچنین به مزایا و معایب این استاندارد اشاره می‌شود.

علاوه بر این، در این مطلب به تمامی ابهامات و سوالات متداول جهت استقرار این استاندارد جواب داده می‌شود و با فرایند ممیزی در یک سازمان آشنا خواهید شد. همچنین به این موضوع پرداخته می‌شود که ممیزی و پیش ممیزی چگونه به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشند؛ و بحث می‌شود ممیزی به عنوان یک فرآیند مستقل و نظام‌مند برای جمع‌آوری شواهد و ارزیابی آن برای تعیین میزان انطباق با الزامات چه نقشی در استقرار این سیستم دارد. همچنین سعی شده در این مطلب تمامی مراحل مورد نیاز توسط سازمان مجری یا تیم مشاوره بررسی شود تا بتواند در تصمیم گیری سازمان‌ها برای استقرار این استاندارد موثر باشد.

پیش از آنکه به بررسی کلی موارد مهم مرتبط با موضوع ایزو 21502 بپردازیم لازم است به سوالاتی چند از این حوزه پاسخ دهیم:

به چه دلیل سازمان‌ها به ایزو 21502 نیاز دارند؟

ایزو 21502 یک استاندارد بین‌المللی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای مدیریت پروژه‌ها و پورتفولیوها و برنامه خود را بهبود بخشند. در اینجا برخی از دلایلی که سازمان‌ها باید ایزو 21502 را پیاده سازی کنند ذکر شده است:

 • افزایش اعتبار و اعتماد: ایزو 21502 یک استاندارد شناخته‌شده جهانی است، بنابراین استقرار آن در سازمان می‌تواند به افزایش اعتبار و اعتماد سازمان شما نزد مشتریان، شرکا و سایر ذینفعان کمک کند.
 • بهبود کارایی و اثربخشی: ایزو 21502 می‌تواند به بهبود کارایی و اثربخشی فرآیندهای مدیریت پروژه سازمان شما کمک کند. این موضوع می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌ها، بهبود زمان تحویل و افزایش رضایت مشتری شود.
 • مدیریت ریسک بهینه: ایزو 21502 می‌تواند به سازمان شما کمک کند تا ریسک‌های مرتبط با مدیریت پروژه را شناسایی و مدیریت کند. این موضوع نیز می‌تواند از بروز مشکلات تا حد زیادی جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که پروژه‌ها به موقع و در بودجه در نظر گرفته شده تکمیل می‌شوند.
 • بهبود ارتباطات: ایزو 21502 می‌تواند به بهبود ارتباطات بین ذینفعان که درگیر در مدیریت پروژه و یا پورتفولیو هستند کمک کند. این مورد می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری بهتر و یک فرآیند تحویل پروژه سازمان یافته شود.
 • افزایش انطباق: دریافت گواهی ایزو 21502 می‌تواند به سازمان شما کمک کند تا با قوانین و مقررات مربوطه مطابقت داشته باشید. این موضوع می‌تواند از سازمان شما در برابر خطرات قانونی محافظت کند و اطمینان حاصل کند که شما الزامات ذینفعان قانونی خود را برآورده می‌کنید.

به طور کلی، ایزو 21502 می‌تواند الگویی ارزشمند برای سازمان‌هایی باشد که به دنبال بهبود شیوه‌های مدیریت پروژه یا پورتفولیو خود هستند. با رعایت الزامات این استاندارد، سازمان‌ها می‌توانند اعتبار، کارایی، اثربخشی خود را افزایش‌دهند و ریسک های پروژه خود را بهتر مدیریت کنند.

در اینجا برخی از مزایای دیگر استقرار و دریافت گواهینامه ایزو 21502 آورده شده است:

 • افزایش رضایت کارکنان: ایزو 21502 می‌تواند به بهبود رضایت کارکنان با ارائه چارچوبی روشن برای مدیریت پروژه با تمرکز بر سیستم های ارزیابی و پاداش و اطمینان از مشارکت کارکنان در این فرآیند، کمک کند.
 • بهبود تصمیم‌گیری: استقرار نظام ایزو 21502 می‌تواند به بهبود تصمیم‌گیری با ارائه رویکردی ساختاریافته به حکمرانی سازمان و شناسایی بهترین مسیرها برای پروژه، کمک کند.
 • افزایش نوآوری: ایزو 21502 با ارائه چارچوبی برای مدیریت تغییرات، و ارزش دادن به این فرآیند به افزایش نوآوری و خلاقیت در پروژه کمک می‌کند.
ایزو 21502

حال نیز به سوالی دیگر در این زمینه خواهیم پرداخت:

چرا برای پیاده‌سازی ایزو 21502 به کمک مشاور یا تیم مشاوره نیاز داریم؟

ایزو 21502 یک استاندارد پیچیده است که طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به مدیریت پروژه را پوشش می‌دهد. بدون کمک یک متخصص باتجربه، درک و پیاده سازی الزامات استاندارد ISO 21502 می‌تواند دشوار باشد.

 • داشتن راهنما مزایای زیادی دارد: یک متخصص باتجربه می‌تواند به شما کمک کند تا الزامات استاندارد را درک کنید، یک برنامه برای پیاده‌سازی تنظیم کنید و پیشرفت خود را پایش کنید. آن‌ها همچنین می‌توانند در طول فرآیند پیاده‌سازی به شما راهنمایی و پشتیبانی ارائه دهند.
 • می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کند: پیاده‌سازی ایزو 21502 می‌تواند یک فرآیند پرهزینه و زمان‌بر باشد. داشتن کمک از یک متخصص باتجربه می‌تواند به شما کمک کند تا با جلوگیری از اشتباهات و اطمینان از انجام صحیح پیاده‌سازی، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

در اینجا برخی از مزایای داشتن راهنما و مشاور واجد شرایط ایزو 21502 آورده شده است:

 • تخصص: یک مشاور یا تیم مشاوره واجد شرایط، دارای تخصص و تجربه لازم برای کمک به شما در پیاده‌سازی صحیح ایزو 21502 است. آن‌ها می‌توانند نیازهای خاص شما را درک کنند و به شما کمک کنند تا یک برنامه متناسب با سازمان خود ایجاد کنید.
 • پشتیبانی: یک تیم مشاوره می‌تواند در طول فرآیند پیاده‌سازی به شما پشتیبانی ارائه دهد. آن‌ها می‌توانند سوالات شما را پاسخ دهند، به شما در حل مشکلات کمک کنند و تجارب مشابه را به شما ارائه دهند.
 • آرامش خاطر: دانستن اینکه از حمایت یک مشاور واجد شرایط برخوردار هستید، می‌تواند آرامش خاطر شما را فراهم کند. می‌توانید مطمئن باشید که فرآیند پیاده‌سازی به درستی انجام می‌شود و شما در مسیر دستیابی به گواهینامه قرار دارید.

پیاده سازی مشاوره ایزو 21502

در این مرحله به بحث پیاده سازی مشاوره و نحوه انجام فرایندها خواهیم پرداخت:

در روند شروع کار با تیم مشاوره ایزو 21502 مراحلی وجود دارد که به ترتیب آن‌ها را بیان خواهیم کرد:

1- کسب اطلاعات اولیه

مشاور با شما ملاقات می‌کند یا از طریق تماس تلفنی با شما ارتباط می‌گیرد تا در مورد نیازها و اهداف سازمان شما برای پیاده‌سازی ایزو 21502 مصاحبه کند. آن‌ها همچنین وضعیت فعلی شما را ارزیابی می‌کنند و هرگونه موردی که نیاز به بهبود دارد را شناسایی می‌کنند.

2- ارائه پیشنهاد همکاری

در این مرحله مجموعه تیم مشاوره پس از برسی اطلاعات دریافت شده از سمت سازمان هدف پیشنهادات همکاری شامل محدوده و زمان و هزینه انجام کار را ارائه خواهد کرد.

3- عقد قرارداد

در این مرحله پس از بررسی پیشنهادات از سوی کارفرما به عقد قرارداد همکاری خواهیم پرداخت.

4- ارزیابی و عارضه یابی سازمان

پس از عقد قرارداد به جهت بهبود فرایند مشاوره نیاز است مواردی که در سازمان دارای نواقص اجرایی و یا نقاط قابل بهبود هستند و عملکرد مورد انتظار را ندارند مورد بررسی قرار بگیرند. پس اجرای این مرحله، مشاور یک ارزیابی جامع از سازمان شما برای انطباق با الزامات ایزو 21502 انجام می‌دهد.

5- هدف گذاری

در این مرحله پس از به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز پروژه‌های سازمان و فرایندهای موجود به مرحله هدف گذاری برای رسیدن به درکی از شرایط فعلی سازمان به جهت پیشبرد به سوی شرایط آرمانی جهت استقرار نظام مدیریت پروژه و کسب گواهینامه خواهیم پرداخت. مشاور با شما همکاری می‌کند تا یک برنامه برای پیاده‌سازی ایزو 21502 تعیین کنید. این برنامه شامل یک جدول زمانی، بودجه و فهرستی از وظایفی است که باید مشخص شوند. به طور مثال آیا سازمان متقاضی قصد دارد این استاندارد در یکی از پروژه‌های خود به‌کار گیرد یا در همه پروژه‌ها؟ این سوال و برخی سوالات مشابه را در این قسمت باید پاسخ داد.

6- طراحی سیستم مدیریت پروژه به صورت یکپارچه با دیگر سیستم‌های موجود

به جهت لزوم هماهنگی و یکپارچگی میان تمامی سیستم‌های موجود و فعال در سازمان و نهادهای متنوع نیاز به چارچوبی یکپارچه برای مدیریت تمامی سیستم‌های موجود در سازمان وجود دارد که با حضور مشاور این مسیر برای شما تسهیل خواهد شد. به طور مثال معمولا نیاز به یکپارچه سازی این استاندارد با استانداردهایی مانند ایزو 9001, 45001 و 14001 وجود دارد.

7- آموزش و اجرای آزمایشی در یک یا چند پروژه

در این مرحله به ارائه آموزش‌هایی به مدیران و کارشناسان سازمان‌ها جهت انجام و به کارگیری سیستم جدید در پروژه‌های سازمان خواهیم پرداخت. مشاور در مسیر اجرای برنامه، شما را راهنمایی و پشتیبانی می‌کند. مشاورین ما جلسات آموزشی برای کارکنان شما در مورد الزامات ایزو 21502 برگزار خواهند کرد و با مشارکت اعضای سازمان الزامات این استاندارد را در سازمان پیاده سازی می‌کنند.

8- ممیزی داخلی و انجام اقدامات اصلاحی

در این مرحله و پس از اجرای آزمایشی موفقیت آمیز، با توجه به آموزش‌های داده شده، سازمان‌ها می‌توانند به کمک تیم ممیزی داخلی، فرایند ممیزی داخلی شرکت خود را انجام دهند و در صورت نیاز دست به انجام اقدامات اصلاحی بزنند.

9- ممیزی صدور گواهینامه!

  در این مرحله ممیزی صدور گواهینامه توسط یک شرکت معتبر صادر کننده گواهینامه انجام خواهد شد و با صدور موفقیت آمیز اعتبارنامه پایان خواهد یافت. در تمامی این مراحل تیم مشاوره شرکت پیشرو مدیریت پیران در کنار شماست.

مشاوره اخذ گواهینامه ایزو 21502

برخی از خدمات ما در زمینه دریافت ایزو 21502

در مجموعه پیشرو مدیریت پیران علاوه بر مشاوره و راهنمایی در استقرار نظام مدیریت پروژه، خدماتی نظیر پیش ممیزی و ممیزی سازمان به منظور دریافت استاندارد ISO21502 انجام می‌شود این خدمات شامل مراحلی می‌باشد که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت:

ممیزی سازمان

ممیزی فرآیندی است که به بررسی سیستم‌ها و فرآیندهای یک سازمان برای اطمینان از مطابقت آن‌ها با استانداردها و مقررات می‌پردازد. ممیزی همچنین می‌تواند برای شناسایی فرصت‌های بهبود در سازمان استفاده شود.

فرآیند ممیزی را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

 1. تعیین برنامه ممیزی: 
 2. ممیز یا تیم ممیزان ابتدا باید اهداف سازمان و دامنه ممیزی را درک کند. آن‌ها همچنین باید محدودیت هایی را که سازمان با آن‌ها مواجه است و کنترل‌هایی را که برای مدیریت این محدودیت ها می‌توانند انجام دهند، شناسایی کنند. مرحله برنامه‌ریزی ممیزی برای موفقیت ممیزی بسیار مهم است. ممیزی باید موارد زیر را به دقت در نظر بگیرد:
 • اهداف سازمان
 • دامنه ممیزی
 • محدودیت‌ها و پیش فرض‌هایی که سازمان با آن‌ها مواجه است
 1. اجرای ممیزی: سپس ممیزی برای ارزیابی اینکه آیا برنامه‌ها و کنترل‌های سازمان موثر هستند، شواهدی را جمع‌آوری می‌کند. این ممکن است شامل مصاحبه با کارکنان، بررسی اسناد و مشاهده فعالیت‌ها باشد. این مرحله جایی است که ممیزی شواهدی را جمع‌آوری می‌کند تا اثربخشی فرایندها و شیوه‌های کاری سازمان را ارزیابی کند. ممیزی از این شواهد برای نتیجه گیری‌هایی در مورد انطباق سازمان با استانداردها و مقررات استفاده خواهد کرد.
 2. گزارش ممیزی: تیم ممیزی گزارشی را تهیه می‌کند که یافته‌ها و نتایج ممیزی را ارائه می‌کند. این گزارش علاوه بر عدم انطباق‌ها شامل پیشنهاداتی برای بهبود فرآیندهای سازمان خواهد بود. این گزارش باید واضح، مختصر و هدفمند باشد.
 3. پیگیری اقدامات اصلاحی: تیم ممیزی پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که پیشنهادات آن‌ها اجرا شده است. و یا در حین اجرا نیاز به تغییرات دیگری دارد.

فرآیند ممیزی روشی هدفمند و ارزشمند برای همه سازمان‌ها مستقل از اندازه و سایز آن‌ها است. با پیروی از مراحلی که در بالا ذکر شد، ممیزها می‌توانند به سازمان‌ها کمک کنند تا کارایی، اثربخشی و روش‌های کاری خود را بهبود بخشند و بروزرسانی نمایند.

ممیزی داخلی

ممیزی داخلی یک فعالیت اطمینان‌بخش و ارزیابی مستقل و بی‌طرف است که برای افزودن ارزش و بهبود عملیات یک سازمان طراحی شده است و توسط خود سازمان یا اشخاص ثالث واجد شرایط انجام می شود.

در مورد ایزو 21502، ممیزی داخلی یک عنصر کلیدی است ممیزان داخلی باید مسئول ارائه توصیه‌های بهبود باشد و اختیار دسترسی به تمام اطلاعات مربوطه را داشته باشد. ممیزان داخلی باید متخصصان واجد شرایط و باتجربه‌ای باشند که دارای مهارت‌ها و دانش لازم برای ارزیابی انطباق سازمان با ایزو 21502 هستند.

در اینجا برخی از مزایای اجرای ممیزی داخلی مؤثر ذکر شده است:

 • بهبود انطباق با قوانین و مقررات
 • افزایش کارایی و اثربخشی عملیات
 • بهبود روش‌های تصمیم‌گیری

حال به سوالی مهم در این زمینه می‌پردازیم: چگونه یک سازمان دیگر می‌تواند در فرآیند ممیزی داخلی کمک کند؟

یک سازمان دیگر می‌تواند به روش‌های مختلفی در فرآیند ممیزی داخلی کمک کند. این شامل موارد زیر است:

 • ارائه آموزش و منابع: یک سازمان دیگر می‌تواند آموزش و منابع را برای کمک به ممیزی داخلی سازمان در توسعه مهارت‌ها و دانش لازم برای انجام ممیزی‌های موثر ارائه دهد. این می‌تواند شامل آموزش در مورد ایزو 21502، شیوه‌های ممیزی و نظایر آن باشد.
 • انجام ممیزی‌های مشترک: یک سازمان دیگر می‌تواند ممیزی‌های مشترک را با ممیزی داخلی سازمان انجام دهد. این موضوع می‌تواند به اطمینان از انجام موثر ممیزی‌ها و اینکه سازمان الزامات ایزو 21502 را برآورده می‌کند، کمک کند.
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای: یک سازمان دیگر می‌تواند خدمات مشاوره‌ای را برای کمک به سازمان در بهبود فرآیند ممیزی داخلی خود ارائه دهد. این می‌تواند شامل کمک به سازمان در توسعه یک برنامه ممیزی، شناسایی ریسک‌ها و پیاده سازی کنترل‌ها باشد.
 • اطمینان از بی طرفی: یک سازمان دیگر می‌تواند یک دیدگاه مستقل از ممیزان داخلی سازمان را ارائه دهد که به اطمینان از انجام عادلانه ممیزی‌ها منجر شود.
 • کاهش هزینه‌ها: یک سازمان دیگر می‌تواند به سازمان کمک کند تا هزینه های واحد ممیزی داخلی خود را کاهش دهد. این می‌تواند با به اشتراک گذاشتن منابع، انجام ممیزی‌های مشترک یا ارائه خدمات مشاوره‌ای انجام شود.
دریافت مشاوره دریافت ایزو 21502

پیش‌ممیزی در سازمان در مورد ایزو 21502

در زمینه دریافت ایزو 21502، پیش‌ممیزی فرآیندی است که قبل از ممیزی رسمی انجام می‌شود. هدف پیش‌ممیزی این است که هر گونه زمینه بالقوه عدم انطباق با استاندارد را شناسایی کند تا قبل از انجام ممیزی رسمی، آن‌ها برطرف شوند.

پیش‌ممیزی می‌تواند توسط خود سازمان یا توسط یک طرف ثالث مستقل انجام شود. فرآیند پیش‌ممیزی معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. بررسی اسناد: ‌ممیز، اسناد سازمان را مانند خط‌مشی‌ها، رویه‌ها و سوابق آن بررسی می‌کند تا انطباق آن با استاندارد را ارزیابی کند.
 2. مصاحبه با کارکنان: ‌ممیز با اعضاء تیم سازمان مصاحبه می‌کند تا درک آن‌ها از فرآیندهای سازمان را به دست آورد و هر گونه زمینه بالقوه عدم انطباق را شناسایی کند.
 3. مشاهده فعالیت‌ها: ممیز ممکن است فعالیت‌های سازمان را مشاهده کند تا ببیند چگونه آن‌ها در عمل پیاده‌سازی می‌شوند.

یافته‌های پیش‌ممیزی مستند شده و به سازمان ارائه می‌شود. سپس سازمان می‌تواند از یافته‌ها برای انجام هرگونه بهبود لازم قبل از انجام ممیزی رسمی استفاده کند.

پیش‌ممیزی می‌تواند نقطه عطف ارزشمندی برای سازمان‌هایی باشد که به دنبال دریافت گواهینامه ایزو 21502 هستند. با شناسایی و رفع هر گونه زمینه بالقوه عدم انطباق قبل از ممیزی رسمی، سازمان‌ها می‌توانند شانس خود را برای موفقیت در کسب گواهینامه افزایش دهند.

مجموعه PMPiran با تیم متخصص و مجرب خود این فرایند را برای متقاضیان تسهیل می‌کند.

سوالات متداول درمورد ایزو 21502

زمان انجام فرایند مشاوره جهت استانداردسازی بر اساس ایزو ۲۱۵۰۲ بستگی به مواردی دارد از قبیل:

اندازه و پیچیدگی سازمان و دامنه ارزیابی و در دسترس بودن سوابق و مستندات و همچنین همکاری پرسنل سازمان

به طور کلی این فرایند از شش ماه تا یک سال زمان خواهد برد.

نحوه ارزیابی اولیه پس از تماس شما با ما و حضور کارشناسان ما در محل سازمان صورت خواهد پذیرفت.

پس از تماس سازمان متقاضی و بررسی مدارک و مستندات مورد نیاز، پیشنهاد همکاری از سمت ما همراه با شرح خدمات برای متقاضی ارسال می‌گردد.

از نقاط ضعف این راهنما می‌توان به پوشش ندادن تکنیک‌ها و ابزارهای پیاده سازی و لحاظ نکردن اصول و ارزش‌های چابکی در فرایندهای مدیریت پروژه اشاره کرد

با توجه به سال‌ها سابقه و فعالیت ما در این زمینه، بالاترین کیفیت در ارائه خدمات با سازمان‌ها را فراهم خواهیم کرد.

فرد ممیزی کننده باید قابل اعتماد و دارای درک کامل از استاندارد و اصول مدیریت پروژه و همچنین روند و اصول ممیزی باشند. آن‌ها همچنین باید بتوانند به طور موثر با مجریان فرایند ارتباط برقرار کنند و نقاط قوت و قابل بهبود سازمان و پروژه را شناسایی کنند و با دقت درجزئیات به شناخت کاملی از سازمان برسد.

دوره آموزشی آشنایی با الزامات و کارگاه‌های آموزش ممیزی در شرح خدمات لحاظ شده و به صورت جداگانه نیز قابلیت اجرا دارند.

پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه با دیگر سیستم‌ها الزامی است و با شناخت تمامی سیستم‌ها توسط تیم مشاور پیشرو مدیریت پیران انجام می‌شود.

این استاندارد اصول و ارزش‌های چابکی را به صورت موثر لحاظ نکرده است.

ارتباط با مدیریت طرح و پورتفولیو در سراسر فرایندهای اجرای این استاندارد برای رسیدن به نتایج مطلوب دیده شده و الزامی می‌باشد.

اعتبار گواهینامه ISO 21502، سه سال است. پس از سه سال، سازمان باید مجدداً مورد بازرسی قرار گیرد تا گواهینامه خود را تمدید کند.

مشتریان ما

به بیش از ۵۰ شرکت در هر شکل، اندازه و صنعتی بپیوندید که از خدمات PMPiran استفاده کرده‌اند.

آسیاتک
ایده پردازان صنعت فولاد
گروه مپنا - توگا


یک پاسخ

 1. حسین حسینی نیم‌رخ
  حسین حسینی

  لطفا تعرفه های قیمتی برای پیاده سازی این استاندارد در یک موسسه فعال در پروژه های خطوط انتقال نفت گاز پتروشیمی اعلام بفرمایین.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *