نخستین کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازی در تهران برگزار می‌شود

شانزدهم شهریور ماه 1401، برای نخستین بار «کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازی» با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان در حوزه مدیریت، مهندسان و دیگر شرکاء فعال در حوزه تعاونی‌‌های مسکن توسط مجموعه «پیشرو مدیریت پیران» و با همکاری اداره کل…

PMPiran
2 شهریور 1401 دقیقه 0 دیدگاه

شانزدهم شهریور ماه 1401، برای نخستین بار «کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازی» با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان در حوزه مدیریت، مهندسان و دیگر شرکاء فعال در حوزه تعاونی‌‌های مسکن توسط مجموعه «پیشرو مدیریت پیران» و با همکاری اداره کل تعاون استان تهران با استناد بر استانداردهای کشوری در حوزه تعاونی‌های مسکن در سالن کنفرانس پژوهشگاه صنعت نفت تهران برگزار می‌گردد.

این کنفرانس در نظر دارد با معرفی توان علمی و کاربردی برای توسعه عدالت اجتماعی و اقتصادی، اثر تعاونی‌ها در رونق اقتصادی  و همچنین بررسی نیازمندی و ضرورت‌های مربوط به سهم تعاونی‌ها در اقتصاد ملی و دیگر موارد فوق گام برداشته و با شناسایی ایده‌ها، تجربیات صاحب‌نظران و تحلیل ابعاد نظری و کاربردی در زمینه توسعه شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به بحث و تبادل نظر در مورد آن بپردازد.

کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی مسکن با شعار «تعاونی تجلی اعتماد، مشارکت عمومی، مدیریت علمی» فرصتی برای گردهمایی صاحبنظران، متخصصان و اندیشمندان در حوزه تعاونی‌های مسکن فراهم آورده است.

محورهای اصلی کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن عبارتند از:

تعاونی

۱- نقش تعاون در تحقق عدالت اجتماعی و توسعه پایدار از طریق مشارکت عمومی

در اولنن محور در کنفرانس تعاونی‌های مسکن عدالت اجتماعی و اقتصادی مورد بحث قرار می‌گیرد. عدالت اقتصادی زمانی بسط و گسترش می‎‌یابد که بتوان زمینه «تعاون» و مشارکت مردمی را در خصوص فعالیت‎‌های گوناگون اجتماعی و اقتصادی فراهم آورد.

بدون تعاون، همکاری، همدلی عمومی و برابری فرصت‎‌‌ها، نه‌تنها هرگز نمی‏‌توان به «عدالت اجتماعی» و «عدالت اقتصادی» دست‌یافت، بلکه همواره با ثروت‌اندوزی و عدم گسترش اقتصادی سرمایه‏‌ها، فقر و فواصل طبقاتی افزایش‌یافته و عرصه زندگی بر همگان تنگ و ناخشنود خواهد شد.

تاکنون سهم ۲۵ درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد ملی محقق نشده و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، نبود فرهنگ تعاون و عدم باور و اعتقاد دست‌اندرکاران امر از این ظرفیت عالی جهت نجات کشور استفاده نشده است. برآیند اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این سهم در زمان حاضر و در خوش‌بینانه‌ترین حالت از ۵/۵ درصد فراتر نمی‌رود.

تعاون با استفاده از سرمایه‌های خُرد شکل‌ می‌گیرد و بر پایه عموم تئور‌ی‌های اقتصادی مدرن، تجمیع سرمایه از طریق جذب سرمایه‌های خرد دارای بیشترین میزان درجه مقاومت در برابر تکانه‌های اقتصادی است. پس از بررسی‌های انجام شده در دوران رکود اقتصادی مشخص شد که تعاونی‌ها در ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی برتر بودند زیرا متکی به اعضا هستند و بر اساس آمار، بیش از ۴۳ درصد از مجموع ۱۹۸ هزار تعاونی ثبت شده در کشور باتوجه‌ به داشتن مزیت‌های اقتصادی و اجتماعی غیرفعال هستند.

محورهای کنفرانس تعاونی مسکن

۲- نقش تعاونی‌های مسکن در چشم‌انداز توسعه کشور و اثر آن‌ها در رونق اقتصادی

توجه و تأکید بر بخش تعاون، به شکلی آشکار در اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی ایران مورد توجه قرار گرفته‌است. طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، تعاون یکی از پایه‌های سه گانه نظام اقتصادی کشور و طبق اصل ۴۳ قانون اساسی، بخش تعاون ملزم به تامین شرایط و امکانات کار برای تمامی افراد با هدف اشتغال کامل و جلوگیری از تمرکز ثروت در دست افراد و گروه‏های خاص و ممانعت از کارفرمایی مطلق دولت است.

گسترش کمی و کیفی تعاونی‌ها با هدف شناسایی، ترغیب و توانمندسازی اقشار متوسط و کم درآمد به‌ویژه سه دهک پایین درآمدی جامعه در جهت ایجاد تعاونی‌ها برای تأمین نیازهای‌شان به‌ویژه اشتغال مولد، تأمین مسکن مناسب و مصارف و خدمات رفاهی و نیز توانمندسازی صاحبان حرفه، مشاغل آزاد، صنوف و خود اشتغالی و واحدهای اقتصادی خرد و کوچک و متوسط، در قالب تشکل‌های تعاونی در جهت حضور مقتدرانه در صحنه اقتصاد از سیاست‌های کلی ابلاغی و محوری اعلام شده توسط رهبر انقلاب اسلامی است که در کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی مسکن مورد بحث قرار می‌گیرد.

در حال حاضر بیش از ۳ میلیون تعاونی با ۱ میلیارد عضو  در حدود ۱۰ درصد اشتغال جهان را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین، تجربیات بزرگ کشورهای مختلف در استفاده از تعاونی‌ها در ساخت مسکن ارزان قیمت برای اقشار مختلف کم‌درآمد و تجربه فعالیت دهه ۶۰ کشورمان در حوزه ساخت مسکن اقشار پایین دست جامعه نیز نشان از اهمیت بهره‌گیری از این ظرفیت بزرگ اقتصاد و اشتغال در حوزه مسکن دارد.

تعداد تعاونی‌های حوزه مسکن ۹.۷۰۰، تعداد اعضای آن‌ها بیش از یک میلیون ۴۷۰  هزار نفر و شاغلان این حوزه بیش از ۳۶۰ هزار نفر هستند.

طبق گزارش رصد تعاونی در جهان که در سال ۲۰۲۰ بر اساس داده‌های مالی سال ۲۰۱۸ منتشر شده است، ۳۰۰ تعاونی برتر جهان به دو روش گردش مالی بر اساس نسبت و گردش مالی به سرانه تولید ناخالص داخلی رتبه‌بندی شده‌اند و بررسی‌های دیگر نشان می‌دهد که بخش‌های کشاورزی با ۱۰۴ بنگاه و بیمه با ۱۰۱ بنگاه اقتصادی به عنوان بزرگ‌ترین بخش اقتصادی معرفی شده‌اند.

گفتنی است که بر اساس گردش مالی، بیشترین تعاونی‌های بزرگ در کشورهای آمریکا با ۷۴ بنگاه، فرانسه با ۴۴ بنگاه، آلمان با ۳۰ بنگاه، ژاپن با ۲۴ بنگاه، هلند با ۱۷ و ایتالیا با ۱۲ بنگاه  قرار دارند و در رتبه‌بندی‌های قاره‌ای نیز نشان می‌دهند که به ترتیب اروپا، آمریکا و آسیا و اقیانوسیه بیشترین تعداد تعاونی را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

تعاونی‌های مسکن

تعاونی مسکن

۳-  نقش تعاونی‌های مسکن در توسعه شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده

وسعت بالای بافت‌های فرسوده شهری و آسیب‌پذیر بودن این بافت‌ها از یک سو و نوسازی آن‌ها از سوی دیگر، بحث مشارکت شهروندان را به یکی از مسائل اساسی حوزه شهرسازی تبدیل نموده‌است.

در همین راستا سازمان‌های مردم نهاد به‌عنوان اهرم جدیدی برای ارتقای میزان مشارکت در بازسازی بافت‌های فرسوده و جایگزینی برای بخش دولتی در ارائه خدمات محسوب می‌شوند

در حال حاضر با توجه به عدم ارتباط دولت با اهالی محله، بهترین روش برای برقراری ارتباط ایجاد تعاونی است که با تجمیع مالکین بافت فرسوده در شرکت تعاونی مسکن محله، نوسازی بافت فرسوده به منظور ارتقاء شرایط زندگی توسط ساکنین محل به گونه‌ای بهتر انجام خواهد گرفت.

کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن

۴-  حمایت از تعاونی‌های فعال حوزه مسکن برای نیل به سمت دانش بنیان

طبق اصل ۲۸ قانون اساسی دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی احراز شغل را فراهم نماید. با توجه به قانون سیاست‌های اصل ۴۴ و قانون برنامه پنجم و روند کوچک‌سازی دولت و کاهش چشمگیر استخدام در دستگاه‌های اجرایی، دولت باید این وظیفه را در دو بخش دیگر اقتصادی یعنی بخش تعاون و بخش خصوصی اجرا نماید.

تعاونی‌های دانش‌بنیان، شرکت‌هایی هستند که با مشارکت حــداقل ۵۱ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، نخبگان، استعدادهای برتر، مخترعان یا مبتکران و برگزیدگان المپیادهای داخلی و خارجی و نیز با هدف تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات و توسعه و بومی‌سازی فناوری شکل می‌گیرند و از ریسک سرمایه‌گذاری پایینی برخوردار می‌باشند.

کنفرانس تعاونی مسکن

۵-  نقش مدیریت پروژه اثر بخش و به‌روز در بهبود عملکرد تعاونی‌های مسکن

مدیریت پروژه عملی و موثر ریشه در سادگی دارد. این رویکرد برای اقتصاد حال حاضر حیاتی است. زمانی‌که منابع محدود هستند، بسیار مهم است که بدانید هدف چیست و باید چه چیزی را برنامه‌ریزی کنید.

مدیریت پروژه موثر، دستیابی موفقیت‌­آمیز به اهداف، از طریق برنامه­‌ریزی و سازماندهی منابع است. همچنین ذی‌اثران پروژه می­‌توانند الزاماتی بدون ابهام تنظیم نموده و انتظارات خود را بیان نمایند تا موفقیت پروژه را اندازه‌گیری ‌­کنند و این موضوع از اساسی‌ترین محورهای کنفرانس تعاونی مسکن است.

PMPiran؛ برگزار کننده کنفرانس «نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازی»

بهمن ماه سال ۱۳۸۴، تیمی متشکل از متخصصان و کارشناسان صنایع مختلف، فعالیت خود را در قالب مجموعه «مهندسی مشاور پیشرو مدیریت پیران» (PMPiran) آغاز نمود.

مشاوره حرفه‌ای و آموزش در حوزه «مدیریت پروژه»، همچنین برگزاری رویدادهای تخصصی از خدمات اصلی این مجموعه می‌باشد.

رویدادهایی که تنها طی سال‌های اخیر، شرکت PMPiran چیزی حدود ۱۰۰ مورد از آن‌ها را در حوزه‌های تخصصی مختلف برگزار نموده‌است. از جمله، رویدادی با نام «سمپوزیوم مدیران حرفه‌ای پروژه» که در نهمین سال برگزاری خود قرار دارد.

متقاضیان برای شرکت در کنفرانس نقش‌آفرینان تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.tmconf.ir مراجعه کرده و یا با تلفن 91070222 (021) تماس حاصل نمایند.


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *