آزمون PMP آنلاین شد!

و سرانجام موسسه PMI خبر برگزاری آزمون PMP آنلاین را منتشر کرد! به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری آزمون حضوری وجود نداشت و سرانجام این موسسه مدیریت پروژه این خبر را منتشر کرد. آزمون PMP آنلاین کاملا مشابه آزمون…

PMPiran
27 فروردین 1399 دقیقه 9 دیدگاه

و سرانجام موسسه PMI خبر برگزاری آزمون PMP آنلاین را منتشر کرد!

به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری آزمون حضوری وجود نداشت و سرانجام این موسسه مدیریت پروژه این خبر را منتشر کرد.

آزمون PMP آنلاین کاملا مشابه آزمون حضوری است. حتی یک ناظر هم وجود دارد.

شرایط آزمون PMP آنلاین

با امکان پشتیبانی 24 ساعته و در طول 7 روز هفته، می‌توانید در هر زمانی که مناسب شماست، در طول شبانه روز آزمون دهید.

تمام چیزی که نیاز دارید:

 • یک کامپیوتر با webcam
 • اینترنت
 • و یک محیط آرام که بتوانید تمرکز کنید

 آزمون آنلاین PMP چگونه است؟

در ادامه به پرسش و پاسخ‌هایی که در سایت PMI درباره آنلاین شدن آزمون PMP آمده است می‌پردازیم:

آزمونPMP من به دلیل تعطیلی تست سنتر لغو شده است، چگونه می‌توانم دوباره برنامه‌ریزی کنم تا بصورت آنلاین در آزمون شرکت کنم؟

داوطلبان می‌توانند تاریخ امتحانات جدید خود را از طریق حساب آنلاین Pearson VUE خود تعیین کنند. شما می‌توانید گزینه تست آنلاین و یا گزینه تست حضوری در تست سنتر را انتخاب کنید.

اگر سنتر آزمون در منطقه شما تعطیل نباشد، می‌توانید مکان و صندلی موجود را انتخاب کنید. لطفاً توجه داشته باشید، حتی اگر سنترهای آزمون در منطقه انتخابی شما تعطیل باشند، گزینه آزمون حضوری را مشاهده خواهید کرد، اما به شما گفته خواهد شد که هیچ صندلی‌ای در دسترس نیست.

تاریخ آزمون PMP من در حال نزدیک شدن است، اما من ترجیح می‌دهم آزمون خود را بصورت آنلاین برگزار کنم. چگونه می‌توانم مجدداً زمان آزمون را تنظیم و در آزمون بصورت آنلاین شرکت كنم؟

در حساب آنلاین Pearson VUE، ابتدا باید تاریخ موجود را لغو کنید. سپس می‌توانید یک تاریخ جدید برای آزمون انلاین انتخاب کنید. PMI در حال حاضر از هزینه تغییر زمان آزمون برای کلیه امتحانات خود تا 1 ژوئیه 2020 چشم پوشی می‌کند.

آیا من می‌توانم در هر زمانی که می‌خواهم برای شرکت در آزمون اقدام کنم؟

از آنجا که در طول آزمون نیاز به نظارت ویدیویی توسط یک ناظر زنده وجود دارد، آزمون همان لحظه که تقاضا می‌کنید نمی‌تواند برگزار شود و باید قبل از موعد آن زمانی را تعیین کنید. با این حال، آزمون بصورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته قابل برگزاری است و می‌توانید زمانی را مشخص کنید که برای شما مناسب باشد.

ویدئوی زیر در رابطه با چگونگی آزمون PMP آنلاین را مشاهده کنید.

آیا می‌توانم امتحانات دیگر PMI را بصورت آنلاین انجام دهم؟

بله دو آزمون دیگر نیز به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد:

 • PMI Agile Certified Practitioner (ACP)
 • Certified Associate in Project Management (CAPM) certification

آزمون با چه زبان‌هایی در دسترس است؟

آزمون به زبان‌های مختلفی برگزار می‌شود اما در حال حاضر تمام مکالمات شما با ناظر آزمون به زبان انگلیسی خواهد بود حتی اگر آزمون شما به زبان‌ دیگری باشد.

چگونه می‌توانم تاریخ آزمون PMP آنلاین را مشخص کنم؟

قبل از اینکه بتوانید تاریخ آزمون خود را مشخص کنید، باید هزینه اپلیکیشن خود را پرداخت کنید. پس از آن، شما واجد شرایط برای انتخاب تاریخ آزمون آنلاین خواهید بود. به PMI.org وارد شوید و به ” Review Application Status ” تحت myPMI بروید. روی ” Schedule Exam ” کلیک کنید. از شما خواسته می شود تا آزمون آنلاین خود را از طریق Pearson VUE. برنامه‌ریزی کنید.

 

آزمون آنلاین چگونه انجام می‌شود؟

مشابه تست‌های حضوری، یک ناظر از طریق میکروفون و وب‌کم شما را کنترل خواهد کرد.

قبل از شروع امتحان، شما نیاز به تکمیل مراحل self-check-in دارید. از شما خواسته می‌شود که عکس خودتان، تصویر کارت شناسایی / گواهینامه رانندگی و عکس از محیط اطراف خود گرفته و ارائه دهید.

پس از شروع آزمون، اجازه خروج از اتاق و از دید ناظر را نخواهید داشت، مگر اینکه در زمان استراحت 10 دقیقه ای باشد. لطفا توجه داشته باشید، پس از پایان 10 دقیقه استراحت، دیگر نمی‌توانید به سؤالات بخش اول امتحان برگردید.

پس از پایان زمان استراحت نیز ناظر شما را مجدداً بررسی می‌کند و بخش دوم و آخر امتحان خود را تمام می‌کنید. اگر در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردید، جلسه امتحان شما خاتمه می یابد.

اگر در طول امتحان سؤالی دارید، می توانید از قسمت “Chat” در بالای صفحه برای تماس با ناظر استفاده کنید.

‌در چه مکانی می‌توانم در آزمون شرکت کنم؟

در زمان آزمون یک مکان آرام و خصوصی انتخاب کنید. این مکان می‌تواند محل زندگی و یا کار شما باشد، باید در یک اتاق با درب بسته قرار بگیرید. پس از شروع آزمون، شما مجاز به صحبت، برخاستن یا جابجایی از صندلی خود نخواهید بود. همچنین، در طول آزمون حضور شخص دیگری در اتاق، همراه شما مجاز نخواهد بود.

در طول مراحل check-in پس از ارسال تمام عکس‌های مورد نیاز، ناظر می‌تواند از شما بخواهد تا محیط، از جمله دیوارها، فضای کف و رومیزی را به او نشان دهید. این کار برای حصول اطمینان از عدم دسترسی شما به کتاب‌ها، دفترچه‌های یادداشت، مقالات، خودکار، مداد و یا سایر ابزارهای نوشتن است.

مانیتورهای اضافی باید از سیستم شما جدا شوند و رایانه‌های اضافی نیز باید خاموش شوند. موارد روی دیوار مانند تابلوهای هنری، پوستر و تخته سفید بررسی می‌شوند. اگر شما نتوانید این مرحله از بررسی را تکمیل کنید، مجاز به ادامه کار یا شرکت در آزمون نیستید.

در طول آزمون حضوری، داوطلبان مجاز به داشتن یک برگه خالی برای یادداشت‌ و یا محاسبات هستند. آیا مجاز هستم در آزمون آنلاین یکی از آنها را داشته باشم؟

در طول جلسه امتحان آنلاین، شما مجاز به استفاده از کاغذ، تخته‌ وایت‌برد، ماشین حساب یا سایر ابزار نوشتن فیزیکی مانند قلم، نشانگر یا مداد نیستید.

آزمون یک ماشین حساب داخلی دارد. می‌توانید با کلیک کردن بر روی آیکون ماشین حساب در صفحه امتحان، به آن دسترسی پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید در طول آزمون آنلاین خود به یک تخته سفید داخلی دسترسی داشته باشید.

این ویژگی به دواطلب این امکان را می‌دهد که از طریق نوشتن یادداشت‌ یا ترسیم اشکال از طریق موارد بصری کار کنند. شما می‌توانید در هر زمان در طول امتحان با کلیک روی آیکون eraser در بالای صفحه، مطالب خود را پاک کنید.

لطفاً توجه داشته باشید، در طول آزمون آنلاین خود، می‌توانید برای انجام یادداشت و محاسبات به طور همزمان به تخته وایت برد داخلی و ماشین حساب دسترسی داشته باشید.

برای آزمون PMP آنلاین به چه چیزهایی نیاز دارم؟

به یک اتصال اینترنتی قوی و یک دستگاه کامپیوتر قابل اعتماد با وب‌کم نیاز خواهید داشت. لطفاً برای مرور لیست کامل از الزامات سیستم و دستورالعمل‌های اجرای تست سیستم قبل از امتحان خود، به این آدرس اینترنتی مراجعه کنید.

روز امتحان از چه طریقی می‌توانم check-in کنم؟

برای شروع امتحان خود، وارد حساب PMI.org خود شوید و روی زبانه “Certifications” در قسمت بنفش رنگ کلیک کنید. روی ” Apply Now” کلیک کنید. این امر شما را به صفحه Certification Program Overview می‌رساند. در آن‌جا، روی ” Begin Exam ” کلیک کنید. لینک ” Begin Exam” 30 دقیقه قبل از زمان آزمون در دسترس شما خواهد بود.

قبلا از شروع، اطمینان حاصل کنید که مدارک مورد نیاز برای تایید هویت را در دسترس دارید. این مدارک قابل قبول عبارت‌اند از: گواهینامه رانندگی، کارت شناسایی ملی، گذرنامه وalien registration card   (کارت سبز، اقامت دائم و ویزا). توجه داشته باشید مدارک به زبان فارسی نباشد.

فرم شما باید هم حاوی عکس و امضای داوطلب آزمون باشد. ما فقط اسناد اصلی را می پذیریم و فتوکپی را نیز نمی‌پذیریم.

روند check-in برای افرادی که قبلاً تست سیستم را انجام داده‌اند، تقریباً 15 دقیقه طول می‌کشد.

آیا من می توانم در طول آزمون خود به اینترنت دسترسی داشته باشم؟

با شروع آزمون، رایانه شما قفل (Lock down) خواهد شد. شما نمی‌توانید در هنگام آزمون از اینترنت و یا برنامه‌های دیگر استفاده کنید.

در طول آزمونPMP ، 10 دقیقه مکث جدید وجود دارد. درباره آن توضیح دهید؟

از این پس هم آزمون آنلاین و هم آزمون حضوری PMP دارای یک استراحت 10 دقیقه‌ای است. آزمون به دو بخش تقسیم می‌شود. شما استراحت 10 دقیقه‌ای را پس از تکمیل قسمت اول آزمون خود آغاز خواهید کرد. در طول 10 دقیقه استراحت، مجاز به ترک اتاق خواهید بود.

لطفا توجه داشته باشید، شما بعد از شروع زمان استراحت، دیگر مجاز به بررسی سوالات قسمت اول نخواهید بود. پس از پایان مدت زمان 10 دقیقه استراحت، ناظر شما را مجدداً بررسی می‌کند، سپس شما بخش دوم و آخر امتحان خود را انجام می‌دهید. اگر در پایان 10 دقیقه استراحت به اتاق برنگردید، آزمون شما خاتمه می‌یابد.

آیا می‌توانم هنگام آزمون از تلفن همراه خود استفاده کنم؟

استفاده از تلفن همراه در طول آزمون ممنوع است. استفاده از تلفن همراه ممکن است باعث خاتمه آزمون شما شود. قبل از شروع آزمون، تلفن همراه و سایر دستگاه‌های الکترونیکی باید از دسترس شما خارج شوند.

اگر مشکل نرم افزاری در طول آزمون وجود داشته باشد، ناظر شما تلاش می‌کند تا از طرق چت آنلاین و یا Voice over IP (VoIP) با شما تماس بگیرد. اگر ناظر نتواند از طریق چت یا VoIP با شما ارتباط برقرار کند، سعی خواهد کرد تا با شماره تلفنی که شما در طی مراحل ورود به سیستم مشخص کرده‌اید تماس بگیرد. در آن زمان شما مجاز به استفاده از تلفن برای دسترسی به پشتیبانی فنی هستید.

آیا برای رفع مشکلات نرم‌افزاری و فنی در طول آزمون امکانی وجود دارد؟

اگر مشکل نرم افزاری و فنی در طول آزمون وجود داشته باشد، ناظر شما تلاش می‌کند تا از طرق چت آنلاین و یا Voice over IP (VoIP) با شما تماس بگیرد.

اگر ناظر نتواند از طریق چت یا VoIP با شما تماس بگیرد، سعی خواهد کرد تا با شماره تلفنی که در طول مراحل ورود به سیستم مشخص کرده‌اید تماس بگیرد. ناظر همراه با شما تلاش خواهد کرد تا مشکل فنی را برطرف کند.

توجه داشته باشید زمانی که صرف رفع مشکل فنی می‌شود جزئی از زمان آزمون شماست و مدت زمان کلی آزمون تغییر نخواهد کرد.

می‌توانید از ناظر بخواهید تا شما را برای برنامه‌ریزی مجدد آزمون راهنمایی کند. در این صورت آزمون تمام می‌شود و ناظر گزارشی از موضوع تهیه و شماره آن را در اختیار شما قرار می‌دهد. لطفاً پس از آن با Pearson VUE ارتباط برقرار کنید و شماره  Incident Report که توسط ناظر به شما داده شده است را ارائه کنید. بسته به اینکه چه مسئله فنی رخ داده ممکن است امکان جبران برای شما وجود نداشته باشد.

امنیت آزمون آنلاین PMP  چگونه تضمین می‌شود؟

PMI اولویت بسیار بالایی برای صحت و امنیت آزمونPMP قائل است و متعهد است خطاهای مرتبط با آزمون آنلاین را بطور صحیح مرتفع سازد.

ما چند روش برای ضمانت امنیتی اجرا کرده‌ایم، از جمله:

 • برنامه سختگیرانه پزشکی قانونی برای تشخیص چهره افراد و هرگونه سو رفتار در نظر گرفته شده است.
 • احراز هویت از طریق هوش مصنوعی پیشرفته و تطبیق چهره با عکس در طول فرآیند check-in انجام خواهد شد.
 • ناظر، در صورت مشاهده هر گونه سوء رفتار اختیار پایان دادن به جلسه آزمون را دارد.

منبع خبر: PMI.org: Take Your PMP® Certification Exam at Home


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


9 پاسخ

 1. مهدی نیم‌رخ
  مهدی

  سپاس از شما

 2. زهرا نیم‌رخ
  زهرا

  بالاخره میشه ازمون انلان تو ایران یا نمیشه ؟

 3. سپیده نیم‌رخ
  سپیده

  سلام.‌. توی قسمت سوالات متداول سایت شون خوندم که ایران تحریمه و نمیتونه از این قابلیت استفاده کنه..‌ درسته آیا؟

 4. مانی نیم‌رخ
  مانی

  سلام. آیا در هنگام امتحان آنلاین می شود از google translate استفاده نمود؟

 5. mahdi نیم‌رخ
  mahdi

  سلام، آزمون پی ام پی از سال 2021 تغیر می کند، این تغییر به چه صورت است؟ منابع آزمونی که تا الان مطالعه می کردیم مثل کتاب ریتا، باز میشه مطالعه کرد یا کتاب ریتا هم باید با تغییرات ازمون ابدیت شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *