گزارش سمینار “تحلیل کسب و کار؛ کلید رشد و نوآوری”

این سمینار با حضور جمعی از شرکت کننده ها از صنایع مختلف و با سمت‌های شغلی متفاوت در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1403 در محل دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار شد و آقای مهدی معین، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور پیشرو…

PMPiran
27 خرداد 1403 دقیقه 0 دیدگاه

این سمینار با حضور جمعی از شرکت کننده ها از صنایع مختلف و با سمت‌های شغلی متفاوت در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1403 در محل دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار شد و آقای مهدی معین، مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور پیشرو مدیریت پیران و مدرس و مشاور حوزه مدیریت پروژه و تحلیل کسب و کار به عنوان سخنران حضور داشتند.

آغاز سمینار تحلیل کسب و کار توسط مهندس مهدی معین

هدف برگزاری این سمینار، آشنایی شرکت کننده ها با مهارت تحلیل کسب و کار، نقش تحلیلگر کسب و کار در سازمان ها و فعالیت‌هایی که یک تحلیلگر کسب و کار برای ایفای این نقش مهم در سازمان می‌بایست انجام دهد، بود.

سمینار تحلیل کسب و کار

در ابتدای سمینار، آقای معین در خصوص مفهوم تحلیل کسب و کار و چرایی ایجاد استانداردهای تحلیل کسب و کار و انواع استانداردهای موجود و تاریخچه آنها توضیحاتی را ارائه دادند. سپس نقش تحلیلگر کسب و کار و وظایف آنها در سازمان را شرح داده و اهمیت وجود تحلیلگران کسب و کار در سازمان‌ها و علی الخصوص، سازمان‌های پروژه محور را مورد بررسی قرار دادند. از موضوعات دیگری که مورد بحث قرار گرفت، موارد زیر بود:

  • تحلیلگری کسب و کار یک شغل است یا مهارت؟
  • یک تحلیلگر کسب و کار باید صنعت خاصی را انتخاب کند یا یک منظر (Perspective)
  • تحلیلگر کسب و کار چه مهارت هایی باید داشته باشد؟
آقای مهدی معین درمورد تعریف تحلیل کسب و کار توضیح میدهد

در ادامه نحوه تحلیل کسب و کار توسط متخصصین این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و آقای معین به این موضوع پرداختند که یک تحلیلگر کسب و کار چگونه ارزیابی نیاز کرده، چطور مشکل یا فرصت را در سازمان شناسایی کرده و چطور مشکل یا فرصت را به راهکار عملی تبدیل می کند. سپس فرایندهای تحلیل کسب و کار و خروجی هر فرایند را شرح داده و تکنیک های رسیدن به این خروجی‌ها را بررسی نمودند.

شرکت کنندگان سمینار تحلیل کسب و کار

در نهایت، هفت سری کیس عملی از صنایع مختلف در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و افراد براساس علاقه یکی از کیس‌ها را انتخاب کرده و در گروه‌های مختلف قرار گرفتند تا به صورت گروهی روی کیس‌ها فعالیت کنند. افراد هر گروه تلاش کردند تا با بررسی هر کیس و وضعیت موجود آن، فرصت‌ها را شناسایی کرده و با استفاده از تکنیک‌های تحلیل کسب و کار، به راهکار نهایی برسند.

سمینار تحلیل کسب و کار

در ادامه یک نماینده از هر گروه، نتیجه بررسی‌های تیمی و تبدیل فرصت به راهکار نهایی را در حضور باقی شرکت کنندگان ارائه داده و آقای معین نظرات تخصصی خود را مطرح کردند.

ارائه نظرات تخصصی مهندس مهدی معین در مورد کار تیمی شرکت کنندگان سمینار تحلیل کسب و کار

PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *