ایزو استاندارد مدیریت پورتفولیو را منتشر کرد

5/5 - (1 امتیاز)

ایزو بعد از سه سال از انتشار استاندارد 21500(استاندارد بین المللی مدیریت پروژه) استاندارد جدید ISO 21504 در زمینه مدیریت پورتفولیو ها را منتشر کرد. استاندارد جدید سازمان ایزو اصولی در زمینه مدیریت پورتفولیو ها ارائه می کند، که به…

PMPiran
28 مرداد 1394 دقیقه 0 دیدگاه
ایزو بعد از سه سال از انتشار استاندارد 21500(استاندارد بین المللی مدیریت پروژه) استاندارد جدید ISO 21504 در زمینه مدیریت پورتفولیو ها را منتشر کرد.

استاندارد جدید سازمان ایزو اصولی در زمینه مدیریت پورتفولیو ها ارائه می کند، که به گفته این سازمان می تواند بوسیله تمامی مؤسسات و سازمانها اعم از خصوصی و دولتی در جهت مدیریت پورتفولیو ها با هر اندازه ای مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس پروژه این استاندارد Steven Fahrenkrog تفاوت های بین پروژه ها، پورتفولیو ها و طرح ها را به این شکل توضیح می دهد؛

“یک پروژه به کاری با آغاز و پایان مشخص که نتایج شفاف و قابل قبولی نیز در بر دارد اطلاق می شود و می تواند شامل هر چیزی باشد؛ یک خانه جدید، ارتقا یک نرم افزار، افزایش ظرفیت تولید در یک خط مونتاژ اتومبیل.

طرح ها گروهی از پروژه ها و کارهای مرتبط هستند که با هم مدیریت می شوند. مزایای برنامه برای همه پروژه های تحت آن حوزه قابل قبول است و به یک یا چند هدف سازمان گره خورده است.

پورتفولیو ها شامل مجموعه ای از پروژه ها، طرح ها و کارهای مرتبط است که به گروهی از اهداف سازمانی یا اهداف راهبردی گره خورده اند.

اغلب انتظار می رود یکی از کارهای سازمان در قالب یک یا چند سند محاسبه شود.”

Miles Shepherd، رئیس کمیته فنی TC 258 می گوید: “ما برای جلب توجه عموم به بهترین اقدام جهانی به یک استاندارد بین المللی نیاز داریم. ایزو کارشناسان هر رشته را از سراسر جهان دور هم جمع می کند، بنابراین این کارشناسان می توانند به توافق رسیده و بهترین دستورالعمل را فراهم نمایند. استانداردهای ایزو اعتبار و اعتماد می بخشند.”

در بسیاری از سازمان ها، همه کارها مرتبط با اهداف نیستند، که معنی آن هدر دادن منابع توسط سازمان است. ایزو ۲۱۵۰۴ می تواند برای ارزیابی و بهینه سازی استفاده از منابع در جهت اهداف سازمان مورد استفاده قرار گیرد. رویکرد مبتنی بر اصول این استاندارد، انعطاف پذیری را میسر می سازد به گونه ای که سازمان هایی از هر نوع و اندازه می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

این استاندارد بخشی از خانواده بزرگ استانداردهای تدوین شده در زمینه مدیریت پروژه، طرح ها و پورتفولیوها است و شامل ISO 21500 برای مدیریت پروژه و ISO 21503 برای مدیریت طرح است.

موسسه استاندارد آمریکا (ANSI) مسئولیت اداره دبیرخانه ISO/TC 258 را بر عهده دارد. برای خرید این استاندارد می توانید از طریق بخش فروش استانداردهای ایزو اقدام نمود.

منبع: پایگاه خبری مدیریت پروژه


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *