مثل یک رهبر واقعی رفتار کن، قبل از آنکه رهبر شوی

اگر می‌خواهید یک رهبر باشید، برای به‌دست‌آوردن عناوین فانتزی و دفترهای کار بزرگ وقت خودتان را تلف نکنید. بسیار قبل از دریافت ترفیع رتبه، شما می‌توانید همانند یک رهبر عمل کنید، فکر کنید و ارتباط برقرار کنید. حتی اگر در…

PMPiran
10 اسفند 1393 دقیقه 0 دیدگاه

اگر می‌خواهید یک رهبر باشید، برای به‌دست‌آوردن عناوین فانتزی و دفترهای کار بزرگ وقت خودتان را تلف نکنید. بسیار قبل از دریافت ترفیع رتبه، شما می‌توانید همانند یک رهبر عمل کنید، فکر کنید و ارتباط برقرار کنید. حتی اگر در مرتبه‌ای پایین قرار داشته باشید و فرد یا افرادی بالاتر از جایگاه شما تمام تصمیم‌ها را اتخاذ کنند، بازهم راه‌های بی‌شماری برای اثبات توانایی‌هایتان و باز کردن مسیر رسیدن به مقام و نقشی که می‌خواهید، وجود دارد.

رهبری از نظر کارشناسان

«شروع کردن یک تحول و فرآیند انتقال هیچ‌گاه کاری سطحی نیست، اصلا مهم نیست که چقدر از آن فاصله دارید و یا در چه جایگاهی قرار دارید» [Muriel Maignan Wilkins)[1)

[Michael Watkins [2 هم با او موافق است. برنامه‌ریزی علاوه براین‌که به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های لازم را درمورد چگونگی هدایت یک گروه و یا پروژه فرا گیرید، بخت شما برای دریافت ترفیع مقام را نیز افزایش می‌دهد. چرا که افراد مختلف شما را به‌عنوان یک مدیر یا رهبر می‌شناسند. نکته‌ی ضروری و مهم این است که هیچ موقعیتی را برای پذیرش مسئولیت از دست ندهید، صرف‌نظر از این‌که چه نقش و شغلی دارید.

«شما می‌توانید قدرت هدایت و رهبری یک گروه را بدون توجه به عنوان و در هر زمان نشان دهید.» [Amy Jen Su) [3).

این هم چند راه برای شروع این کار:

مسئولیت‌هایتان را به بهترین شکل انجام دهید

این‌که چه اهداف بزرگ و جاه‌طلبانه‌ای دارید مهم نیست؛ ولی نباید اجازه دهید که این اهداف شما را از نقش فعلیتان دور سازند. تمرکزتان روی زمان حال باید برابر یا بیش از آینده باشد. در ضمن، عمل‌کرد روزانه‌ی شما باید به‌گونه‌ای باشد که در پایان روز بتوانید از آن نتیجه‌گیری کنید و آن را به سر انجام برسانید.

«نحوه‌ی کار کردن شما باید به‌گونه‌ای باشد که افراد مافوق یا هم‌قطاران شما نتوانند نسبت به کارتان ایراد بگیرند. (Muriel Maignan Wilkins). این اولین قدمی است که باید بردارید.

مافوق خود را برای رسیدن به موفقیت یاری کنید

به رئیستان نشان دهید که اولویت‌های او نیز برای شما مهم است و آن‌ها را اجرایی کنید. به رئیستان نشان دهید که برای انجام پروژه‌های بزرگ مشتاق هستید. هنگامی که به شما پیشنهاد انجام کاری جدید می‌شود، بیش‌تر پذیرنده‌ی درخواست‌ها باشید و نه ردکننده‌ی آن‌ها. برای حل مشکلات و انجام درخواست‌ها خلاق باشید و راه‌حل‌های مناسب به رئیستان پیشنهاد دهید.

فرصت های مدیریتی/ رهبری را بقاپید، حتی اگر کوچک باشند

سعی کنید روحیه‌ی «اجازه دهید من این کار را انجام دهم» را فراتر از رابطه‌تان با رئیس هم نشان دهید. برای انجام فعالیت‌های جدید داوطلب شوید، به‌خصوص اگر این فعالیت‌ها توسط افرادی خارج از واحد شما نیز دیده شوند. به عقیده‌ی Maignan Wilkins این باعث می‌شود که دیگران بفهمند شما در یک جایگاه بالاتر از نقش فعلیتان چگونه عمل خواهید کرد. لازم نیست این فعالیت، یک پروژه‌ی دشوار و بلندمدت باشد؛ بلکه می‌تواند فعالیت ساده‌ای مانند هماهنگ کردن یک جلسه، پیشنهاد کمک برای رویدادهای جذب نیرو یا ورود به میان یک تنش میان همکاران برای رفع آن باشد. ممکن است بتوانید چنین فرصت‌هایی را خارج از شغلتان هم بیابید. عضو هیئت مدیره‌ی یک سازمان عام‌المنفعه شدن یا کمک به فعالیت‌های داوطلبانه در محل زندگیتان هم می‌تواند تاثیر مشابهی داشته باشد. Watkins می‌گوید چنین فعالیت‌هایی اشتیاق شما برای ابراز پتانسیل مدیریتیتان را نشان می‌دهند.

رهبری خدمت‌گذار

در منطقه‌ی سفید سازمان جستجو کنید

یک راه دیگر برای نشان دادن پتانسیل، قبول پروژه‌هایی در “منطقه‌ی سقید” است. به عقیده‌ی Maignan Wilkins منطقه‌ی سفید شامل مشکلاتی است که دیگران دوست ندارند وارد محدوده‌ی آن‌ها شوند یا اصلا از وجود آن‌ها آگاه نیستند. برای مثال ممکن است شما متوجه یکی از نیازهای مصرف‌کنندگان شوید که در حال حاضر توسط مجموعه‌ی تولیدات شرکت شما برطرف نمی‌شود و یک محصول جدید را پیشنهاد کنید. یا می‌توانید مقدار صرفه‌جویی یک تغییر خاص را برای شرکت آنالیز کنید.

پذیرش مسئولیت‌هایی که دیگران مایل به پذیرش آن‌ها نیستند، باعث می‌شود خاص به نظر برسید.

احمق نباشید!

میان جاه‌طلب بودن با خودبزرگ‌بینی در مقابل دیگران تفاوت ظریفی وجود دارد. Wilkins می‌گوید اگر اختیار رسمی ندارید، اعمال نفوذ نکنید. روی اهدافی که تیمتان در نظر دارد تمرکز کنید و خودتان را مقدم قرار ندهید. Jen Su به اعتماد به نفس متواضعانه توصیه می‌کند؛ میزان مناسبی از تواضع همراه با اعتماد به نفس کافی که می‌توانید به سطوح بالاتر برسید.

زمانی که میخواهید اهداف جاه‌طلبانه‌ی خود را بازگو کنید، مراقب باشید

اگر بین شما و مدیر گروه رابطه محکم و دوستانه ای وجود دارد، در میان گذاشتن بلندپروازی‌ها با او بسیار خوب است اما دقت کنید که اهدافتان را باید در چهارچوب آن‌چه برای شرکت بهتر است تعریف کنید.

Jen Su پیشنهاد می‌کند که موفقیت‌های خود در طول سال گذشته را ردیف کنید و بعد سوالی بپرسید مانند «وقتی به آینده نگاه می‌کنیم، به نظر شما من در چه بخش‌هایی به انجام سهم خودم در پیش‌برد اهداف شرکت ادامه خواهم داد؟ »

Watkins هشدار می‌دهد که این‌گونه مکالمات نباید به‌گونه‌ای باشند که انگار فقط درمورد شما هستند. بلکه باید سعی کنید به یک مکالمه‌ی دو طرفه با رئیستان دست پیدا کنید.

اما اگر فکر می‌کنید مدیر گروهتان، بیان اهداف شما را تهدیدی برای خود می‌بیند، بهتر است آن‌چه را که در سر دارید نزد خود نگه دارید و فقط توانایی‌ها و پتانسیلتان را در عمل نشان دهید.

Leadership

الگو پیدا کنید

کسانی را که نقش مورد علاقه‌ی شما را دارند پیدا کنید و این‌که چگونه رفتار می‌کنند، چگونه ارتباط برقرار می‌کنند، چگونه لباس می‌پوشند و… را بررسی کنید. Watkins می‌گوید یک فرد که شبیه شماست را در سطحی بالاتر از خود پیدا کنید و راهی برای کار با او بیابید. برای عضویت در کمیته‌ای که آن‌ها مسئولیتش را بر عهده دارند داوطلب شوید یا به آن‌ها پیشنهاد کمک در انجام یکی پروژه‌هایشان را بدهید. رفتارهایی را بیابید که ضمن تشابه با آنان، در شخصیت اصلی شما تغییر خاصی ایجاد نکنند. Maignan Wilkins نباید این پروسه به صورت وانمود کردن باشد. به عقیده‌ی Watkins بررسی کسانی که در شغلشان گیر کرده‌اند هم می‌تواند برای فهمیدن این‌که چه کارهایی نباید بکنید، مفید باشد. آیا آن‌ها در حوزه‌ی روابط درون‌سازمانی ناآزموده‌اند؟ آیا به سلسله مراتب اداری احترام نمی‌گذارند؟ آیا در حوزه‌ی روابط بین دپارتمان‌های مختلف ضعیف عمل می‌کنند؟

روابط‌ سازی کنید

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید” «مهم نیست شما چه کسانی را می‌شناسید بلکه مهم این است که چه کسانی شما را می‌شناسند.»

اگر قرار باشد درمورد دادن ترفیع به شما تصمیم‌گیری شود، بعید است که فقط رئیستان به‌تنهایی در یک اتاق بنشیند و درمورد شایستگی‌های شما تفکر کند. او برای ارزیابی عملکرد شما روی دیگران هم حساب خواهد کرد. این یعنی شما به حامیانی در سرتاسر سازمان احتیاج دارید؛ کسانی که از کارهای شما باخبر باشند. Maignan Wilkins می‌گوید اگر در حال قدم زدن در راهرو با ارشدترین مدیر سازمان هستید، باید برای پاسخ به سوال «خب، داری چی کار میکنی؟» آماده باشید.

فعل و انفعالات غیررسمی را جدی بگیرید. با هر موقعیتی به‌عنوان یک فرصت برای نشان دادن ارزشی که به شرکت می‌آورید و میزان اطلاعاتی که درمورد کارتان دارید برخورد کنید.

اصولی را که باید به خاطر بسپارید

این موارد را رعایت کنید:

از هر فرصتی برای به اثبات رساندن تواناییتان در مدیرت و رهبری کردن در داخل و بیرون شرکت استفاده کنید.

رئیس خود را در رسیدن به اهدافش کمک کنید.

افرادی که جایگاهشان مورد نظر شماست و شما آنها را ستایش می کنید، را شناسایی کرده و چگونگی رفتار آن ها را زیر نظر بگیرید.

این کارها را انجام ندهید:

اجازه ندهید اهداف بزرگ و بلندمدتی که در نظر دارید شما را از پرداختن به کار و وظیفه‌ی فعلی‌تان منحرف سازند.

اگر اختیار رسمی ندارید، اعمال نفوذ نکنید. از توانایی‌هایتان برای اثبات قابلیت رهبر بودن خود استفاده کنید.

آزادانه و راحت درمورد بلندپروازی‌هایتان صحبت نکنید. بهتر است در این مورد سیاست کمتر صحبت کردن و بیش‌تر نشان دادن را به کار بگیرید.

 

[1] coauthor of Own the Room: Discover Your Signature Voice to Master Your Leadership Presence

[2] the chairman of Genesis Advisers and author of The First 90 Days and Your Next Move

[3] coauthor of Own the Room

 

 

ترجمه: سید مجید مینای هاشمی

Gallo, Amy. (2013), Act like a leader before you are one.

Available from: https://hbr.org/


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *