نحوه دستیابی به کار تیمی موثر در محیط کسب و کار

3/5 - (6 امتیاز)

آیا تا به‌حال فکر کرده‌اید که چگونه برخی از تیم‌ها، کار تیمی موثر و موفقی دارند و بعضی تیم‌های دیگر ناکارآمد هستند؟ کار تیمی موثر هم ساده و هم دشوار است. روابط، تعاملات و اجرای درست کار عواملی هستند که موفقیت تیم به آن‌ها بستگی دارد، به همین دلیل بسیاری از تیم‌ها برای رسیدن به سطح مطلوبی از این عوامل، تلاش می‌کنند.

PMPiran
29 اردیبهشت 1397 دقیقه 0 دیدگاه

کار تیمی همیشه یک اصل ضروری برای شرکت‌های موفق بوده است. اما با توجه به اینکه سازمان‌های امروزی در یک اقتصاد «نوآوری یا مرگ» دچار اختلال و دیجیتالی شدن می‌شوند، اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است که کارکنان بتوانند به طور مؤثر بین کارکردهای تجاری و در سلسله‌مراتب‌های شغلی سیال با یکدیگر همکاری کنند.

منظور از کار تیمی در محیط کسب و کار چیست؟

کار تیمی در محل کار به گروهی از کارمندان اطلاق می‌شود که برای تکمیل یک کار خاص یا رسیدن به یک هدف مشترک با یکدیگر مشارکت می‌کنند. عناصر عملی کار تیمی ممکن است شامل جلساتی مانند طوفان فکری، برگزاری جلسات منظم و شرکت در فعالیت‌های مشترک بی‌شمار دیگری باشد.

چرا کار تیمی موثر مهم است؟

“هیچ یک از ما باهوش‌تر از همه ما نیست” – کن بلانچارد

کار تیمی خوب ارتباط نزدیکی با مشارکت، بهره‌وری، خلاقیت و رضایت دارد. مطالعه‌ای در سال 2014 در استنفورد نشان داد که کار تیمی انگیزه افراد را افزایش می‌دهد.

علاوه بر بهبود بهره‌وری و انگیزه، کار تیمی موثر نتایج زیر را نیز به همراه دارد:

 • استرس را کاهش می‌دهد
 • باعث یادگیری و به اشتراک گذاری دانش می‌شود
 • خلاقیت را تسهیل می‌کند
 • مهارت‌های حل مسئله را ایجاد می‌کند
 • به افراد اجازه می‌دهد تا روی نقاط قوت خود تمرکز کنند
 • رضایت شغلی را بهبود می‌بخشد
 • باعث می‌شود تا اعضای تیم با همکاری با یک‌دیگر احساس ارزشمندی کنند

تعامل و حمایت متقابل دو ویژگی کلیدی کار تیمی خوب است که به افزایش رضایت شغلی کمک می‌کند. به عبارت دیگر، فراگیری و تشویق فعال و به اشتراک‌گذاری ایده در میان کارکنان می‌تواند به طور مستقیم بهره‌وری و وفاداری افراد در تیم را بهبود بخشد.

کار تیمی موثر

10 عنصر کلیدی کار گروهی

کار گروهی موثر بدون راهنمایی اختصاصی و مهارت‌های مدیریت پروژه تحقق پیدا نخواهد کرد.

برای دستیابی به فرهنگ کار تیمی، رهبر آن تیم باید تلاشی هماهنگ برای ایجاد یک محیط شفاف و حمایتی انجام دهد که کار تیمی را در همه سطوح تشویق کند. رهبران تیم با آشنایی با ویژگی‌های افراد تیم می‌توانند هنگام ایجاد کار گروهی مؤثر در سازمان، رویکردی قاطعانه داشته باشند.

در اینجا 10 روش عملی برای دستیابی به کار گروهی در محل کار آورده شده است:

1. آشکار و شفاف ارتباط برقرار کنید

ارتباط موثر مهمترین بخش کار تیمی است. کار تیمی خوب علاوه بر اشتراک‌گذاری دانش با دیگر اعضای تیم نیاز به مهارت شنیداری برای گوش دادن به همکاران خود نیز دارد زیرا این یک روش ضروری برای ایجاد اعتماد است.

2. یک هدف سازمانی روشن ایجاد کنید

زمانی که نمی‌دانید هدف چیست، غیرممکن است که به طور معنادار و موثر با دیگر اعضای تیم مشارکت کنید.

همانند ارتباطات، در مورد هدف شرکت باید شفافیت نیز وجود داشته باشد. آگاهی بیشتر از هدف اصلی سازمان به کارمندان قدرت می‌دهد تا با این هدف برای خود انگیزه ایجاد کنند. همچنین به کارمندان اجازه می‌دهد تا هنگام تکمیل مسئولیت‌های شخصی از استقلال بیشتری بهره ببرند و در عین حال رویکردی فعال برای تحقق هدف اصلی تیم خود داشته باشند.

3. اهداف تیمی مشخصی را تعیین کنید

اهداف کوتاه مدت و بلندمدت پیش نیاز الهام بخشیدن به کار تیمی خوب است. اهداف نشان دهنده جهت است و به اعضای تیم اجازه می‌دهد تا در هنگام تعیین هوشمندانه‌ترین راه برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود، سطحی از انعطاف‌پذیری و خلاقیت را اعمال کنند.

ارجاع مداوم به اهداف مشخص تیم همچنین تضمین می‌کند که همه می‌دانند چرا تیم وجود دارد و تمام کارهای درون تیم باید در نهایت به تحقق این اهداف کمک کنند.

4. مالکیت و مسئولیت پذیری را ارتقا دهید

مالکیت زمانی کلیدی است که اطمینان حاصل شود که هر یک از اعضای تیم احساس می‌کنند که به یک تیم بزرگ‌تر تعلق دارند. بدون ایجاد احساس مالکیت و مسئولیت‌پذیری، کارمندان می‌توانند احساس کنند که در میان جمعیت گم شده‌اند و در نقش خود کم ارزش هستند.

فرهنگ سرزنش برای کار گروهی موثر مضر است. شفاف‌سازی نقش و تعامل می‌تواند به کارکنان کمک کند که نه تنها مسئولیت‌های خود را درک کنند، بلکه به نحوه انطباق نقش آن‌ها با تصویر کلی از پروژه کمک می‌کند. وقتی صحبت از ارتقای مالکیت و حصول اطمینان از اینکه مسئولیت‌پذیری به طور مداوم از طریق مهارت‌های مدیریتی سازنده حمایت می‌شود، ارزشمند است.

5. وظایف را بر اساس نقاط قوت محول کنید

تیم‌هایی که به خوبی با هم کار می‌کنند، نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضای تیم را درک می‌کنند. یکی از مزایای کار تیمی خوب این است که رهبران و اعضای تیم در شناسایی تمام جنبه‌های یک پروژه و تخصیص وظایف به مناسب‌ترین اعضای تیم ماهر هستند. این کار بهره‌وری را افزایش می‌دهد .

6. ارتقای کارایی و اجتناب از مدیریت خرد

یک تیم قوی و منسجم سیستم‌هایی را توسعه می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد به طور موثر برای تکمیل وظایف یکدیگر به موقع همکاری کنند. از طریق همکاری، همکاران از توانایی‌های خود و به طور کلی توانایی‌های گروه آگاه می شوند و می‌توانند حجم کار خود را بر اساس آن سازماندهی کنند.

کار تیمی

7. از کارکنان در ایجاد انسجام تیمی حمایت کنید

همه محیط‌های کاری چالش‌هایی را فراهم می‌کنند، اما داشتن یک محیط تیمی قوی می‌تواند به عنوان یک مکانیسم پشتیبانی برای کارکنان عمل کند. آنها می‌توانند به یکدیگر کمک کنند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و همچنین در جهت بهبود پیشرفت حرفه‌ای خود با یکدیگر همکاری کنند. ایجاد پیوند بر اساس اعتماد و اتکا به یکدیگر می‌تواند در مواجهه با یک چالش دشوار بهره‌وری در تیم حفظ شود.

8. ایجاد فرهنگ ایده و نوآوری

وقتی یک تیم به خوبی با هم کار می‌کند، همکاران در ارائه پیشنهادات و ایده‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنند. یک محیط تیمی محترمانه و قابل اعتماد نه تنها همکاران را قادر می‌سازد تا خلاقانه‌تر فکر کنند، بلکه منجر به جلسات طوفان فکری سازنده و مشارکتی بیشتر نیز می‌‍شود.

9. به تیم‌ها برای ریسک کردن پاداش دهید

ریسک‌های ایمن می‌توانند برای موفقیت کلی تیم و افزایش نوآوری کارکنان بسیار ارزشمند باشند. برای ایجاد محیطی که ریسک‌پذیری سالم را تشویق می‌کند، ابتدا باید مشخص شود که ریسک‌های هوشمند چیست و اطمینان حاصل شود که کارمندان می‌دانند که برای ریسک‌پذیری مورد قضاوت یا تنبیه قرار نخواهند گرفت – حتی اگر آن‌طور که انتظار داشتند عمل نکنند.

ستایش اعضای تیم به خاطر ریسک‌های سالم، علاوه بر الگوبرداری، به فرهنگ نوآورانه‌تر در محل کار کمک می‌کند که کار گروهی مؤثر را هدایت می‌کند.

10. اعتماد را به یک ارزش اساسی تبدیل کنید

به منظور ایجاد یک محل کار نوآورانه و خلاق، اعتماد باید به طور مداوم در تیم‌ها اولویت‌بندی شود. تشویق صداقت و ارتباط باز هنگام تعامل با اعضای تیم و تقویت مهارت‌های مشارکتی بسیار مهم است.

اعتماد را می‌توان از طریق راه‌های زیر افزایش داد:

 • ایجاد فرصت‌هایی برای توسعه طبیعی روابط بین اعضای تیم
 • به اشتراک گذاشتن داستان های موفقیت و تبریک آشکار به اعضای تیم برای دستاوردهایشان
 • ایجاد فلوچارت مسئولیت‌پذیری و تعریف واضح نقش‌ها
 • تشویق استقلال
 • اجتناب از مدیریت خرد

جمع‌بندی

کار تیمی موثر با تمرین شروع می‌شود

کار تیمی خوب به معنای روش هم افزایی برای کار با هر فرد متعهد و کار در جهت یک هدف مشترک است. کار گروهی، نقاط قوت فردی اعضای تیم را به حداکثر می‌رساند تا بهترین آن‌ها را به نمایش گذاشته شود. بنابراین اگر می‌خواهید یک شرکت را به سمت موفقیت هدایت کنید، ضروری است که رهبران مهارت‌های کار گروهی افراد خود را تسهیل کرده و آن‌ها را در تیم ایجاد کنند.

 

 


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *