چگونه یک پروژه شکست خورده را پایان دهیم؟

5/5 - (1 امتیاز)

پروژه های شکست خورده، انرژی، زمان و سایر منابع ما را تلف می کنند. در بحران اقتصادی حال حاضر کشور بسیاری از این پروژه‌ها جلساتشان برگزار می شود، تیم ها وقت صرفشان می کنند اما هیچ پیشرفتی در آن ها حاصل نمی شود. برای متوقف کردن این پروژه ها باید سه مرحله را طی کرد: شناسایی پروژه شکست خورده، قانع کردن کسانی که می توانند پروژه را متوقف کنند و در نهایت تعطیلی پروژه.

PMPiran
4 مهر 1397 دقیقه 0 دیدگاه

پروژه های شکست خورده، انرژی، زمان و سایر منابع ما را تلف می کنند. در بحران اقتصادی حال حاضر کشور بسیاری از این پروژه‌ها جلساتشان برگزار می شود، تیم ها وقت صرفشان می کنند اما هیچ پیشرفتی در آن ها حاصل نمی شود. برای متوقف کردن این پروژه ها باید سه مرحله را طی کرد: شناسایی پروژه شکست خورده، قانع کردن کسانی که می توانند پروژه را متوقف کنند و در نهایت تعطیلی پروژه.

چگونه یک پروژه شکست خورده را شناسایی کنیم؟

ابتدا باید مطمئن شویم که پروژه واقعا شکست خورده است و امیدی به تغییر و هدایت آن نیست. این ها نشانه هایی از یک پروژه مرده هستند:

 1. سوء کارکرد تیم پروژه: هیچ دو نفری از تیم اصلی نمی توانند کنار یکدیگر کار کنند.
 2. سرزنش کردن: وقتی هیچ گزارشی از پیشرفت در پروژه دیده نمی شود و هر عضوی از پروژه (چه حامی مالی یا مدیر پروژه یا عضوی از یک تیم) کاری برای انجام دادن نداشته باشد جز این که مدام بگوید “آن ها باید انجام دهند که نمی دهند!” و این ضمیر “آن ها” مرجع مشخصی هم نداشته باشد.
 3. بازتعریف: در بسیاری از پروژه های در حال فروپاشی، هیچ دلیل واقعی ای برای اعضای تیم، مدیران پروژه و حتی حامی مالی وجود ندارد که بر اساس “دلیل رسمی” ای که پروژه در ابتدا بر اساس آن تعریف و تصویب شده است اقدامی بکنند.
 4. بی تفاوتی حامی مالی: حامیان مالی پروژه باید عمیقا از درونشان آرزوی موفقیت پروژه را داشته باشند. آن ها باید اراده ی ریسک کردن، حمایت بودجه ای و برنامه ریزی تغییرات را داشته باشند و در شرایط بحث برانگیز تصمیم گیری کنند. پروژه هایی که حامی مالی ندارند یا حامی مالیشان نسبت به پروژه بی تفاوت باشد شانسی برای موفقیت ندارند.
 5. کمیته به عنوان حامی مالی: گاهی برخی شرکت ها کمیته های رهبری را با حامیان مالی اشتباه می گیرند. پروژه های بزرگ معمولا به کمیته رهبری نیاز دارند اما نقش آن ها اداره پروژه است نه حمایت مالی. اگر از یک کمیته رهبری انتظار حمایت مالی وجود داشته باشد اما عملا قابلیت این کار در آن کمیته نباشد، این نشانه دیگری ست از این که پروژه با شکست مواجه خواهد شد.

چگونه دستور متوقف سازی پروژه را بگیریم؟

تابلو ایست نمادی از دستور متوقف سازی پروژه شکست خورده

اگر قانع شده اید که پروژه واقعا شکست خورده است استدلال هایتان را جمع کنید و در اختیار حامی مالی اجرایی پروژه قرار دهید. او تنها کسی است که می تواند پروژه را متوقف کند. به هر حال اگر نتوانستید او را متقاعد کنید تسلیم شوید. شما کارتان را انجام داده اید. اگر حسن شهرت شما به این پروژه گره خورده است، پیش از آن که نشانه های شکست پروژه برای همه آشکار شود از آن بیرون بیایید و به سراغ کار جدیدی بروید.

چطور آن را تعطیل کنیم؟

تاریکی در این شکل نشان دهنده تعطیل کردن یک پروژه‌ی شکست خورده است.
 1. کالبدشکافی کنید: رهبری اجرایی پروژه نمی تواند چیزی در مورد شکست خوردن پروژه از هیچ کسی جز حامی مالی بشنود. اما حامی مالی بدون داشتن اطلاعات و تحلیل کافی نمی تواند پروژه را نجات دهد. او به یک کالبد شکافی نیاز دارد. حامی مالی، جلسه ای با “عنوان طرح نجات پروژه” تشکیل می دهد. این جلسه دو هدف اصلی دارد: قانع کردن شرکت کنندگان (تیم اصلی پروژه و تعدادی از سهام‌دارن مورد اعتماد) در مورد این که پروژه نمی تواند نجات پیدا کند و ایجاد یک طرح جایگزین معقول با ریسک و هزینه ی نسبتا کم.
 2. به تیم رهبری اجرایی اطلاع دهید: به دنبال “جلسه ی طرح نجات پروژه” جلسه دیگری با حضور حامی مالی و رهبری اجرایی برگزار می شود. این جلسه باید تیم مدیریت اجرایی را متقاعد کند که پروژه شکست خورده است و در ادامه، طرح جایگزینی را که حاصل شده معرفی کند.
 3. از تیم و مدیر پروژه حمایت کنید: حامی مالی و مدیر پروژه باید با مدیران اجرایی تیم ها ملاقات کنند تا به آن ها توضیح دهند که چه مشکلی برای پروژه پیش آمده و این که چرا اعضای تیم ها بیشتر قربانی این اتفاق هستند تا دلیل آن. در عین حال باید مدیران اجرایی را تشویق کنند که در جست و جوی نقش های سازنده و مولدی برای اعضای تیم باشند.
 4. طرح جایگزین را اعلام کنید: اگر به جز نتایج ناامید کننده ای که کارکنان ممکن است بگیرند، دلیل دیگری برای خودداری از اعلام شکست پروژه ندارید، آن را اعلام کنید. این کار برای معرفی طرح جایگزین پروژه است.
 5. فشارها را بردارید: با تیم پروژه مرده همان طور خوش رفتار و متواضع باشید که با یک تیم پروژه ی موفق رفتار می کنید.
 6. درس بگیرید: کارکنان شما زمان، تلاش و پول زیادی در پروژه سرمایه گذاری کرده اند که مستقیما به آن ها ارزشی بازنگردانده. وظیفه مهم شما این است که مطمین شوید ارزش غیر مستقیم پروژه (آگاهی نسبت به این که چطور از شکست خوردن یک پروژه جلوگیری کنیم) تبدیل به یک دانش نهادینه شود نه موضوعی که هر کسی سعی کند از آن طفره رود.

PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *