مصطفی بختیاری
PMP, PBA

سلام، من مصطفی بختیاری هستم، به من گفتن یک بیوگرافی از خودت بنویس، بنابراین، وی در تاریخ 1364/10/04 در خانواده ای مذهبی در تهران چشم به جهان گشود.

از همون کودکی به برنامه ریزی و مدیریت کارها علاقه داشتم، بنابراین خیلی زود و در دوره‌ی دانشجویی به همراه چندتا از دوستان یک بیزنس راه‌اندازی کردیم و با کمال افتخار، بیزنسمون fail شد. این موضوع رو با افتخار اعلام میکنم چون این شکست علی رغم هزینه‌های زیاد، درس‌ها و تجربیات زیادی بهمون داد که تو هیچ دانشگاهی و هیچ سازمانی نمی‌تونستیم یاد بگیریم.

در جوانی با توجه به علاقه‌ای که به مبحث برنامه‌ریزی و معماری فرآیندها داشتم، تصمیم گرفتم که در رشته مهندسی صنایع تحصیل کنم. هرچقدر که در این رشته بیشتر عمیق شدم با جذابیت‌هاش بیشتر آشنا شدم و دوتا موضوع نظرم رو خیلی جلب کرد، 1- برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه، 2- برنامه‌ریزی و مدیریت زنجیره تأمین، بنابراین تصمیم گرفتم که عمق مطالعاتم رو در این دو زمینه بیشتر کنم اما برای مقطع کارشناسی‌ارشد و سپس دکتری، فقط یک فیلد رو باید انتخاب می‌کردم و تخصصی در اون فیلد تحقیق و پژوهش می‌کردم. من مدیریت زنجیره تأمین رو انتخاب کردم و خداروشکر خیلی برام جذاب بود و موفق به اخذ مدرک دکترای مهندسی صنایع از دانشگاه تهران شدم و در همین فیلد هم سال‌ها در بزرگترین Retailer ایران یعنی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش (ذیل گروه صنعتی گلرنگ) فعالیت کردم. در حالیکه در این مجموعه فعالیت اصلی من برنامه‌ریزی انبار و تعیین سطح انبار و میزان سفارش از supplier ها برای کالاهای تند مصرف FMCG بود، اما در این بین طراحی، پیشنهاد و اجرای پروژه‌هایی نظیر Full Cross-Douck کردن و فول مکانیزه کردن انبارها را نیز برعهده داشتم. از طرفی ذیل هلدینگ محترم گلرنگ، درگیر پروژه‌ی استارت بیزنس جدیدی بنام KFC شدم و در تیم راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای میوه، فعالیت داشتم و یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هام طراحی فرآیندهای بازرگانی (خرید و تدارکات) بود.

در همین حین و از سال 1395 تدریس در دانشگاه آزاد کرج را نیز آغاز کردم، که البته همین موضوع خودش یک دغدغه به دغدغه‌هام اضافه کرد، اون هم دور بودن مسائل تئوریکال دانشگاه از فضای پرکتیکال صنعت بود و همیشه دوست داشتم و دوست دارم که این خلأ رو پر کنیم. در طول مدتی که درگیر اجرای پروژه‌های مذکور در هلدینگ گلرنگ بودم، احساس کردم دانشم نسبت به مبحث مدیریت پروژه کافی نیست و باید تو این حوزه دانش عمیق‌تر و کاربردی‌تری کسب کنم، از طرفی سازمان‌ها هم متأسفانه بعضاً خیلی دور از استانداردهای جهانی عمل میکنن. اینجا بود که با کتاب PMBOK و مجموعه‌ی PMPiran آشنا شدم و موفق شدم مهارت مدیریت پروژه رو نزد دوست، همکار و استاد خوبم، جناب دکتر معین عزیز فرابگیرم. سپس در سال 2020 با شرکت در آزمون PMP موفق شدم گواهینامه‌ی معتبر PMP (Project Management Professional) رو از انستیتوی مدیریت پروژه آمریکا (PMI) کسب کنم. بعد از اون با توجه به جذابیت مبحث تحلیل کسب‌و‌کار، سراغ این مبحث هم رفتم و موفق شدم مدرک (Professional Business Analysis) PBA رو هم از PMI کسب کنم.

آشنایی با PMPiran باب همکاری‌های بیشتر رو هم برای من باز کرد، به نحوی که درحال حاضر عضو هیئت مدیره‌ی مجموعه‌ی محترم PMPiran هستم و هم‌چنین به عنوان منتور دوره‌های مدیریت پروژه و دوره‌های تحلیل کسب و کار و دوره‌های MBA دانشگاه تهران، از طریق این مجموعه این توفیق رو داشتم که تا به امروز در خدمت بیش از 1000 نفر از مهندسان و مدیران کشور در جهت نشر دانش و مهارت مدیریت پروژه باشم. همراهی با افراد و انتقال این دانش و تجربه و مهارت، یکی از جذاب‌ترین کارهای زندگیم هست، اینکه احساس می‌کنم به سازمان‌ها برای مدیریت بهتر پروژه هاشون کمک می‌کنم حس خیلی خوبی در من ایجاد می‌کنه. از طرفی برای اینکه از دنیای پرکتیکالی دور نشم و دغدغه‌های واقعی موجود در سازمان‌ها رو بهتر درک کنم و براساس استانداردهای بین‌المللی موجود، راهکارهای متناسب براشون طراحی کنم، سعی می‌کنم با انجام مشاوره و اجرای پروژه‌های بهبود در سازمان‌ها، هم‌چنان این ارتباط رو حفظ نگه دارم و در راستای پر کردن خلاء ارتباط بین دانشگاه و صنعت قدم بردارم. در همین راستا در حال حاضر به عنوان مدیر PMO در حال طراحی و پیاده سازی دفتر PMO برای هلدینگ محترم گرایش تازه کیش (GSS) و شرکت‌های زیر مجموعه‌ی آن هستم.

از آنجایی که فضای پروژه های اجایل و صنعت software برای من جذابیت بیشتری داشت، تلاش کردم از بین زیرشاخه های مدیریت پروژه، فیلد Agile رو عمیق‌تر یاد بگیرم و در این زمینه بیشتر فعالیت کنم. از جمله سایر سوابق کاریم هم می‌تونم به همکاری با شرکت‌های بزرگ و معتبر در زمینه‌ی مشاوره و آموزش مدیریت پروژه‌ اشاره کنم، شرکت‌هایی مانند مانا انرژی پاک، پترو فرایند کرخه، شهرداری تهران، هلدینگ آفتاب و هلدینگ گرایش تازه کیش و شرکت‌های زیرمجموعه ی آن از جمله تدبیر و رمزنگار سیف و آنی زر و ... هم‌چنین برگزاری دوره‌های سازمانی برای سازمان‌هایی مانند بانک شهر، سامان‌تل، همراه اول، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، شرکت تهران رایمند، شرکت توسعه پایدار ایرانیان، شرکت سروک آذر، شرکت پیمانکاری کان آذین، شرکت صنعت و تجارت هیراد، ایرانسل، و شرکت JTI از جمله تجربیات موفقیت‌آمیز من می‌باشد.

اگر به ارتقای مهارت‌های مدیریت پروژه و کسب و کار خود علاقه دارید یا نیاز به مشاوره‌ی حرفه‌ای دارید، خوشحال می‌شم تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنم.

از لینک‌های اجتماعی‌ زیر، می‌تونید اطلاعات بیشتری درباره‌ی من و تجربیاتم کسب کنید:

LinkedIn

Instagram


سازمان‌هایی که استاد در آن‌ها دوره برگزار کرده است


آلبوم تصاویر


مطالب نوشته شده