معرفی جامع انواع مدرک تحلیل کسب و کار | کدام مناسب شماست؟

3/5 - (2 امتیاز)

تحلیل کسب و کار روزبه روز جایگاه مهمتری به دست می‌آورد. چیزی که امروزه بیش از پیش برای تحلیلگران کسب و کار و سازمان‌ها مهم شده است، مدرک تحلیل کسب و کار است! به خصوص مدارک بین‌المللی تحلیل کسب و کار که در هر جای دنیا اعتبار دارند.

مصطفی بختیاری
13 اسفند 1401 دقیقه 0 دیدگاه

تحلیلگری کسب و کار یک حرفه منحصربه‌فرد است زیرا می‌توانید روی پروژه‌های مختلف کار کنید و چیزهای جذابی یاد بگیرید. وظایف و مسئولیت تحلیلگران کسب و کار انعطاف‌پذیر است و بسته به ماهیت و پیچیدگی پروژه تغییر می‌کند. یک تحلیلگر کسب و کار باید ابزارها و استراتژی‌های مختلفی را برای تحویل پروژه به‌کار گیرد. یک تحلیلگر کسب و کار موفق باید با این روش‌ها، استراتژی‌ها و تکنیک‌ها برای کمک به هر پروژه به طور کامل آشنا شود. چیزی که امروزه بیش از پیش برای تحلیلگران کسب و کار و سازمان‌ها مهم شده است، مدرک تحلیل کسب و کار است! به خصوص مدارک بین‌المللی تحلیل کسب و کار که در هر جای دنیا اعتبار دارند.

تحلیلگران کسب و کار برای افزایش فرصت‌های شغلی خود، شرکت در آزمون PMI-PBA یا CBAP را گزینه خوبی می‌دانند. زیرا هر دو این مدارک تحلیل کسب و کار سطح جدیدی از صلاحیت را به شما می‌دهند که می‌تواند رزومه شما را تقویت کند.

اگر بین این دو مدرک تحلیل کسب و کار شک دارید که کدام را دریافت کنید، این مقاله ممکن است به شما برای تصمیم‌گیری کمک کند. اما اول از همه باید بدانید که چرا سازمان‌ها نیازمند تحلیلگران کسب و کار و افراد متخصص در این حوزه هستند. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت حضور تحلیلگر حرفه‌ای کسب و کار در سازمان‌ها

یک تحلیلگر حرفه‌ای کسب و کار نقش مهمی را در سازمان‌ها ایفا می‌کند و به عنوان پلی بین جنبه‌های تجاری و فنی یک سازمان عمل می‌کند. آن‌ها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا فرآیندهای خود را بهینه کنند، سیستم‌های خود را بهبود بخشند و تصمیماتی مبتنی بر داده‌ها اتخاذ کنند. یک متخصص تحلیل کسب و کار با شناسایی روندها، الگوها و مشکلاتی که ممکن است بهره‌وری در سازمان‌ها را کم کند، به سازمان‌ کمک می‌کند تا از داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند بیشترین بهره را ببرند.

برخی از مسئولیت‌های کلیدی یک تحلیلگر کسب و کار عبارتند از:

 • جمع‌آوری نیازمندی‌ها: تحلیلگر کسب و کار مسئول درک نیازها و اهداف کسب و کار و تبدیل آن‌ها به الزامات واضح و مختصر است.
 • بهبود فرآیند: با تجزیه و تحلیل فرآیندها و سیستم‌های فعلی، تحلیلگر کسب و کار می‌تواند زمینه‌هایی که‌ می‌توانند در سازمان بهبود یابند را شناسایی کند و به سازمان‌ها کمک کند تا کارهای خود را ساده‌سازی کنند.
 • تحلیل داده‌ها: تحلیلگر کسب و کار از داده‌ها و روش‌های آماری برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده می‌کند. آن‌ها داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند تا به سازمان‌ها در درک مشتریان، روندهای بازار و عملکرد مالی خود کمک کنند.
 • طراحی راه‌حل: تحلیلگر کسب و کار با تیم‌های فنی کار می‌کند تا راه‌حل‌هایی را طراحی کند که نیازهای کسب و کار را برآورده کند. آنها کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که راه‌حل‌های فنی با اهداف و الزامات تجاری همسو هستند.
 • مدیریت ذی‌اثران: تحلیلگر کسب و کار به عنوان رابط بین بخش‌ها و ذی‌اثران در بخش‌های مختلف عمل می‌کند و تلاش کرده تا اطمینان حاصل شود که همه در راستای اهداف مشترک گام برمی‌دارند.

وجود یک تحلیلگر حرفه‌ای کسب و کار می‌تواند مزایای بسیاری را برای یک سازمان به ارمغان آورد، از جمله بهبود کارایی، تصمیم‌گیری بهتر و افزایش سود. تحلیلگر کسب و کار با ارائه درک روشنی از نیازها و اهداف کسب و کار، و با استفاده از داده‌ها و تحلیل‌ها برای تصمیم‌گیری، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به اهداف خود برسند و در چشم‌انداز رقابتی در کسب و کار باقی بمانند.

پیشنهاد مطالعه

تحلیل کسب و کار (Business Analysis) ضروری و مهم در بیزینس و سازمان‌ها

صفر تا صد تحلیل کسب و کار؛تحلیلگر حرفه‌ای شویم

کسب و کار با مجموعه‌ای از مفاهیم مانند مدیریت کسب و کار، مدیریت بازار، مدیریت مشتریان، مدیریت تامین‌کنندگان و… تعریف می‌شود. تحلیل کسب و کار در هر زمینه‌ای می‌تواند رخ دهد، کافیست تحلیلگر به شناسایی مسئله موجود در سازمان مبادرت ورزد. نقش كليدی تحليل‌گر، با استفاده از ابزارها و مهارت‌هایی مانند آنالیز ذی‌نفعان، طوفان فکری، تحلیل SWOT و مصاحبه و …  تحليل فرآيندهای كسب و کار، رويه‌ها، ساختار سازمانی، تحلیل سازمان و مدیریت نیازمندی‌ها و تغییرات می‌باشد.
کدام مدرک تحلیل کسب و کار مناسب شما است؟

شناخته شده‌ترین و معتبرترین مدارک تحلیل کسب و کار

Certificate NameIssuing OrganizationExam FeeWebsite
Certified Business Analysis Professional (CBAP)International Institute of Business Analysis (IIBA)$325 for IIBA Members, $450 for non-membershttps://www.iiba.org/cbap/
Certification of Competency in Business Analysis (CCBA)International Institute of Business Analysis (IIBA)$250 for IIBA Members, $375 for non-membershttps://www.iiba.org/business-analysis-certifications/ccba/
Entry Certificate in Business Analysis (ECBA)International Institute of Business Analysis (IIBA)$110 for IIBA Members, $235 for non-membershttps://www.iiba.org/ecba/
PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA)Project Management Institute (PMI)$405 for PMI Members, $555 for non-membershttps://www.pmi.org/certifications/business-analysis-pba
Certified Analytics Professional (CAP)International Institute for Analytics (IIA)$495 for IIA Members, $695 for non-membershttps://www.certifiedanalytics.org/cap
Microsoft Certified: Azure Data Scientist AssociateMicrosoft$165 for the examhttps://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/azure-data-scientist/
Certified Professional for Requirements Engineering (CPRE)International Requirements Engineering Board (IREB)Exam fees vary by countryhttps://www.ireb.org/en/cpre/

در ادامه برخی از این مدارک معرفی می‌گردد و سپس در انتها مقایسه‌ای بین دو مدرک تحلیل کسب و کار PBA و CBAP صورت می‌گیرد.

گواهینامه‌های مختلفی وجود دارد که بر تحلیل کسب و کار تمرکز دارد و برای ارائه دانش و ابزارهای تحلیلی مورد نیاز متخصصان کسب و کار برای درک روندها و بینش‌های استراتژیک کسب و کار طراحی شده است. در ادامه به معرفی مختصر ده مدرک معتبر و بین‌المللی تحلیل کسب و کار می‌پردازیم.

INFORMS -Certified Analytics Professional (CAP)

 Certified Analytics Professional (CAP) در سال 2013 توسط موسسه علوم عملیات (INFORMS) توسعه یافت. این مدرکی است که بر روی مهارت نرم و تخصص فنی مورد نیاز برای یک تحلیلگر ماهر و متخصصان علوم داده کار می‌کند. این گواهی در سازمان‌های مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده‌ها ارزش زیادی دارد.

IIBA –  Entry Certificate in Business Analysis (ECBA)

گواهی(ECBA)  گواهینامه‌ای است که توسط موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) ارائه می‌شود. ECBA برای افرادی طراحی شده است که در حرفه تحلیل کسب و کار تازه‌کار هستند یا تجربه محدودی در این زمینه دارند. این مدرک پایه‌ای در اصول و شیوه‌های تحلیل کسب‌وکار فراهم می‌کند و به افراد کمک کند مهارت‌ها و دانش لازم برای پیشرفت شغل خود را توسعه دهند. فرآیند صدور گواهینامه ECBA شامل قبولی در آزمونی است که دانش مفاهیم و تکنیک‌های تحلیل کسب و کار را آزمایش می‌کند. این آزمون موضوعاتی مانند نقش تحلیلگر کسب و کار، استخراج نیازمندی‌ها و مدیریت، ارزیابی راه‌حل‌ها و اعتبار سنجی را پوشش می‌دهند.

IIBA – Certification of Competency in Business Analysis (CCBA)

گواهینامه (CCBA) گواهینامه‌ای است که توسط موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) ارائه می‌شود. CCBA برای متخصصانی طراحی شده است که درک اساسی از حرفه تحلیل کسب و کار دارند و به دنبال نشان دادن شایستگی و تعهد خود در این زمینه هستند. این برای افرادی در نظر گرفته شده است که تجربه‌ای حوزه تحلیلگری کسب و کار دارند، اما ممکن است هنوز شرایط لازم برای گواهینامه حرفه‌ای (CBAP) را نداشته باشند.

IIBA – Certified Business Analysis Professional (CBAP)

Certified Business Analysis Professional (CBAP)  گواهینامه‌ای است که توسط موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) ارائه می‌شود. گواهینامه CBAP برای متخصصانی طراحی شده است که تجربه و دانش قابل توجهی در زمینه تحلیل کسب و کار دارند و می‌خواهند تخصص و تعهد خود را به این حرفه نشان دهند. فرآیند صدور گواهینامه CBAP شامل نشان دادن سطح معینی از تجربه و تحصیلات در این زمینه، قبولی در آزمون و موافقت با پایبندی به آیین‌نامه رفتار IIBA است.

IIBA – Agile Analysis Certification (AAC)

گواهی تحلیل چابک (AAC) گواهینامه‌ای است که توسط مؤسسه بین‌المللی (IIBA) ارائه می‌شود. AAC برای متخصصان تحلیل کسب و کار طراحی شده است که می‌خواهند تخصص و تعهد خود را به کار در یک محیط چابک نشان دهند. این مدرک برای افرادی در نظر گرفته شده است که درک اولیه از حرفه تحلیل کسب و کار دارند و تجربه کار بر روی پروژه‌های چابک را دارند.

IIBA – Certification in Business Data Analytics (CBDA)

گواهینامه  (CBDA) گواهینامه‌ای است که توسط موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA) ارائه می‌شود. CBDA برای متخصصان تحلیل کسب و کار طراحی شده است که می‌خواهند تخصص و تعهد خود را به کار با داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها در حمایت از اهداف و مقاصد تجاری نشان دهند.

IQBBA – Certified Foundation Level Business Analyst (CFLBA)

گواهی CFLBA برنامه‌ای است برای افرادی که شروع به کار یا بهبود مهارت‌های خود به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار می‌کنند. موضوعاتی مانند مبانی تحلیل کسب و کار، مدیریت نیازمندی‌ها و ارزیابی راه‌حل‌ها را پوشش می‌دهد. پس از اتمام و قبولی در آزمون، افراد گواهینامه CFLBA را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده شایستگی آنها در این زمینه است.

IREB – Certified Professional for Requirements Engineering (CPRE)

این مدرک  برنامه‌ای برای حرفه‌ای‌ها‌ در زمینه مهندسی نیازمندی‌ها است که موضوعاتی مانند استخراج نیازمندی‌ها، مدل‌سازی، تحلیل و مدیریت را پوشش می‌دهد. پس از اتمام و قبولی در آزمون، افراد گواهینامه CPRE را دریافت می‌کنند که شایستگی خود را در این زمینه نشان می‌دهد و به پیشرفت شغلی خود کمک می‌کنند.

PMI – Professional in Business Analysis (PBA)

گواهینامه PMI PBA برنامه‌ای است که توسط موسسه مدیریت پروژه (PMI) برای افراد در زمینه تحلیل کسب و کار ارائه می‌شود. موضوعاتی مانند برنامه‌ریزی تحلیل کسب و کار، استخراج نیازمندی‌ها و مدیریت را پوشش می‌دهد. پس از اتمام و قبولی در آزمون، افراد مدرک PBA را دریافت می‌کنند که شایستگی خود را در این زمینه نشان می‌دهد و به پیشرفت شغلی خود کمک می‌کند.

معرفی و مقایسه  دو مدرک PBA وCBAP

CBAP و PBA هر دو مدارک بسیار معتبری در حوزه تحلیلگری کسب و کار هستند. هر دو در سطح جهانی شناخته شده و پذیرفته شده‌اند. به‌طور کلی PBA گرانتر از CBAP است اما برای حرفه‌ای‌هایی که تجربه کاری کمتری دارند مناسب است.

در ادامه این مطلب با مقایسه این دو گواهی تحلیل کسب و کار با ما همراه باشید.

معرفی مدرک تحلیل کسب و کار PBA و CBAP

IIBA – گواهینامه حرفه‌ای تحلیل کسب و کار (CBAP)

با توجه به گفته موسسه بین‌المللی تحلیل کسب و کار (IIBA)، یک فرد دارای گواهینامه CBAP فردی حرفه‌ای است که به عنوان متخصص در تعیین راه‌حل برای مشکلات مربوط به کسب و کار شناخته می‌شود و تسهیل‌کننده اصلی در یک شرکت است. دارندگان مدرک CBAP افراد شایسته‌ای هستند که به عنوان عنصر مهم هر پروژه موفق شناخته می‌شوند. این افراد مسئول توسعه نیازمندی‌ها و مدیریت نیازمندی‌های کسب و کار هستند.

صدور گواهینامه تحلیلگر کسب و کار فرآیندی است که به کارکنان کمک می‌کند تا دانش، شایستگی‌ها و تجربه خود را در حوزه تحلیلگری کسب و کار که نیازی بزرگ در دنیای امروز است را به نمایش بگذارند. این  گواهی برای تحلیلگران کسب و کار در رده متوسط ​​و ارشد طراحی شده است.

فواید مدرک CBAP

 • CBAP به نشان دادن دانش، تجربه و شایستگی‌ها به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار بسیار موثر کمک می‌کند
 • CBAP به متمایز شدن در بین سایر کارمندان کمک می‌کند
 • CBAP به کسب درآمد بسیار بیشتر از همتایان کمک می‌کند

الزامات و صلاحیت‌ها برای دریافت مدرک CBAP

 • در 10 سال گذشته حداقل 7500 ساعت تجربه کاری تحلیل کسب و کار داشته باشید
 • در این تجربه، حداقل 900 ساعت در 4 مورد از 6 حوزه دانش راهنمای BABOK، برای مجموع حداقل 3600 از 7500 کل مشخص شده تکمیل شده است.
 • حداقل 35 ساعت پیشرفت حرفه‌ای را در 4 سال گذشته تکمیل کنید
 • دو مرجع ارائه دهید
 • موافقت با آیین نامه رفتار
 • با شرایط و ضوابط موافقت کنید
 • قبول شدن در امتحان

هزینه دریافت گواهی CBAP

CBAP سه مدل قیمت گذاری را ارائه می‌دهد، یکی برای اعضای IIBA با 350 دلار و دوم برای غیرعضوها با 505 دلار و سوم برای اعضای شرکتی با 305 دلار.

پیشنهاد مطالعه

تحلیل pre-mortem و تحلیل post-mortem

تحلیل  Post-Mortem و تحلیل Pre-Mortem چیست؟+نحوه اجرا

مدیران پروژه با اجرا و استفاده از تحلیل پس از مرگ و قبل از مرگ (Post-mortem و pre-mortem) در پروژه‌های خود، می‌توانند از تجربیات گذشته درس بگیرند، خطرات احتمالی را پیش‌بینی کنند و اعتماد ذی‌اثران را نسبت به موفقیت پروژه تقویت کنند. در این مطلب به طور کامل با این تکنیک آشنا می‌شوید.

PMI حرفه‌ای در تحلیل کسب و کار (PBA)

گواهینامه تحلیل کسب و کار حرفه ای PMI در سراسر جهان شناخته شده و متمایز است. گواهینامه PMI-PBA دارای سطح بالایی از «قابلیت اطمینان حرفه‌ای» است. این گواهی، به افراد اجازه می‌دهد تا در سازمان خود به دلیل دانش و تخصص عالی خود به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار شناخته شوند.

این مدرک بین‌المللی، همچنین از افراد برای ایفای نقش‌های کلیدی در تیم/سازمان خود با استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی برای افزایش موفقیت کلی پروژه‌ها پشتیبانی می‌کند.‌

فواید دریافت مدرک تحلیل کسب و کار PBA

 • PMI-PBA فرصت‌های شغلی را افزایش می‌دهد
 • PMI-PBA درآمد را افزایش می‌دهد
 • PMI-PBA باعث رشد کلی در حرفه تحلیل کسب و کار می‌شود
 • PMI-PBA باعث توسعه فردی می‌شود

الزامات و صلاحیت‌ها برای دریافت مدرک PBA

 • مدرک دیپلم، و یا مدرک کاردانی
 • 60 ماه تجربه تحلیل کسب و کار
 • 35 ساعت آموزش در تحلیل کسب و کار یا مدرک لیسانس مرتبط
 • 36 ماه تجربه تحلیل کسب و کار
 • 35 ساعت آموزش در تحلیل کسب و کار یا مدرک لیسانس یا فوق لیسانس (اعتبارنامه GAC)
 • 24 ماه تجربه منحصر به فرد تحلیل کسب و کار حرفه‌ای
 • 35 ساعت آموزش رسمی

هزینه دریافت مدرک PBA

PMI دو مدل قیمت‌گذاری را ارائه می‌دهد، یکی برای اعضای PMI و دیگری برای غیرعضو. هزینه آزمون برای اعضا 405 دلار و برای غیرعضوها 555 دلار است.

پیشنهاد مطالعه

راهنمای PMI برای تحلیلگران کسب‌وکار بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد - PMPiran

فرایند تحلیل کسب‌وکار طبق راهنمای تحلیل کسب‌وکار PMI

موسسه مدیریت پروژه امریکا (PMI) در استاندارد کسب‌و‌کار، (The PMI guide to business analysis) 35 فرآیند مجزا را برای تحلیل کسب‌و‌کار مشخص کرده است و برای هر فرایند به صورت مجزا ورودی‌ها و خروجی‌ها و تکنیک‌ها و ابزارهای مورد نیاز…

جمع‌بندی؛ برای دریافت مدرک تحلیل کسب و کار چه کنیم؟!

 اگر فردی هستید که به دنبال تغییر در حرفه خود هستید و یا به‌دنبال موفقیت در حوزه تحلیلگری کسب و کار هستید و قصد انتخاب این مسیر را دارید، مجموعه پیشرو مدیریت پیران (PMPiran) دوره‌های برتر و حرفه‌ای را در زمینه مدیریت و تحلیل کسب و کار برگزار می‌کند. با شرکت در این دوره‌ها در مجموعه PMPiran، شما با نحوه به‌کارگیری ابزارهای آماری، مهارت در روش اسکرام چابک، درک مفاهیم کلیدی تحلیل کسب و کار، نحوه تجزیه و تحلیل داده‌ها و موارد دیگر آشنا خواهید شد.

همچنین با توجه به اینکه رئوس مطالب برای آزمون هر دو مدرک PBA و CBAP در بسیاری از موارد مشترک می‌باشد، مجموعه‌ی پیشرو مدیریت پیران (PMPiran) با طراحی یک دوره‌ی جذاب به نحوی که سرفصل‌های مطرح شده در آزمون هر دو مدرک PBA و CBAP پوشش داده شود و مسائل مکمل هر دو آزمون در آن گنجانده شود، این امکان را برای شما عزیزان فرآهم آورده که با شرکت در یک دوره‌ی آموزشی بتوانید در آزمون هر دو مدرک و یا هرکدام که برای شما جذاب‌تر است شرکت نمایید.

دوره تحلیل حرفه‌ای کسب و کار و آمادگی آزمون
اطلاعات بیشتر دوره و ثبت‌نام

منابع:

www.knowledgehut.com

https://www.pmtrainingschool.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *