مدیر پروژه دیجیتال کیست؟

در عکس میخوانیم مدیریت پروژه دیجیتال چیست؟ + تصویری از گذاشتن محتوای دیجیتال برای مدیریت

فهرست مطالب

مدت زیادی است که جهان مدیریت پروژه تبدیل به جهانی آنلاین شده و دوران کاغذ و تخته وایت برد و یادداشت‌های روی دیوار و مانیتور تمام شده است. ذخیره کردن فایل‌های word و صفحات گسترده Excel نیز دیگر مربوط به گذشته است. امروزه مدیران پروژه حرفه‌ای، تیم و فرآیندهای خود را به صورت آنلاین مدیریت می‌کنند. با استفاده از مدیریت پروژه آنلاین، نرم افزارهای یکپارچه سازی و سیستم‌های ذخیره سازی ابری، کار به طور موثر و با نتایج بهتر انجام می‌شود. مدیران پروژه دیجیتال چهره‌های جدید مدیریت پروژه هستند و اگر میخواهید به یک مدیر پروژه دیجیتال تبدیل شوید باید شروع به آماده شدن کنید.

 

مدیریت پروژه دیجیتال یک فرآیند ساده شامل مدیریت پروژه‌های آنلاین است، از مفهوم تا تولید محصول در محدوده بودجه و منابع مشخص شده. این فرآیند شامل برنامه‌ریزی، تخصیص مسئولیت، ردیابی، بررسی و اندازه گیری نتایج است. معمولا همه این‌ها با استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه انجام می‌شود.

هدف هر پروژه متفاوت است، اما هدف اصلی رشد کسب و کار و بازگشت سرمایه و سودآوری پروژه است. توصیف شغل مدیر پروژه دیجیتال می‌تواند براساس نوع پروژه و یا ابزار مورد استفاده شرکت برای مدیریت این پروژه‌ها باشد. بعضی از شرکتها به افراد با تجربه کار با یک ابزار و یا روش خاص نیاز دارند اگر شما این مهارت را به خوبی داشته باشید آنها به‌دنبال شما خواهند گشت.

ترکیب دو عنصر سیستم‌های دیجیتال و مدیریت‌پروژه، مدیریت پروژه دیجیتال را ایجاد می‌کند. مدیریت پروژه دیجیتال شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی، ایجاد انگیزه و تحویل محصول است، در پروژه‌هایی که قابلیت پیگیری و یا تحویل از طریق ارتباطات مجازی دارند.

 

مهارت‌های مدیر پروژه دیجیتال

عموم مهارت‌های مدیریت پروژه دیجیتال از طریق تجربه و مشارکت در کار به دست می‌آید. مهارت‌هایی مانند مدیریت زمان، مدیریت منابع، برنامه ریزی، سازماندهی و تخصیص مسئولیت، تقریبا در هر نقش ایجاد می‌شود. با این حال، دوره های مختلف، کتاب ها و گواهینامه‌هایی را می‌توانید به صورت آنلاین دریافت کنید تا به شما کمک کند.

پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

مدیر پروژه دیجیتال با استفاده از ابزارهای آنلاین و کامپیوتری ... - PMPiran

این نقش نیاز به مهارت‌های منحصر به فرد دارد. این کار نیاز به درک درستی از دیدگاه استراتژیک سازمان دارد، چرا شما باید پروژه را انجام دهید؟ چه تکنولوژی می تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

چگونه کار می‌کند، و از همه مهم‌تر چه مقدار هزینه دارد و چه زمانی کار را تحویل می‌دهد. مهارت‌های یک مدیر پروژه دیجیتال ترکیبی از درک استراتژی دیجیتال، تجربه، تجزیه و تحلیل کسب و کار، طراحی، توسعه، برنامه‌ریزی و هدایت جلسات پروژه، تهیه پیش نویس برنامه‌ دستور جلسات، هدایت و رهبری اعضای تیم آماده سازی و نظارت بر برنامه‌های پروژه و بودجه پروژه، مدیریت محدوده پروژه، QA محصولات پروژه، تهیه، گزارش پروژه، ارزیابی موفقیت پروژه است.

 

روش‌های رایج مدیریت پروژه دیجیتال

بعضی از محبوب‌ترین روش‌های مدیریت پروژه دیجیتال، روش آبشاری (Waterfall) و چابکی (Agile) هستند. روش آبشار یک روش بسیار سنتی برای مدیریت پروژه است، شامل ایجاد محدوده، مدیریت منابع و انجام کار در فازها است.

چابکی یک روش بسیار پیشرفته است و بن مایه اصلی آن انعطاف‌پذیری و مشارکت است. در حالی‌که  Waterfall  برنامه خشکی برای پیروی دارد.

رویکردهای Agile به تیم توانایی ارائه پاسخ سریع و موثر به تغییر را می‌دهد. همچنین اجازه می‌دهد تا مشتری یا ذینفع در مراحل مختلف وارد شود و ببیند که انتظاراتش در حال برآورده شدن است یا نه.

 

ابزار مدیریت پروژه دیجیتال

مدیریت پروژه تحت وب و مشارکتی نشان می‌دهد، که شما دقیقا در این لحظه در چه مرحله‌ایی از کار هستید. هنگامی که کار به درستی انجام می‌شود، زمانی که شما به‌ دنبال پیشرفت های کلی هستید، همیشه آخرین وضعیت کار را دارید، بنابراین می‌توانید با ذینفعان اجرایی با استفاده از داده های واقعی و دقیق، ارتباط برقرار کنید.

شما می‌توانید جلسات بررسی وضعیت بروزرسانی‌ها را لغو کنید زیرا با استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه تحت وب، هر لحظه در جریان وضعیت کار هستید. نگه داشتن تمام اسناد، تصاویر و اطلاعات در ابزار مدیریت پروژه تحت وب، به این معنی است که افراد می‌توانند فایل‌هایی را که مورد نیاز است درست زمانی که به آنها نیاز دارند دانلود کنند، بدون اینکه کسی را به زحمت بیاندازند.

پیشنهاد مطالعه:
مهارت‌های رهبری اساسی برای مدیران پروژه

کار و بازخورد همه در یک مکان نگهداری می‌شود، هیچ بحثی در مورد «او به من اینطور گفت» یا «من متوجه نشدم که مسئولیت من است» وجود ندارد، زیرا همه چیز به وضوح در یک مکان مستند شده است و هر کسی می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

 

جمع بندی

در دنیای آنلاین امروز استفاده از مهارت‌های مدیریت پروژه دیجیتال امری اجتناب ناپذیر است. مدیریت پروژه دیجیتال چیزی فراتر از ساخت گانت چارت و پیگیری بودجه و مدیریت محدوده است، در واقع شغلی بسیار منعطف است و شما لحظه ایی در حال صبحت در مورد مشکل سرورها با مهندسان خشک فنی هستید و لحظه‌ایی دیگر در حال پیگیری گزارشات مالی و در زمانی دیگر به دنبال یک عکاس برای ثبت لحظات خلاقانه شکل گرفته در سازمان هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

شکاف مهارتی و گذر از آن برای بازار کار مدیریت پروژه

یکی از دلایلی که مدیران از نبود نیروی متخصص و افراد تحصیل‌کرده از نبود کار در حوزه‌ی مدیریت پروژه صحبت می‌کنند، وجود شکافی بزرگ میان مهارت نیروهای آماده به کار و مهارت‌های واقعی مورد نیاز در بازار کار است. پژوهشی که به تازگی توسط موسسه‌ی بین‌المللی مدیریت پروژه (®PMI) منتشر شده، نشان می‌دهد که این شکاف در حال بزرگ‌تر شدن است.

ادامه مطلب »

چه‌طور چندین پروژه را هم‌زمان مدیریت کنیم؟

تمام مدیران پروژه می‌دانند که مدیریت هر پروژه‌ای به تنهایی می‌تواند کاری سخت و پیچیده باشد. اما وقتی تعداد پروژه‌های در حال اجرا بالاتر برود، فقط مدیران حرفه‌ای می‌توانند به همان اندازه موثر باشند. نکته این‌جاست که در دنیای این روزهای کسب‌وکار، افراد هر روز بیش‌تر و بیش‌تر مجبور به انجام چندین کار به شکل هم‌زمان می‌شوند و اهمیت این توانایی روز به روز در حال افزایش است.

ادامه مطلب »

چرا وجود دفتر مدیریت پروژه برای سازمان شما لازم است؟

دفتر مدیریت پروژه (PMO) یک دپارتمان یا گروهی از افراد است که وظیفه‌ی تعریف و برقرار کردن استانداردهای مربوط به مدیریت پروژه را در سازمان بر عهده دارد. علاوه بر این، دفتر مدیریت پروژه مسئولیت اجرای مناسب و موفقیت پروژه‌های تحت نظارت خود را نیز بر عهده دارد و معمولا نرم‌افزارهای مورد استفاده‌ی تیم‌ها برای مدیریت پروژه‌ها را نیز تعیین می‌کند.

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

تفسیر کامل شرایط عمومی پیمان

دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک)با همکاری شرکت PMPiran و با اتکا به مدیران حرفه ای پروژه و اساتید برتر دانشگاه، با هدف ارتقای مهارت و دانش مورد نیاز مدیریت پروژه و از بین برد خلاء بین دانشگاه و صنعت دوره آموزشی “جامع مدیریت پروژه” را برگزار می کند.

ادامه مطلب »
دوره مدیریت ریسک پروژه و آمادگی آزمون RMP که مدرکی بین‌المللی از موسسه PMI آمریکا را در پی دارد - PMPiran

دوره مدیریت ریسک پروژه حرفه‌ای و آمادگی آزمون ®RMP

امروزه بحث مدیریت پروژه در کشور‌های در حال توسعه بسیار مورد توجه قرار دارد. با توجه به ماهيت نامطمئن پروژه‌ها و لزوم صرف بهينه منابع، هر پروژه با عدم اطمينان هايي مواجه است. از همین رو مدیریت ریسک پروژه بیش از پیش مهم و ضروری شده است. دوره مدیریت حرفه‌ای ریسک و آمادگی آزمون RMP می‌تواند در این زمینه به حرفه‌ای شدن شما کمک کند!

ادامه مطلب »

دوره تحلیل حرفه‌ای کسب‌وکار و آمادگی آزمون ®PBA

شرکت در دوره آمادگی آزمون PMI-PBA به شما کمک می‌کند تا به صورت گام به گام با حوزه‌های دانشی تحلیل کسب و کار آشنا شوید و ابزارها و تکنیک‌های هر فرآیند را مورد بررسی قرار دهید. همچنین با تست‌های شبیه‌ساز آزمون که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می‌شود، می‌توانید خود را محک زده و ارزیابی قطعی از خودتان در آزمون داشته باشید.

ادامه مطلب »
دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments