سازمان‌ها و موسسات فعال و معتبر در حوزه مدیریت پروژه

سازمان‌های مدیریت پروژه

فهرست مطالب

بسیاری از سازمان‌های مدیریت پروژه در جهان تاسیس شده‌اند که دلایل زیادی برای تعامل با آنها وجود دارد و بسیاری از ما اسم چندین مورد آن‌ها به گوش‌مان خورده است. در این مقاله به معرفی معتبرترین این سازمان‌ها می‌پردازیم.

موسسه مدیریت پروژه PMI

موسسه مدیریت پروژه یا Project Management Institute (PMI)  یک انجمن حرفه‌ای و پیشرو در حوزه مدیریت پروژه می‌باشد. این موسسه یک مرجع برای جامعه جهانی با میلیون‌ها متخصص پروژه و افرادی است که از مهارت‌های مدیریت پروژه استفاده می‌کنند. در مجموع، این متخصصان و «تغییر دهندگان» به طور مداوم نتایج بهتری را برای مشاغل و افراد فعال در حوزه مدیریت پروژه در سراسر جهان ایجاد می‌کنند.

PMI  به افراد قدرت می‌دهد تا ایده‌ها را به واقعیت تبدیل کنند. PMI از طریق حمایت جهانی، شبکه‌سازی، همکاری، تحقیق و آموزش، سازمان‌ها و افراد را در هر مرحله از سفر شغلی خود آماده می‌کند تا هوشمندانه‌تر کار کنند و بتوانند در دنیایی پر از تغییر به موفقیت برسند.

بر اساس میراث افتخارآمیز مربوط به سال 1969، PMI یک سازمان غیرانتفاعی و هدفمند است که تقریباً در هر کشور در سراسر جهان برای پیشرفت مشاغل، تقویت موفقیت سازمانی، و توانمندسازی متخصصان پروژه و تغییر دهندگان با مهارت‌ها و روش‌های جدید برای به حداکثر رساندن تأثیر آن‌ها کار می‌کند. خدمات PMI شامل استانداردهای شناخته شده جهانی، گواهینامه‌ها، دوره‌های آنلاین، رهبری فکری، ابزارها، نشریات دیجیتال و جوامع است.

استانداردهای PMI

استانداردهای PMI برای مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو شناخته شده‌ترین استانداردها در این حرفه هستند و الگویی برای مدیریت پروژه در کسب و کار هستند. آن‌ها توسط هزاران داوطلب PMI با تجربه در هر نوع پروژه توسعه یافته‌اند و زبان مشترکی را برای مدیریت پروژه در سراسر جهان ارائه می‌دهند.

برخی از مدارک PMI

موسسه PMI  هشت مدرک ارائه می‌دهد که با کسب آن‌ها میزان دانش و شایستگی افراد مشخص می‌شود، از جمله مدرک مدیریت پروژه (®PMP) که به عنوان استاندارد طلای جهانی مشهور است. حقوق و فرصت‌های شغلی برای PMP ها نشان می‌دهد که کارفرمایان ارزش ارائه شده توسط افراد آموزش دیده را تشخیص می‌دهند.

مدارکی که PMI  ارائه می‌دهد:

موسسه PMI

فدراسیون جهانی IPMA

IPMA  فدراسیونی متشکل از 70 انجمن عضو  در آن (MAs) است. کارشناسان ارشد این سازمان علم مدیریت پروژه را در مناطق تحت نفوذ جغرافیایی خود توسعه می‌دهند، با هزاران نفر از شاغلان در تعامل هستند و روابط را با شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی، دانشگاه‌ها و کالج‌ها، و همچنین سازمان‌های آموزشی و شرکت‌های مشاوره توسعه می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه:
طوفان فکری (Brainstorm) چیست؟ + 5 تکنیک موثر طوفان فکری

ساختار بین المللی IPMA

مدیریت IPMA متشکل از شورای نمایندگان، هیئت اجرایی، مدیر اجرایی و چندین هیئت مدیره، گروه‌های کاری و پروژه و دبیرخانه است. شورا و اعضای هیئت مدیره از سراسر جهان هستند و ماهیت جهانی IPMA را منعکس می‌کنند.

IPMA  مبتنی بر اعضا و با کارکنان داوطلب است. به غیر از قراردادهای دبیرخانه و راهنمایی یک مدیر حرفه‌ای، همه هیئت مدیره و انجمن‌های عضو با مدیران پروژه تمرین می‌کنند. فلسفه حاکم بر IPMA دستیابی به توافق از طریق ارتباط مؤثر و با اجماع است و تا حد امکان از روش‌های رای‌گیری بله/خیر اجتناب می‌کند.

معرفی گواهی IPMA

در سراسر جهان، گواهی IPMA بر اساس استاندارد صلاحیت جهانی، ICB است. این استاندارد توسط IPMA تعریف شده است و شایستگی‌هایی را که مدیران پروژه، برنامه و پورتفولیو باید داشته باشند را توصیف می‌کند.

IPMA یک طرح بین‌المللی گواهینامه چهار سطحی مبتنی بر شایستگی (4-L-C) ارائه می‌دهد. در کشور خودتان، به زبان خودتان، در سطح شایستگی خودتان. برای درک بهتر این سطوح عکس زیر را مشاهده کنید:

مدارک IPMA

سطح D سطح آغازین است که هدف آن شروع حرفه‌ای است. سطح C برای افرادی است که 3-5 سال تجربه کاری دارند. سطح B و A سطوحی برای مدیران پروژه، برنامه و پورتفولیو بسیار مجرب و شایسته می‌باشد. وقتی به این سطوح برسید، ثابت کرده‌اید که یک حرفه‌ای همه جانبه و با تجربه هستید و قادر به اجرای پروژه‌های پیچیده هستید.

نمایندگی IPMA در ایران

انجمن مدیریت پروژه ایران فرصتی را برای رشد یک شبکه متمرکز برای متخصصان مدیریت پروژه جوان در کشور به گونه ای فراهم کرده است که نیازهای ملی در این زمینه را تامین می سازد.

یکی از شاخه‌های انجمن مدیریت پروژه ایران شبکه اعضای جوان است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم:

شبکه اعضای جوان از اردیبهشت ماه 1397 در ایران تشکیل شد و ابتدا به عنوان عضو Transitional انجمن جهانی مدیریت پروژه فعالیت کرد تا اینکه در 20 آذر همان سال به عضویت دائم IPMA درآمد. این شبکه تلاش دارد تا از طریق توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، موجب توسعه دانش و تجربیات جوانان برای به دست گرفتن سکان آینده پروژه‌های کشور گردد. با نیم نگاهی به این چشم‌انداز خوش بینانه در آینده‌ای نه چندان دور، از دانشجویان و علاقمندان به مدیریت پروژه دعوت می‌نماییم تا به شبکه اعضای جوان ایران بپیوندند و نقشی فعال در فرایند توسعه شبکه ایفا نمایند.

پیشنهاد مطالعه:
همه چیز درباره دنیای پرآشوب ووکا VUCA

سازمان Axelos

سازمان Axelos  که در سال 2014 به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین دولت بریتانیا و غول برون سپاری Capita راه‌اندازی شد، توسط “PeopleCert” در جولای 2021 خریداری شد. Axelos یکی از غول‌ها در بین سازمان‌های مدیریت پروژه است.

PeopleCert یک غول جهانی در ارائه خدمات اعتبارسنجی است که میلیون‌ها آزمون را در بیش از 200 کشور جهان ارائه می‌کند. PeopleCert آزمون‌های پیشرو را در بازار کسب و کار، فناوری اطلاعات در سرتاسر جهان  را توسعه و ارائه می‌دهد و افراد را قادر می‌سازد تا به پتانسیل کامل خود برسند و جاه‌طلبی‌های زندگی خود را از طریق یادگیری تحقق بخشند.

از مدارک مهمی که این سازمان ارائه می‌کند مدرک Prince2 می‌باشد.

گواهینامه‌های ®ITIL

ITIL® 4 یک چارچوب سازگار است که توسط سازمان‌های مدیریت خدمات در سراسر جهان استفاده می‌شود. فناوری‌های دیجیتال را برای ایجاد ارزش، هدایت استراتژی کسب‌وکار و پذیرش تحول دیجیتال بهینه می‌کند.

ITIL 4  شیوه‌ها و زبان مشترکی را برای اطمینان از همسویی تیم‌های شما در کارشان را ارائه می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد این سازمان وارد سایت axelos.com شوید.

 سازمان Agile alliance

Agile Alliance  یک سازمان جهانی است که بر اساس “Manifesto for Agile Software Development”  تاسیس شده است. این سازمان از افراد و سازمان‌هایی حمایت می‌کند که ارزش‌ها، اصول و شیوه‌های Agile را بررسی، اعمال و گسترش می‌دهند.

Agile Alliance  فعالیت های مختلفی را برای ایجاد یک جامعه جهانی فراگیردر جهت پیشبرد وسعت و عمق Agile  و ارائه ارزش برای اعضای تیم‌ها انجام می‌دهد. این فعالیت‌ها عبارتند از:

  • کنفرانس‌هایی که جامعه Agile را گرد هم می‌آورد
  • وب سایتی شامل اطلاعاتی در مورد Agile و Agile Community
  • عضویتی که دسترسی به منابع ارزشمند ایجاد شده توسط اعضای جامعه را فراهم می‌کند
  • ابتکاراتی که به حوزه‌های خاص و مورد علاقه در جامعه چابکی می‌پردازد را پشتیبانی می‌کند

سازمان Scrum.org

سازمان Scrum.org توسط یکی از خالقان اسکرام، کن شوابر، به عنوان یک سازمان مبتنی بر ماموریت برای کمک به افراد و تیم‌ها در حل مشکلات پیچیده تاسیس شد.

پیشنهاد مطالعه:
اصول مدیریت پروژه و میزان اثربخشی آن در بهبود مدیریت پروژه

Scrum.org  از افرادی که در مسیر یادگیری خود هستند از مبتدی تا متخصص را  پشتیبانی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا در طول زمان با فرصت‌ها و منابع یادگیری مداوم رشد کنند. اعضای این انجمن، دانش خود را به اشتراک می‌گذارند و با استفاده از فروم‌ها، وبلاگ‌ها و موارد دیگر، بینش جدیدی از یکدیگر به دست می‌آورند.

به طور خلاصه  Scrum.org بر روی اسکرام حرفه‌ای متمرکز است.

اگر می‌خواهید در مورد اسکرام بیشتر بدانید مقاله «همه چیز درباره تیم اسکرام:اسکرام مستر، تیم توسعه و مالک محصول»  را مطالعه کنید.

مدرک اسکرام

برای دریافت گواهینامه اسکرام حرفه‌ای، باید دانش، درک و توانایی خود را در استفاده از اسکرام در دنیای واقعی اثبات کنید. آزمون‌ها از آموزش جدا می‌شوند تا درک افراد را تأیید کنند، چه در کلاس Scrum یا به روش‌های دیگر آموخته شده باشند. برای دریافت گواهینامه حرفه‌ای اسکرام باید دانش خود را با قبولی در آزمون ارزیابی با نمره 85٪ یا بهتر اثبات کنید.

هنگامی که با گذراندن ارزیابی، مدرک اسکرام را دریافت کردید، آن گواهی را حفظ می‌کنید و برای همیشه در وب سایت سازمان Scrum.org به عنوان یکی از دارندگان مدرک اسکرام در لیست قرار می‌گیرید. شما نیازی به آزمایش مجدد ندارید زیرا قبلاً دانش خود را ثابت کرده‌اید و همچنین نیازی به پرداخت پول اضافی برای حفظ آن گواهی ندارید.

جمع‌بندی

در مطلب بالا برخی از سازمان‌های مدیریت پروژه را به همراه مدارکی که ارائه می‌دهند را معرفی کردیم. شما مخاطبان گرامی مجموعه پیشرو مدیریت پیران (PMPiran) می‌توانید برای شرکت در دوره‌های حرفه‌ای ما و کسب مدارک بین‌المللی اینجا کلیک کنید تا در دوره مدنظر خود شرکت کنید.

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید:

چهار مزیت اصلی مدارک حرفه ای برای سازمان ها

بحث بر سر لزوم حمایت سازمان‌ها از مدارک حرفه‌ای بحثی‌ست که احتمالا به این زودی‌ها به نتیجه نخواهد رسید. برخی مدیران این مدارک را جزئی جدایی‌ناپذیر و ضروری از دنیای حرفه‌ای امروز می‌دانند و برخی دیگر معتقدند صرفا داشتن یک مدرک خاص دلیل بر حرفه‌ای بودن فرد نیست. هرکدام هم دلایل و تجارب خودشان را در این مورد مطرح می‌کنند. اما با وجود این بحث‌ها، چیزی که نمی‌توان انکار کرد، فوایدی‌ست که حمایت از مدارک حرفه‌ای می‌تواند برای سازمان‌ها داشته باشد.

ادامه مطلب »
در عکس میخوانید مدیریت پروژه چه کمکی به استارت آپ ها می‌کند؟

مدیریت پروژه چه کمکی به استارت آپ ها می‌کند؟

استارت آپ‌ها نیز مانند هر کسب و کار دیگری به یک مدیریت پروژه موثر برای جلوگیری از شکست نیازمند هستند. شاید بسیاری گمان کنند استارت آپ‌ها مانند شرکت‌های بالغ به مدیریت پروژه نیاز نداشته باشند، اما بعد از مشاهده بسیاری از استارت آپ‌های جوان، چیز متفاوتی مشاهده می‌شود؛ موفقیت استارت آپ به مشخص کردن الزامات، برنامه‌ریزی صحیح، شناسایی ریسک‌ها و تحویل ارزش مورد انتظار ذنیفعان وابسته است، ذینفعانی که میتوانند مشتریان، سرمایه گذاران و یا شرکاری تجاری باشند.

ادامه مطلب »
تحلیل کسب و کار (Business Analysis) ضروری و مهم در بیزینس و سازمان‌ها

صفر تا صد تحلیل کسب و کار؛تحلیلگر حرفه‌ای شویم

کسب و کار با مجموعه‌ای از مفاهیم مانند مدیریت کسب و کار، مدیریت بازار، مدیریت مشتریان، مدیریت تامین‌کنندگان و… تعریف می‌شود. تحلیل کسب و کار در هر زمینه‌ای میتواند اتفاق بیافتد، کافیست تحلیل‌گر به شناسایی مسئله موجود در سازمان مبادرت ورزد. نقش كليدي تحليل‌گر، با استفاده از ابزارها و مهارت‌هایی مانند آنالیز ذی‌نفعان، طوفان فکری، تحلیل SWOT و مصاحبه و…  به تحليل فرآيندهاي كسب و کار، رويه‌ها، ساختار سازماني، تحلیل سازمان و مدیریت نیازمندی‌ها و تغییرات می‌باشد.

ادامه مطلب »

چهار چالش دفتر مدیریت پروژه (PMO) و یک حلقه مفقوده، که باید بشناسیم

دفتر‌های مدیریت پروژه با هر سطح مختلف از نظارت و کنترلی که بر پروژه‌های سازمان دارند، با چالش‌های متنوعی مواجه هستند. چالش‌هایی  درونی و بیرونی که از طرف سازمان و پروژه‌ها، به دفتر مدیریت پروژه (PMO) وارد می‌شود و یک دفتر مدیریت پروژه کارآمد باید بتواند آن‌ها را مدیریت کند.

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب و کار

این دوره با هدف انتقال مفاهیم و ایجاد مهارت‌های مورد نیاز در زمینه تحلیل کسب‌وکار طراحی شده و دانشجویان را در جهت تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی‌های کسب‌وکار برای ارائه راه حل‌های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی‌ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن، آموزش می‌دهد.

ادامه مطلب »

دوره تحلیل حرفه‌ای کسب‌وکار و آمادگی آزمون ®PBA

شرکت در دوره آمادگی آزمون PMI-PBA به شما کمک می‌کند تا به صورت گام به گام با حوزه‌های دانشی تحلیل کسب و کار آشنا شوید و ابزارها و تکنیک‌های هر فرآیند را مورد بررسی قرار دهید. همچنین با تست‌های شبیه‌ساز آزمون که در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داده می‌شود، می‌توانید خود را محک زده و ارزیابی قطعی از خودتان در آزمون داشته باشید.

ادامه مطلب »
دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments