نکاتی جهت آمادگی برای مصاحبه شغلی – مدیر پروژه

هنگامی که برای مصاحبه شغلی مدیریت پروژه آماده می شوید، آنچه حائز اهمیت است این است که برای تمامی سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود از پیش آماده شده و برای پاسخ دادن به آنها آماده باشید. فارغ…

PMPiran
1 شهریور 1393 دقیقه 1 دیدگاه

هنگامی که برای مصاحبه شغلی مدیریت پروژه آماده می شوید، آنچه حائز اهمیت است این است که برای تمامی سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود از پیش آماده شده و برای پاسخ دادن به آنها آماده باشید. فارغ از اینکه به قصد استخدام در سازمانی به صورت تمام وقت و یا پاره وقت به عنوان مشاور و یا … را دارید آمادگی شما و برنامه ریزیتان برای پاسخ دادن به سوالات روز مصاحبه نشانگر میزان آمادگی و قابل اتکا بودن شما برای بدست آوردن جایگاه مورد نظرتان در سازمان و برای مدیریت موفق پروژه ها می باشد.

 

 • به نظر شما یک مدیر پروژه، به چه توانایی ها و قابلیت هایی جهت موفقیت نیاز دارد؟

 

این سوال یک سوال بسیار متداول در مصاحبه های شغلیست، چراکه مصاحبه شونده را مجبور به بیان و تشریح مهارت اصلی مورد نیاز برای یک مدیر پروژه می کند. در واقع هیچ جواب مطلق صحیح و مشخصی برای این سوال وجود ندارد و پاسخ شما به این سوال نمایانگر تجربه های شخصی و شغلی شما و تمرکزتان به عنوان یک مدیر پروژه بر روی بحث مدیریت می باشد.

پاسخ شما به این سوال میبایست مطابق با احساس شما در مورد نقاط قوت یک مدیر پروژه موفق باشد و شما باید برنامه خود را جهت شرح چگونگی بکارگیری و استفاده از مهارت خود در پروژه ها را به مصاحبه کننده شرح دهید. به طبع شما تلاش میکنید تا حد امکان پاسخ خود را با توجه به نیاز سازمان تنظیم کرده و با خواسته های محیط تطبیق دهید. ولی در نظر داشته باشید که بیشتر مدیران علاقه مند به استخدام افرادی هستند که از توانایی مدیریت تیمی خوبی برخوردارند، انعطاف پذیرند و تا حد امکان به محدودیت های زمان و هزینه ای پروژه ها پایبندند.

البته می توان مهارتهای زیر را به عنوان مهارت های اصلی مدیران پروژه بیان داشت:

 1. 1-      آشنایی با اصول مدیریت عمومی
 2. 2-      تسلط بر علم مدیریت پروژه و آشنایی با استانداردهای بین اللملی مانند PMBOK
 3. 3-      مهارتهای ارتباط بین فردی (Interpersonal Skills)
 4. 4-      آشنایی با محیط اجرای پروژه(جغرافیایی- سیاسی- اقتصادی- فرهنگی)
 5. 5-      آشنایی با حوزه کاری مرتبط با نوع پروژه(به طورمثال صنعت نفت یا فناوری دانش)

 

 • از چه متدی برای گرفتن نتیجه مورد نظرتان در پروژه ها استفاده می کنید؟

وقتی خود را برای پاسخ دادن به اینگونه از سوالات آماده می کنید، بهتر است به تجربیات موفق گذشته خود و ابزار ها و تکنیک ها و متد هایی که با موفقیت از آنها برای انجام امور خود بهره برده اید رجوع کنید. اگرچهنشان دادن توانایی شما در درک موقعیت و شرایط مختص با سازمانی که در آن هستید از نکات حائز اهمیت می باشد و شاید به کار گیری یک قالب ثابت برای تمامی سازمان ها و پروژه ها مناسب نباشد. آمادگی شما برای رویارویی با چالش های کار و رفع مشکلات احتمالی می تواند برای شما یک پوئن مثبت بزرگ تلقی گردد.

برای این که نشان دهید درک کاملی از ماهیت یگانه پروژه ها و سازمان هایی که در آین پروژه انجام داده اید دارید بهتر است خود با چند سوال سعی در روشن نمودن شرایط و فضای پروژه جهت بهتر پاسخ دادن به آن بنمایید. سوالاتی از قبیل: حامیان مالی پروژه و ذی نفعان اصلی پروژه چه کسانی هستند؟ چقدر روی همکاری دپارتمان های سازمان با توجه با ساختار سازمانی می توان حساب کرد؟ در صورتی که اولویت ها تغییر کند چه منابعی برای انجام امور پروژه در اختیار تیم پروژه قرار دارند؟

با یافتن پاسخ به سوالات ذکر شده و یا سوالات مشابه به آن، میتوانید با توجه به تاثیر هر کدام، روش برخورد و متد مورد نظر جهت اداره امور را اتخاذ کنید. نکته مهم پرسیدن سوالات مناسب است و اتخاذ تصمیمی صحیح جهت مدیریت موضوع که نمایانگر تجربه و مهارت شما در بکار گیری همین روش و متد در مدیریت پروژه های آن سازمان نیز می باشد.

 

 • تیم خود را چگونه می بندید؟

 

 هدف اصلی مصاحبه کننده از این قبیل سوالات، درک روشهای راهبری تیمی شما می باشد، شما در پاسخ دادن به این سوال نمایانگر قابلیت شما جهت به اتمام رسانیدن پروژه می باشد، آیا شما در جستجوی افرادی هستید با خصوصیت های رفتاری و کاری مشابه با خود، و یا قابلیت کار کردن با افراد و شخصیت های کاری گوناگون و متنوع را دارید؟ آیا توانایی رهبری و ایجاد انگیزش برای تمامی ذی نفعان از کارگر ساعتی گرفته تا مدیران سازمان ها و مدیریت سازمان را دارید؟ پاسخ شما نشان می دهد که تا چه حد از اهمیت فوق العاده همکاری و مشارکت تک تک افراد با توانایی های گوناگون جهت تکمیل یک پروژه آگاه هستید.

نیازی نیست یک مدیر پروژه خوب در همه زمینه ها تخصصی و فنی توانمند باشد. یک مدیر پروژه علاوه بر داشتن دانش مدیریت پروژه و داشتن مهارت در بکارگیری این دانش، (Project Management Body Of Knowledge)، باید بداند که چگونه می توان یک تیم حرفه ای شامل افراد با تخصص های گوناگون جمع کرد و آنها را در راستای اهداف پروژه مدیریت نمود

 

تهییه کننده: بابک گلپریان


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


یک پاسخ

 1. hosein My نیم‌رخ
  hosein My

  سلام
  از مطالب اجمالی و خلاصه شما استفاده بردم. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *