پنج روش آموزش مدیریت چابک به تیم پروژه

در تصویر نوشته شده پنج روش آموزش مدیریت چابک به تیم پروژه.

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر مدیریت پروژه‌ی چابک (Agile) جای خود را در صنعت پیدا کرده، البته هنوز هم بسیاری از مدیران با بهانه‌های مختلف ادعا می‌کنند که در پروژه‌های آنان، نمی‌شود از این روش استفاده کنند. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه می‌توانیم آن را به تیم‌مان آموزش دهیم و در سازمان خود پیاده کنیم؟

با توجه به تحقیقات بازار انجام شده توسط موسسه مدیریت پروژه (PMI)، سازمان‌های چابک به طور قابل ملاحظه‌­ای در معیارهای عملکرد شایسته­‌تر از همتایان غیر چابک خود بودند. مثلا:

  • 75٪ به اهداف خود دست یافته اند، در مقابل 56٪ از سازمان های غیر­ چابک به اهداف خود به‌طور کامل دست یافته‌­اند
  • 65٪ پروژه ها را به موقع به پایان رساندند، در مقابل 40٪  سازمان های غیر ­چابک
  • 67٪ پروژه ها را با بودجه پیش بینی شده به پایان می­‌رسانند، در مقایسه 45٪ از سازمان های غیر چابک
  • درآمد سازمان‌های چابک 37٪ سریعتر رشد می­‌کند.
  • سازمان های چابک 30٪ بیشتر سود ایجاد می کنند.

واضح است که در استفاده از روش­‌های چابکی مزایای بیشتری وجود دارد که تیم های فنی و پروژه می تواند از آن بهره مند شود.

 

اگر شما مشتاق هستید که متدولوژی چابک را به تیمتان یاد بدهید، پنج مرحله زیر را دنبال کنید:

تکالیف و تمرینات را با استفاده از تفکر چابکی ایجاد کنید

اولین گام به سوی چابک شدن، معرفی تیم خود به تفکر چابکی است. 12 اصل چابکی این هسته را تشکیل می‌­دهند:

1.مهمترین اولویت رضایت مشتری ست 2. تغییر خوب است، حتی اگر دیر اتفاق بیفتد 3. بهتر است دستاوردهای کاری را بیافرینید و سپس آنها را به تدریج ارتقا دهید  4. متخصصان کسب و کاری و متخصصان فنی بهتر است باهم کار کنند 5. پروژه را با افراد دارای انگیزه پیش ببرید تا کیفیت محصولات بالا برود 6. به ارتباطات چهره به چهره نسبت به انواع دیگر ارتباطات بیشتر بها دهید 7. محصول کار بهترین معیار برای موفقیت است 8. حرکت به سوی پیشرفت باید متداوم وپایدار باشد 9. کیفیت طراحی کیفیت محصول را میسازد برای آن زمان بگذارید 10. سادگی همیشه بهتر ایت 11. تیم خود سازمان دهی شده بهترین تیم است. 12. درس آموخته های شکست و پیروزی را بازتاب دهید.

پیشنهاد مطالعه:
ساختار شکست منابع چیست و شکل‌گیری آن چگونه است؟

شما می توانید این اصول را با استفاده از تمرینات و تکالیف تدریس کنید.

به عنوان مثال، برای شروع از تیم خود درباره ایده چابکی بپرسید. اجازه دهید آنها درباره اصول با یکدیگر بحث کنند. سپس، یک جلسه طوفان فکری با تیم خود برگزار کنید و فهرستی از اصولی که در بحث­های گروهی موثر هستند، تهیه کنید. بعد از آن شما می­توانید یک اظهارنامه کتبی برای اعمال این اصول بر روش های پیشرفت حال حاضرشان به آنها بدهید. هدف از این تخصیص ها اتخاذ و حفظ اصول است.

 

تمرکز بر تمرینات زنده به جای تئوری

متدولوژی چابک در زندگی واقعی بهتر آموخته می شود. برنامه های مختلف چابک مانند Scrum، XP، Crystal و Kanban وجود دارد که تیم شما ممکن است با آن آشنا باشد، اما هنوز هم مفید است که از طریق مثال ها آن را بیاموزیم. یک کارگاه برگزار کنید و با کمک تیمتان بر اساس متدولوژی مورد نظرتان یک پروژه را به انجام برسانید.

 

ترغیب به گرفتن گواهی های حرفه‌ای

گواهی های بسیاری در این جوزه صادر می‌گردند، گه آزمون های آن به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. مدیران ارشد خود را ترغیب کنید که گواهی های حرفه ای را دریافت کنند.

 

آموزش همکاری: تمرکز بر «ما»، نه «من»

همکاری باید به‌عنوان هسته اجرای چابکی در سازمانها باشد تا بهترین نتیجه از آن بدست آید. این به این دلیل است که ذی­نفعان اصلی روش چابک، مشتریان و تیم های عملکردی موازی هستند. نیاز به ارتباط مناسب و انعطاف لازم است تا بتوانند تکرارهای لازم را برای تولید نهایی انجام دهند. در طول تمرین بر چارچوب همکاری تأکید می شود. شامل موارد استفاده مشتری در آموزش زنده برای نشان دادن نحوه تاثیرگذاری و مشارکت مشتریان در محصول نهایی می باشد.

 

استخدام یک مربی چابک

قبل از استخدام یک مربی چابک، مهم است بدانید که بودجه و جدول زمانی خود را دارید. یک مربی چابک باید از نمونه های در حال اتفاق در پروژه های جاری استفاده کند تا آموزش برای تیم شما مفید باشد.دو سبک از مربیگری چابک وجود دارد: مبتنی بر فشار و کشش. مربیگری مبتنی بر کشش، اعضای تیم را بصورت ناخودآگاه درگیر می کند تا روش­‌های در حال استفاده را با اصول و ارزش های چابک وفق دهند. این روش، یادگیری را با حداقل دخالت مربی، آسان می کند. تکنیک مربیگری بر پایه فشار زمانی است که مربی نقش مستقیمی در تحویل دانش دارد.

پیشنهاد مطالعه:
تحلیل PESTEL (پستل) ابزاری حرفه‌ای برای تحلیل محیط بیرون سازمان

 

جمع بندی

پنج راه مطرح شده از رایج‌ترین شیوه های آموزش متدولوژی های مدیریتی است. در صورتی که شما هم از آنها به بهترین شکل استفاده کنید، می‌توانید نتایج خوبی را رقم بزنید و تیم مدیریت و فنی را با خود همراه کنید. در صورتی هم که به آموزش و یا مربی نیازمندید با ما تماس حاصل فرمایید.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نه ترفند برای مدیریت پروژه‌های کوچک

با تغییر روزافزون فضای کسب‌وکار، پروژه‌های کوچک زیادی در داخل سازمان‌ها، با اولویت‌های بالا تعریف می‌شوند؛ پروژه‌های کوچکی که با منابع محدود، باید به انجام برسند. در این مقاله نه ترفند ساده آمده است که به شما کمک می‌کند، پروژه‌های خود را بدون برنامه‌ریزی‌های پیچیده، مدیریت کنید.

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »

دوره جامع مدیریت پروژه _ دانشگاه امیرکبیر

دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک)با همکاری شرکت PMPiran و با اتکا به مدیران حرفه ای پروژه و اساتید برتر دانشگاه، با هدف ارتقای مهارت و دانش مورد نیاز مدیریت پروژه و از بین برد خلاء بین دانشگاه و صنعت دوره آموزشی “جامع مدیریت پروژه” را برگزار می کند.

ادامه مطلب »
دوره تخصصی دفتر فنی پروژه توسط شرکت PMPiran برگزار می‌شود

دوره تخصصی دفتر فنی پروژه

دفتر فنی قلب یک پروژه است. کلیه عملیات فنی و مکاتبات از هنگام شرکت در مناقصه تا برچیدن کارگاه توسط کارشناسان دفتر فنی پروژه انجام می‌گردد. در این دوره خود را برای انجام وظایف یک کارشناس دفتر فنی مهیا می کنید.

ادامه مطلب »

SAFe Product Owner/Product Manage

کافی است دوره آموزشی SAFe Product Owner و SAFe Product Manager (POPM) را تجربه کنید تا با مسئولیت‌های تاکتیکی این نقش‌ها در Agile Release Train بیشتر آشنا شوید.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments