اسکرام چیست؟ چارچوب یا متدولوژی؟ + کاربردهای اسکرام

عکس نشان‌دهنده استفاده افراد یک تیم از چارچوب اسکرام و تخته اسکرام می‌باشد.

فهرست مطالب

قبل از اینکه به سراغ تعریف و کاربردهای اسکرام (Scrum) برویم، به یک پله عقب‌تر باز می‌گردیم. همانطور که بارها در متون متفاوت دیده و شنیده‌اید اسکرام یک چارچوب است و نه یک متدلوژی.
در ابتدا به بررسی معنا و تفاوت چارچوب و متدلوژی می‌پردازیم سپس اسکرام را تعریف می‌کنیم.

تفاوت چارچوب و متدلوژی چیست؟ چرا اسکرام یک چارچوب است؟

متدلوژی مجموعه ای از روش‌ها و مراحلی است که در محیطی مشخص پیاده سازی می‌شود.

چارچوب یک زیرساخت اساسی است که زیربنای یک سیستم را می‌سازد.

اسکرام چیست؟

اسکرام یک چارچوب برای توسعه، تحویل و نگهداری محصولات پیچیده است، در نتیجه اسکرام به جای وضع قوانین سخت‌گیرانه که شما را وادار به انجام آن کند، در واقع راهنمایی برای پیشبرد کارها پیش روی ما می‌گذارد.

اسکرام بجای اینکه دستوالعمل‌ها و فرآیندهای از پیش تعیین شده‌ای را پیش روی شما بگذارد، خودش را با محیط کسب و کار شما سازگار (Adapt) می‌کند تا بتوانید مطابق با نیازها و اهدافی که دارید از آن استفاده کنید.

طبق نسخه 2017 راهنمای اسکرام این چارچوب از تیم‌هایی به همراه نقش‌ها، رویدادها، مصنوعات و قوانین مرتبط با آن‌ها تشکیل شده است.

ویژگی‌های اسکرام

• سبک وزن است.
• فهم آن ساده است.
• تسلط بر آن و استفاده از آن دشوار است.

شفاف سازی چارچوب اسکرام

باور غلط 

اسکرام تمامی مشکلاتی که در توسعه نرم افزارها وجود دارد را حل می‌کند.

واقعیت 

اسکرام مشکلاتی که در پروژه های چابک وجود دارد را به ما نشان (برایمان مشخص می‌کند) تا برای حل آن اقدام کنیم.
اسکرام مشکلات موجود در کار ما را حل نمی‌کند، بلکه آن ها به شکل واضحی به ما نشان ‎می‌دهد تا پس از آن تیم خودسازمانده اسکرام (Self- organize team) برای حل آن اقدام ‌‌کنند.
اسکرام یک مفهوم و چارچوب وسیع است که در همه فرآیندهای ساخت و یا توسعه محصولات پیچیده و تمامی کسب و کارهایی که با رویکرد چابک مدیریت می‌شوند کاربرد دارد.

پیشنهاد مطالعه:
مهارت حل مسئله چیست؟ راهبردها، روش‌ها و ابزارهای Problem Solving

چرا از اسکرام استفاده کنیم؟در شکل تخته اسکرام و فردی در حال استفاده از این چارچوب مدیریت پروژه چابک مشخص است.

1- سازگاری با شرایط (Adaptability)

اسکرام تغییرات در پروژه‌ها را در آغوش می‌گیرد. در واقع فرآیندهای اسکرام برای رویارویی با تغییرات طراحی شده‌اند تا بتوان با استفاده از این قابلیت محصول بهتری را به مشتری ارائه داد.

2- کسب رضایت ذینفعان (Stakeholder Satisfaction)

یکی از مهم ترین اهداف در هر نوع پروژه‌ای جلب رضایت ذینفعان آن پروژه است که اسکرام توانسته با استفاده از رویکرد مشارکت گونه‌ای که در فرآیندهایش دارد به این هدف مهم دست پیدا کند.

3- تحویل با ارزش‌ترین بخش کار در اولین اولویت (Early Delivery of high value product)

در چارچوب اسکرام میزان ارزش حاصل شده تعیین کننده خواهد بود. اسکرام به گونه‌ای طراحی شده که حداقل در هر بازه ای از ماه (اسپرینت) بخشی از محصول به مشتری تحویل داده می‌شود، در این بین نحوه‌ی چیدمان کارها به گونه ای است که کار با بالاترین ارزش در اولین اولویت قرار می‌گیرد تا تحویل مشتری داده شود.

4- بازخورد و بهبود مستمر (Continuous Development)

حتما تا به حال دربار‌ه‌ی مفهوم بهبود مستمر و یا چرخه‌ی دمینگ شنیده‌اید. در بهبود مستمر شما همواره به بهتر شدن روند انجام کارها می‌اندیشید به این شکل که پس از برنامه ریزی و انجام کار، نحوه ی عملکرد و بهره‌وری کارتان را بررسی می‌کنید و در صورتی که نیاز به اصلاح بود آن را اصلاح می‌کنید.

این چرخه و یا بهتر است بگوییم طرز تفکر در هر کتاب و استانداردی یک ردپایی از خودش گذاشته است و چارچوب اسکرام هم از این قاعده مستثنی نیست.

در اسکرام با دریافت بازخوردهای مستمر و تحویل بخشی از محصول در هر بازه‌ی زمانی که با آن اسپرینت (Sprint) می‌گوییم و دریافت بازخورد از مشتری نحوه‌ی انجام کارها را بهبود می‌بخشیم.

برای استفاده از اسکرام در پروژه‌ها دلایل بیشتری وجود دارد که در این بین به بیان برخی از آن‌ها بسنده کردیم.

پیشنهاد مطالعه:
روش دلفی (Delphi Method) چیست؟ کاربرد، مثال و...

 

آشنایی با تیم اسکرام

تیم اسکرام به طور کلی شامل 3 نقش است:

  • مالک محصول
  • تیم توسعه
  • اسکرام مستر

تیم‌های اسکرام خود سازمانده و فرا وظیفه‌ای هستند و خودشان بهترین روش انجام کار را انتخاب می‌کنند. اینگونه تیم‌ها به جای این‌که توسط شخص دیگری از خارج تیم مدیریت شوند تمام شایستگی‌های لازم برای انجام کار را بدون وابستگی به خارج تیم دارند.

الگوی تیم در اسکرام به گونه‌ای طراحی شده تا انعطاف‌پذیری، خلاقیت و تولید بهبود پیدا کند.

در مطلب دیگری، هر 3 نقش را کامل توضیح داده‌ایم. اینکه هرکدام چه وظایفی دارند، چه ویژگی‌هایی دارند و در کل چطور با یکدیگر به خلق ارزش کمک می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید: “همه چیز درمورد تیم اسکرام و اسکرام مستر

جمع بندی کاربردهای اسکرام

پس بطور کلی این چارچوب در موارد زیر استفاده می‌شود:
• توسعه محصولات
• ساخت و تحویل محصولات
• نگهداری و پشتیبانی کردن از محصولات

اما اسکرام فقط محدود به کارهای مربوط به محصولات نمی‌شود، بلکه در زمینه‌های زیر نیز استفاده می‌شود:
• توسعه و ارتقا تیم‌ها
• توسعه و بهبود محیط‌های کاری (Working Environment)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

در عکس نوشته "ده اصل برای کار تیمی موثر" و پیمان بستن برای شروع کار تیمی مشاهده میشود.

ده اصل برای کار تیمی موثر

آیا تا به‌حال فکر کرده‌اید که چگونه برخی از تیم‌ها، کار تیمی موثر و موفقی دارند و بعضی تیم‌های دیگر ناکارآمد هستند؟ کار تیمی موثر هم ساده و هم دشوار است. روابط، تعاملات و اجرای درست کار عواملی هستند که موفقیت تیم به آن‌ها بستگی دارد، به همین دلیل بسیاری از تیم‌ها برای رسیدن به سطح مطلوبی از این عوامل، تلاش می‌کنند.

ادامه مطلب »

چرا مدیریت پروژه می‌­تواند آینده شغلی مناسبی را تضمین کند؟

با در نظر گرفتن مدیریت پروژه به عنوان یکی از سریع ترین زمینه های رشد در کشور، بسیاری از متخصصان در جستجوی مسیر شغلی مدیریت پروژه و انتخاب آن به‌عنوان شغل آینده خود هستند. اما چرا مدیریت پروژه؟

ادامه مطلب »

کلیدی ترین ابزارهای ارتباطی مدیریت پروژه ها

بعضی از مدیران پروژه میخواهند میزان استفاده از ابزارهای ارتباطی را به حداقل برسانند، از این رو، مطالب زیر کمک زیادی به این مدیران خواهد نمود. این موارد، حداقل ابزارهای ارتباطی ضروری برای پروژه شماست نه همه آن. با این ابزارها شما میتوانید شروع خوبی در مدیریت یک پروژه داشته باشید. در ادامه مقاله خواهید دید که چرا این موارد بسیار مهم هستند.

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

دوره ساخت گزارش حرفه‌‌ای – گزارش‌نویسی

برای موفقیت در پیشبرد اهداف و برنامه‌های یک سازمان یا اجرای یک طرح یا پروژه، مانیتورینگ فعالیت‌های پیش‌بینی‌شده اجتناب‌ناپذیر است. در این راستا، دسترسی مدیران به گزارش‌های صحیح، اصولی و به‌موقع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ادامه مطلب »
دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »
دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

این دوره با هدف انتقال مفاهیم و ایجاد مهارت‌های مورد نیاز در زمینه تحلیل کسب‌وکار طراحی شده و دانشجویان را در جهت تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی‌های کسب‌وکار برای ارائه راه حل‌های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی‌ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن، آموزش می‌دهد.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
آرش
آرش
1 سال قبل

اگر میشه یک مثال از اسکرام بزنید و سپس توضیحش بدین شاید فهمش راحت تر بشه و تو ذهنم بمونه ممنون