دفتر مدیریت پروژه چیست؟

عکس دفتر مدیر پروژه

 

در سال‌های اخیر دفاتر مدیریت پروژه به یکی از داغ‌ترین عناوین جامعه مدیریت پروژه تبدیل شده‌اند و تعداد سازمان‌های متقاضی آن‌ هر روز درحال افزایش است، ولی بنابر تحقیقات صورت گرفته پیرامون موفقیت این دفاتر، می‌بینیم که بیش از نیمی از آن‌ها با شکست روبرو شده‌اند. آنچه شما باید پیش از برپایی دفتر مدیریت پروژه سازمان خود بدانید تا سازمان شما نیز در آینده یکی از این نمونه‌های شکست خورده نباشد، چیست؟

 

امروزه سازمان‌های پروژه محور بدنبال بهره‌وری و اثربخشی و کنترل هرچه بهتر پروژه‌هایشان اقدام به پیاده‌سازی دفتر مدیریت پروژه می‌کنند. دفتر مدیریت پروژه واحدی است که متدلوژی و استانداردهای مدیریت پروژه را در سازمان پیاده می‌کند و درس‌آموخته‌ها و سرمایه‌های فرآیندی سازمان را حفظ می‌کند.

بمنظور پیاده‌سازی موفق یک دفتر مدیریت پروژه شما باید پیش از هرچیزی شناختی دقیق از سازمان خود داشته باشید، چه نیازی باعث شده است تا شما به فکر ایجاد دفتر مدیریت پروژه بیافتید؟ آیا برپایی این دفتر پاسخ صحیحی به مسئله شما است؟ آیا درک درستی از ضرورت ایجاد این واحد در فرهنگ سازمانی شما وجود دارد؟ آیا درک درستی از کارکرد دفتر مدیریت پروژه دارید؟ و یا صرفا به دنبال تبعیت از موج حاضر در جوامع پروژه محور هستید؟ سازمان شما در چه سطحی از بلوغ نسبت به مبانی مدیریت پروژه قرار گرفته است؟

واقعیت این است که همه سازمان‌ها نیازی به سطوح عالی دفتر مدیریت پروژه ندارند و شما باید نسبت به اندازه سازمان، فرهنگ و بلوغ سازمانی خود یکی از سطوح را انتخاب کنید.

دفتر مدیریت پروژه وظایف بسیاری را در سازمان در جهت افزایش بهره‌وری و ایجاد ارزش برعهده دارد، از جمله مدیریت منابع، توسعه متدلوژی مدیریت پروژه، مشاوره و پشتیبانی پروژه‌ها و… انجام این وظایف باعث ایجاد تغییراتی در ساختار روابط افراد یا واحدهای سازمانی خواهد شد.

برخی از وسایل در دفتر مدیریت پروژه

شما باید قدرت لازم را در اختیار دفتر مدیریت پروژه قرار دهید تا بتواند انعطاف مورد نیاز را در اجرای مسئولیت‌های خود داشته باشد. در پایان یقین بدانید که پیاده‌سازی صحیح دفتر مدیریت پروژه می‌تواند به حل چالش‌های مدیریتی سازمان شما کمک کند. سازمان شما در راستای این بهبود، تغییری بزرگ را تجربه خواهد کرد، پس باید قبل از برداشتن هر گامی نسبت به خطرهای پیش رو آگاه باشید.

پیشنهاد مطالعه:
نکاتی مهم برای داوطلبان آزمون‌های بین المللی

هدف ما در این ارائه آشنایی شما با مباحث کلی، وظایف و اهداف دفتر مدیریت پروژه است، ما در ادامه مراحل پیاده‌سازی یک دفتر مدیریت پروژه را باهم مرور خواهیم کرد و خواهید دید که چه چالش‌هایی باعث ضربه زدن به پیکره دفتر مدیریت پروژه شما خواهد شد، این آگاهی شما را در جهت آماده‌سازی هرچه بیشتر یاری می‌دهد.

 

دریافت فایل PDF دفتر مدیریت پروژه از SlideShare

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments