اسکرام روزانه (Daily Scrum) چیست و چه قواعدی دارد؟

5/5 - (1 امتیاز)

در مدیریت پروژه­‌هایی که رویکردی اجایل دارند، اسکرام روزانه یک جلسه کوتاه است که یک تیم اجایل هر روز برگزار می‌کنند تا کار خود را هماهنگ‌­تر کنند، به شناسایی هرگونه مانع بالقوه بپردازند و در صورت امکان نسبت به حل آن اقدام کنند. این جلسه معمولاً بیش از 15 دقیقه طول نمی‌کشد و مسیر آن توسط اسکرام مَستر تسهیل می‌شود.

PMPiran
3 آبان 1402 دقیقه 0 دیدگاه

اسکرام روزانه (Daily Scrum) که به استندآپ روزانه نیز مشهور است، راهی عالی برای نگه داشتن تیم در مسیر خود و کسب اطمینان از این است که همه در راستای اهداف یکسانی کار می‌کنند. همچنین به شناسایی هرگونه مشکل احتمالی در مراحل اولیه کمک می‌کند تا تیم بتواند سریعاً آن را برطرف کنند. رفع این مشکلات به تیم کمک می­‌کند تا در انتها محصول توسعه داده شده­‌ی تمیزتری را به مالک محصول ارائه دهند و هزینه­‌ی رفت و برگشتی محصول میان مالک محصول و تیم اسکرام به حداقل برسد. چرا که در صورت وجود مشکلات مالک محصول مجبور به بازگردانی محصول آزمایشی به تیم توسعه برای رفع این مشکلات و عقب انداختن اولویت­‌های جدید خواهد شد.

پس اجازه دهیم این مشکلات پیش از معرفی به مالک محصول حل شوند.

اهداف جلسات اسکرام روزانه چیست؟

حالا بیایید با هم ببینیم اهداف اسکرام روزانه چیست؟

اهداف اسکرام روزانه عبارتند از:

 • هماهنگ کردن تیم در مورد اهداف روز (دیروز و امروز)
 • شناسایی هرگونه مانع یا ریسک
 • اطمینان از اینکه همه با هم در نظرات خود یکپارچه و موافق هستند.
 • ایجاد اعتماد و همدلی.
اهداف جلسه اسکرام روزانه

پیشنهاد مطالعه

در شکل تخته اسکرام و فردی در حال استفاده از این چارچوب مشخص است.

اسکرام چیست؟ راهنمای جامع اسکرام + کاربردهای اسکرام

قبل از اینکه به سراغ تعریف و کاربردهای اسکرام (Scrum) برویم، به یک پله عقب‌تر باز می‌گردیم. همانطور که بارها در متون متفاوت دیده و شنیده‌اید اسکرام یک چارچوب است و نه یک متدلوژی.در ابتدا به بررسی معنا و تفاوت…

مثالی از جلسه اسکرام روزانه در دنیای واقعی

شرکت نرم افزاری هارولد اند هان که پس از تغییر رویکردهای سنتی خود راه و روشی چابک‌تر را در پیش گرفته و با موفقیت از پس یک پروژه­‌ی کوچک نرم افزاری برآمده حالا در ادامه­‌ی مسیر خود تصمیم گرفته تا پروژه‌­های نرم افزاری بزرگ­تری را به رزومه‌­ی خود اضافه کند. از همین رو با مشتری اسم و رسم داری قرادادی بزرگ را تنظیم کرده که البته عایدی چشم­گیری را هم برای شرکت به دنبال خواهد داشت! بنابراین اعضای هیئت مدیره­‌ی شرکت با هیجان و تیم توسعه با کمی چاشنی دلهره در حال تجربه­‌ی دومین روز کاری خود برای آغاز این پروژه هستند. با این که تیم توسعه تجربه‌­ی کار بر روی یک پروژه‌­ی نرم افزاری در محیطی اجایل را دارد اما تحت تاثیر بزرگی اسم شرکت سفارش دهنده کمی دست و پای خود را گم کرده است، گرچه که آن­‌ها هم به اندازه­‌ی مدیران مسئول برای اجرای پروژه هیجان زده هستند.

ببینیم که جلسه­‌ی اسکرام روزانه در هارولد اند هان چگونه پیش می‌­رود:

 • اول از همه اسکرام مستر به تمام اعضای تیم خوش‌آمد می‌گوید و از آن‌ها می‌خواهد که اهداف روز قبل را بررسی کنند.

رابین – اسکرام مستر: سلام به همه. به اسکرام روزانه­‌ی امروز خوش اومدید! اگر موافق باشید با مرور اهداف دیروز شروع کنیم.

سارا (عضو ارشد تیم توسعه، بسیار سخت­کوش، کمی خودشیفته): من تونستم طراحی مقدماتی رابط کاربری جدید رو تکمیل کنم.
برنارد (برنامه نویس جونیور، کم تجربه اما باهوش): من شروع به کار بر روی کد backend کردم، اما در حال حاضر مشکلی در اتصال به پایگاه داده دارم.

اسکرام مستر: بسیارخب! مورد برنارد یادداشت شد. دیگه چه کارهایی جزو اهداف دیروز بود؟

کِوین (برنامه نویس سینیور، جذاب و مهربان، توانمند در روابط اجتماعی): من هم کد قابلیت جستجو برای مطالب رو نوشتم. فکر نمی­کنم چیزی بیشتر از بیست درصد کار باقی مونده باشه.

اسکرام مستر: عالیه! بسیارخب اگر کسی مشکل دیگه‌ای نداره بریم برای اهداف امروز.

ناتالی (خجالتی و کم حرف، شنونده فوق العاده، متخصص‌­ترین در تیم توسعه) : من دیروز حین کار به یه باگ خوردم که فکر می­کنم جدیه!

تمام تیم به ناتالی خیره شدند.

تصویری از یک تیم اسکرام که در حال برگزاری جلسه اسکرام روزانه (استندآپ‌های روزانه) هستند

ناتالی: به نظر میرسه یه مشکلی وجود داره و اجازه­‌ی ورود کاربر (login) رو نمیده. دیروز آخر وقت بود که متوجهش شدم اما چون عجله داشتم مجبور شدم سریع برگردم خونه اگرنه درستش می­کردم. شرمنده!

 • سپس هر عضو تیم، آنچه را که امروز قصد انجام آن را دارد و هرگونه مانعی که با آن روبرو است، به اشتراک می‌گذارد.

اسکرام مستر: هیچ ایرادی نداره ناتالی! ازت ممنونم که توی اسرع وقت اطلاع دادی. فکر می­کنی امروز برای حل باگ زمان کافی رو داریم؟

ناتالی: شاید یک ساعت زمان ببره.

اسکرام مستر: خیلی خوبه! خیلی خوبه! خب برگردیم به مورد برنارد. کسی هست که بتونه توی بحث اتصال پایگاه داده با برنارد همکاری کنه؟

کِوین: آره حتما! غمت نباشه برنارد. هیچ کاری نداره. الان بهت توضیحش میدم. سارا ممکنه تو هم با من بیای که یه بازبینی از کار نهایی داشته باشی؟

اسکرام مستر: خیلی فکر خوبیه. منم موافقم. سارا لطفا تو گزارش نهایی کار رو در مورد اتصال پایگاه داده بهم بده.

سارا: هوف.. همینجوریش هم کلی کار سرم ریخته! باشه. زود باشید بریم بچه­‌ها.

 • اسکرام مستر جلسه را خلاصه می‌کند و هرگونه اقدام بعدی را شناسایی می‌کند.

اسکرام مستر: فقط لطفا یه لحظه که یه جمع بندی هم داشته باشیم.

پس این طور که صحبت کردیم سارا طراحی مقدماتی رابط کاربری رو تکمیل کرده، برنارد کار روی کد backend رو شروع کرده اما توی بحث اتصال پایگاه داده مشکل داره که اون هم قراره امروز به کمک سارا و کِوین حل بشه، کِوین کد عملکرد جست و جوی نرم افزار رو تا هشتاد درصد تکمیل کرده و… آهان! یه مورد خیلی مهم دیگه هم ناتالی که یه باگ در ارتباط با بخش ورود کاربر پیدا کرده که قراره خیلی زود و سریع مثل همیشه حل‌اش کنه. خودم هم که باید با هارولد صحبت کنم تا در مورد اضافه شدن اولویت‌­های جدید به backlog به یه اجماع نظری برسیم.

عالی شد! بچه­‌ها ممنون از توجهتون. برگردیم سر کار. ناتالی چهل دقیقه دیگه همینجا می­بینمت تا یه گزارش کلی از پیشرفت کار ازت بگیرم و ببینیم که مشکل رفع شده یا نه.

پیشنهاد مطالعه

اسکرام مستر و نقش ها و وظایف آن

اسکرام مستر کیست؟ نقش، وظایف و ویژگی‌های اسکرام مستر

در روند انجام و مدیریت پروژه‌های چابک نقش کلیدی به عنوان اسکرام مستر وجود دارد که در مقاله حاضر به مطالعه و برسی درباره آن و وظایف این شخص در طول انجام یک پروژه به شیوه چابک پرداخته می‌شود.

این صحنه­‌ی کوتاه از یک جلسه­‌ی اسکرام روزانه به ما نشان می‌دهد که چگونه تیم در اسکرام روزانه برای شناسایی و رفع یک مانع بالقوه همکاری کردند. اسکرام مستر بحث را تسهیل کرد و اعضای تیم توانستند دانش و تخصص خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا به یکدیگر کمک کنند.

چه مواردی در جلسات اسکرام روزانه مطرح می‌شوند؟

حالا با بازگویی موارد ذکر شده و بررسی چند مورد متنوع دیگر به شما نشان می‌­دهیم که چه موارد دیگری ممکن است در یک جلسه­‌ی اسکرام روزانه مطرح شود:

 • به پایان رساندن رابط کاربری جدید.
 • پیاده سازی کامل قابلیت جستجو.
 • برطرف کردن ایرادی که مانع ورود کاربران می‌­شود.
 • اضافه کردن کدهای تست شده به کد پایه­‌ی نرم افزار.
 • مستند کردن ویژگی­‌های جدیدی که دیروز اضافه شده‌اند.
 • ملاقات با مالک محصول برای بحث درمورد مجموعه‌­ی بعدی اولویت‌­ها.
 • بررسی سرعت تیم برای شناسایی هرگونه ریسک.
 • برنامه ریزی برای اسپرینت آینده.

اینها فقط چند نمونه هستند و کارهای خاص تیم بسته به پروژه­‌های مختلف متفاوت خواهد بود. با این حال، این وظایف باید همگی با اهداف تیم برای آن روز مطابقت داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه

مدیریت پروژه چابک

مدیریت پروژه چابک چیست؟ – راهنمای کامل و کاربردی مدیریت چابک

مدیران پروژه در حال دست و پنجه نرم کردن با این واقعیت هستند که باید سال ها تجربه و آموزش خود را با فلسفه ای چابک تر منطبق سازند، در غیر این صورت میتوان آن ها را مانند دایناسورها دانست.

در اینجا برخی از ملاحظات اضافی هم وجود دارد که تیم ممکن است هنگام برنامه ریزی وظایف خود برای امروز در نظر بگیرد:

 • حجم کار فعلی تیم
 • اولویت وظایف
 • موجود بودن منابع
 • مخاطرات مرتبط با هر کار

به طور کل جلسات اسکرام روزانه رویدادهایی فشرده و کوتاه با حضور کامل اعضای تیم و اسکرام مستر هستند که وجود آن­‌ها برای ایجاد هماهنگی، آگاهی از میزان پیشرفت کار و همچنین شناسایی و رفع مشکلات و موانع موجود در مسیر ضروری است. با در نظر گرفتن دقیق این عوامل تیم می‌تواند اطمینان حاصل کند که در حال کار بر روی مهمترین وظایف است و خود را برای جشن گرفتن موفقیت در پایان پروژه آماده می­‌کنند.


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *