یازدهمین گردهمایی اعضای باشگاه PMPiran

یازدهمین گردهمایی اعضای باشگاه PMPiran

مكان جلسه: شركت پيشرو مديريت پيران (PMPiran) زمان جلسه: مورخ 01/09/90 ساعت 21:00- 19:00 [su_label type=”info”]یازدهمین گردهمایی اعضای PMPiran[/su_label] [su_note note_color=”#005095″]ايستاده: معيني، شرافتي، خرسند، سياح و حكيمي نشسته: جواني ،اسدي ،محمودي، صالحي و محمودزاده [/su_note] نحوه برگزاري جلسه يازدهم اين…

1 آذر 1390
0 دیدگاه

مكان جلسه: شركت پيشرو مديريت پيران (PMPiran)

زمان جلسه: مورخ 01/09/90 ساعت 21:00- 19:00

یازدهمین گردهمایی اعضای PMPiran

[su_label type=”info”]یازدهمین گردهمایی اعضای PMPiran[/su_label]

[su_note note_color=”#005095″]ايستاده: معيني، شرافتي، خرسند، سياح و حكيمي
نشسته: جواني ،اسدي ،محمودي، صالحي و محمودزاده
[/su_note]

 • نحوه برگزاري جلسه يازدهم

اين جلسه با حضور 10 نفر از اعضا تشكيل و به دليل عدم امكان استفاده از واحد 14، اين جلسه در واحد 10 برگزار شد. طبق روال گذشته، جلسه در ساعت 19:00 شروع و 21:00 خاتمه يافت. اين جلسه افتخار خوشامدگويي به 4 نفر از شركت كنندگان جديد را داشت كه به صورت مستقل اقدام به اخذ مدرك PMP كرده و براي شركت در اين جلسات ابراز علاقه نموده اند.

 • موضوعات مطرح شده در جلسه
 • توضيحات مقدماتي در مورد هدف تشكيل جلسات

در ابتداي جلسه، آقاي محمودزاده توضيحاتي در مورد هدف تشكيل اين جلسات و همچنين نحوه بررسي آيتمهاي PMBOK را براي اعضاي جديد ارائه داد. پس از بيان اين توضيحات بحث در مورد Project Cost Management شروع شد.

11th PMPiran Gathering 2

 • بحث و بررسي در مورد Project Cost Management  

در ابتدا و طبق روال گذشته، خلاصه مطالب ذكر شده در PMBOK در مورد:

 1. Estimate Cost
 2. Determine Cost

به صورت گذرا مرور گشت. سپس بحث در مورد ورودي ها و خروجي ها و مخصوصاً ابزارهاي لازم براي رسيدن به نتيجه و خروجي ها شروع شد. از ابزارهاي مورد بحث در بخش Estimate cost مي توان به آيتمهاي زير اشاره نمود.

 1. Expert Judgment
 2. Analogous estimating
 3. Parametric estimating
 4. Bottom – up estimating
 5. Three point estimates
 6. Reserve Analyzing
 7. ‍Cost of Quality
 8. Project Management Estimating Software
 9. Vendor Bid Analysis

11th PMPiran Gathering 4

اكثر موارد بالا در بخش زمان (Time) بررسي شده بود و به همين دليل فقط موارد جديد مورد بحث قرار گرفتند. يكي از اين موارد Cost of Quality بود. اين مورد توسط آقاي محمودزاده بدين نحو مطرح شد كه معني Cost of Quality‌ چيست و چگونه مي توان از اين روش براي تخمين هزينه استفاده كرد. عقيده ايشان بر اين است كه كيفيت در بسياري از محصولات دسته بندي شده و يا داراي استاندارد بوده و لذا اشاره به اين سطح از كيفيت و يا استاندارد، مشخصه محدوده اي از هزينه مي باشد. به طور مثال اگر بحث از قيمت گذاري يك نوع خودرو به مانند بنز مي شود، به راحتي مي توان حدود هزينه تامين يك مدل آن را حدس زد و يا با نمونه هاي مشابه مقايسه نمود. شايان ذكر است كه در اينجا بنز معرف يك نوع كيفيت مي باشد.

از سوي ديگر مهندس سياح بر اين اعتقاد بود كه اين آيتم به معني هزينه لازم براي كنترل كيفي محصول و يا پروژه مي باشد و به عنوان روش تكميلي محاسبه هزينه به كار مي رود. البته بحث در مورد اين روش ادامه داشت به نحويكه خانم صالحي و آقاي جواني بر اين باور هستند كه تعريف ارائه شده توسط آقاي مهندس محمودزاده مربوط به قبل از تعريف پروژه بوده و در فاز Planning كه مربوط به بعد از قرارداد مي باشد، صادق نيست.

 11th PMPiran Gathering 3

سوال ديگري كه توسط آقاي مهندس محمودزاده مطرح شد، در مورد امكان استفاده از اين روشها (tools & techniques)  در هنگام تهيه Project Charter بود كه پاسخها متفاوت بودند. بعضي از اعضا معتقد بودند كه از اين روشها در هر جايي مي توان استفاده نمود و برخي ديگر بر اين باور بودند كه نبايد از PMBOK فرا تر رفت و طبق اين استاندارد، فقط از اين روشها در موارد ذكر شده بايد استفاده كرد. لذا آقاي خرسند اقدام به خواندن مطالب ذكر شده در PMBOK نمود تا مطالب ذكر شده توسط اين استاندارد در اين مورد يادآوري و بررسي گردند. نهايتاً پاسخ قطعي در مورد روش تخمين بودجه در بخش Project Charter و همچنين تعريف روش
Cost of Quality ارائه نشد.

11th PMPiran Gathering 5

 • تاريخ برگزاري جلسه بعدي

مقرر شد جلسه بعدي مورخ 29/09/90 (سه شنبه آخر آذر ماه) از ساعت 19:00 لغايت 21:00 در شركت PMPiran تشكيل شود.

 • دستور جلسه بعدي

ادامه بحث و بررسي مبحث Project Cost Management از بخش Planning

 

با تشكر و آرزوي موفقيت

[su_divider text=”Go To TOP”]

تهییه کننده: 

کیومرث محمودزاده

Mahmoodzadeh


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *