هر پروژه‌ای می‌تواند به روش چابک مدیریت شود

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر مدیریت پروژه‌ی چابک (Agile) جای خود را در صنعت پیدا کرده و حتی در نسخه‌ی ششم PMBOK نیز پررنگ‌تر شده است. اما هنوز هم بسیاری از مدیران با بهانه‌های مختلف ادعا می‌کنند که در پروژه‌های آنان، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. در ادامه چند مورد از این بهانه‌ها را مطرح خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که چرا فقط بهانه‌اند.

  1. پروژه‌های ما بیش از حد بزرگ و پیچیده‌اند

اتفاقا این یک دلیل خوب برای استفاده از روش چابک است! وقتی پروژه‌ها بسیار بزرگ یا پیچیده باشند، چند ریسک عمده متوجه آن‌هاست. یکی از این ریسک‌ها، صرف زمان طولانی تا تحویل نتیجه‌ی پروژه و مواجه شدن با کارفرمایی‌ست که می‌گوید به دنبال چنین نتیجه‌ای نبوده.

روش چابک، پروژه‌های بزرگ را به چرخه‌هایی کوچک از اجرا تبدیل می‌کند که نتیجه‌ی هریک در پایان آن تحویل داده می‌شود تا بازخورد متناسب از سوی ذی‌نفعان پروژه دریافت شود. این نکته باعث می‌شود که روند اجرایی پروژه طبق برنامه و خواست کارفرما پیش برود.

البته روند اجرایی پروژه‌های بزرگ فارغ از روی‌کرد انتخاب‌شده برای آن، همیشه مشکلات خاص خودش را دارد. برای پیاده کردن موفقیت‌آمیز روی‌کرد چابک هم باید از ابزارهای خاص آن استفاده کنید.

 

  1. مقررات سازمانی ما محدودکننده‌اند و مدیران‌اش گزارش‌های زیادی می‌خواهند

با اجرای پروژه در چرخه‌های کوتاه‌تر، شما می‌توانید سریع‌تر به وظایف خود طبق مقررات عمل کنید. روش چابک تلاش می‌کند تا گزارش‌های اضافی که ارزش افزوده‌ای برای سازمان ندارند را حذف کند. اما اگر مدیران سازمان شما به دریافت آن‌ها اصرار دارند، سعی کنید کم‌ترین زمان ممکن را برای تهیه‌شان صرف کنید و صرفا به رعایت حداقل‌ها قانع باشید. چنین گزارش‌هایی در اکثر مواقع اصلا خوانده نمی‌شوند چون -همان‌طور که گفتیم- ارزش افزوده‌ی خاصی ندارند.

 

  1. اعضای تیم ما به صورت هم‌زمان روی چند پروژه کار می‌کنند

این هم یکی از افسانه‌های دنیای کسب‌وکار است که داشتن چندین وظیفه‌ی هم‌زمان باعث بالا رفتن کارآیی می‌شود. شواهد نشان می‌دهند که واقعیت برعکس است. اما در هر صورت، برای چنین تیم‌هایی هم روی‌کرد چابک بهترین انتخاب است. چون برنامه‌ریزی را در فواصل زمانی کوتاه‌تر انجام می‌دهد و باعث تخصیص درست منابع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:
بررسی و ارزیابی تکنیک گروه کانونی به روش علمی و ساده

هریک از افراد می‌توانند به راحتی درمورد برنامه‌ی یک یا دو هفته‌ی آینده‌شان حرف بزنند و زمان در اختیار و امکان انجام کار را مشخص کنند. طبیعتا انجام این کار برای شش ماه آینده، سختی‌های خاص خودش را دارد.

 

  1. بهانه‌ی اختصاصی سازمان شما

هر بهانه‌ای که فکر می‌کنید باعث می‌شود به سمت مدیریت چابک پروژه‌ها نروید را در ادامه بنویسید تا با کمک یک‌دیگر درمورد آن‌ها صحبت کنیم.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

هوش هیجانی: امتیاز یا ضرورت؟

مدیریت پروژه‌های امروز دیگر فقط به تهیه‌ی پیش‌نیازها و برنامه‌ریزی برای اجرا محدود نمی‌شود. در واقع بیش از هر زمان دیگری، مدیریت پروژه در روزگار جدید با ساختن و انگیزه بخشیدن به تیم‌ها و ایجاد روابط مختلف در سطح فردی هم‌راه شده است. مدیر پروژه باید بتواند در محیط‌هایی بسیار پیچیده مذاکره کند، با دیگران تعامل داشته باشد و روی آن‌ها تاثیر بگذارد. تمام این‌ها را شاید بتوان در هوش هیجانی خلاصه کرد. پس مدیر پروژه باید هوش هیجانی بالایی داشته باشد.

ادامه مطلب »
روش‌های شناسایی الزامات پروژه

پنج روش شناسایی الزامات پروژه

قبل از تدوین برنامه زمانی پروژه باید بدانید که چه کاری قرار است انجام شود و چه الزاماتی دارد. اینجا به معرفی 5 روش می پردازیم که می توانید در کار کردن با تیم و ذینفعان به کار بگیرید تا الزامات پروژه را شناسایی کنید.

ادامه مطلب »

دوره‌های پیشنهادی ما :

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

دوره جامع تحلیلگر حرفه‌ای کسب‌وکار

این دوره با هدف انتقال مفاهیم و ایجاد مهارت‌های مورد نیاز در زمینه تحلیل کسب‌وکار طراحی شده و دانشجویان را در جهت تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی‌های کسب‌وکار برای ارائه راه حل‌های مناسب در جهت پاسخگویی به نیارمندی‌ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین شده آن، آموزش می‌دهد.

ادامه مطلب »

دوره آمادگی آزمون PSM I (اسکرام مستر حرفه‌ای)

رویکرد چابک (Agile) تغییرات گسترده‌ای در توسعه نرم‌افزار و مدیریت پروژه ایجاد کرده است و به همین دلیل تقاضا برای متخصصان IT آشنا با این رویکرد افزایش پیدا کرده است. به همین منظور شرکت PMPiran دوره‌ ‌ای به منظور آشنایی با مدیریت پروژه چابک (Agile) و روش Scrum برای افراد علاقمند به این چارچوب در نظر گرفته است.

ادامه مطلب »
دوره آمادگی آزمون PMP برای اخذ مدرک PMP - PMPiran

دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP

برای دریافت گواهینامه ارزشمند PMP دوره ویژه ای در نظر گرفته ایم، که تا لحظه قبولی در آزمون با شما همراه هستیم. این دوره شامل آموزش کامل استاندارد PMBOK، شبیه ساز آنلاین آزمون و جلسات نامحدود رفع اشکال تا لحظه قبولی در آزمون PMP می باشد.

ادامه مطلب »

تفسیر کامل شرایط عمومی پیمان

دانشکده مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک)با همکاری شرکت PMPiran و با اتکا به مدیران حرفه ای پروژه و اساتید برتر دانشگاه، با هدف ارتقای مهارت و دانش مورد نیاز مدیریت پروژه و از بین برد خلاء بین دانشگاه و صنعت دوره آموزشی “جامع مدیریت پروژه” را برگزار می کند.

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فرید پیمان دوست
فرید پیمان دوست
3 سال قبل

برخی از مدیران ادعا می کنند که در روش چابک، انتهای پروژه مشخص نیست و دائما تغییر می کند، در حالی که با تعریف چارچوب کلی پروژه، می توان زمان تقریبی انتهای پروژه را تعیین نموده و یا حداقل زمان های ثابتی را برای رسیدن به مایلستون های اصلی پروژه در نظر گرفت.