نهمین گردهمایی اعضای PMPiran

[su_heading size=”20″ margin=”40″]مكان جلسه: شركت پيشرو مديريت پيران (PMPiran)

زمان جلسه: مورخ 29/06/90 ساعت 21:00- 19:00[/su_heading]

 

نهمین گردهمایی مدیران پروژه - PMPiran

[su_note note_color=”#005095″]
آقايان از راست به چپ:
ايستاده: حقيقي، حكيمي، وحيد، صراحي طلب و ظفرحيدري
نشسته: كاظمي، محمودزاده، خرسند، محمدي، علوي، سياح و معيني
[/su_note]

 • 1-    نحوه برگزاري جلسه نهم

اين جلسه با حضور 12 نفر از اعضا تشكيل و به همين دليل جلسه در واحد 14 برگزار شد. طبق روال گذشته، جلسه ساعت 19:00 شروع و 21:00 خاتمه يافت. 

 • 2-    موضوعات مطرح شده در جلسه
 • ·        بحث در مورد Project Time Management   

در ابتدا، خلاصه مطالب ذكر شده در PMBOK در مورد:

[su_spacer]

– Define Activities

– Sequence Activities

– Estimate Activity Resource،

– Estimate Activity Duration

– Develop Schedule

[su_spacer]

محمودزاده - گردهمایی - PMPiran

توسط آقاي محمودزاده مرور شد. سپس در مورد تعريف و اهميت Activities صحبتهاي مقدماتي انجام شد و بعد از آن بررسي Tools & Techniques ها شروع شد. با توجه به اينكه شناسايي Activity ها بسيار مهم بوده و ابتداي شروع برنامه زمانبندي مي باشد، لذا بيشترين بحث در اين مورد انجام شد. از آنجائيكه Activity ها از درون WBS نشات مي گيرند، ينابراين دقت در ايجاد WBS در آينده پروژه موثر خواهد بود. در بحثهاييكه در اين مورد انجام شد، دو نوع نظر وجود داشت:

 1. 1-          آيتمهاي مديريتي به صورت جداگانه در يك جدول (WBS) مجزا مطرح شوند.

آقای علوی - PMPiran

آقاي علوي از مزاياي اين طرح، مستقل بودن هر گروه از فعاليتها را مطرح نمود ولي اين امكان وجود دارد كه به دليل جدا بودن برنامه ها،‌ برخي از فعاليتهاي مرتبط و يا مشترك بين برنامه ها فراموش شوند.

 1. 2-          آيتمهاي مديريتي و موارد فني در قالب يك جدول (WBS) تهيه گردند.

اين نظر توسط آقايان سياح و حقيقي مطرح و برعكس آيتم يك داراي مزايايي همچون تجمعي بودن تمامي آيتمها مي باشد ولي مسلماً اين برنامه بسيار بزرگ و شلوغ خواهد بود و امكان دسترسي به اطلاعات بخشهاي مختلف براي تمامي گروه ها ممكن خواهد شد كه بعضاً مورد تاييد مديريت پروژه ها و يا مديران ارشد شركتها نمي باشد.

مسعود سیاح - PMPiran

جناب آقای حقیقی

در ادامه اين موضوع، پيشنهاد هاي مختلفي ارائه شد كه يكي از آنها استفاده از روش 2 با در نظر گرفتن سطوح دسترسي بود كه توسط آقاي محمودزاده مطرح شد.

با استفاده از اين روش:

 1. –         احتمال فراموش شدن آيتمها كاهش يافته،
 2. –         به دليل استفاده از يك برنامه جامع، از تعدد برنامه ها جلوگيري خواهد شد.
 3. –         به دليل تعريف سيستم دسترسي، امكان طبقه بندي اطلاعات نيز مهيا خواهد شد.

درادامه صحبت در مورد روشهاي Define Activities و بررسي هريك از آنها، نتيجه بدين صورت اعلام شد كه بهترين روش براي شناسايي Activity ها استفاده از همه Tool & Technique ها مي باشد. البته اين نتيجه گيري براي آيتمهاي بعدي نيز صدق مي كند.

در مرحله بعد و پس از بررسي روشهاي Sequence Activities، تعريف Lead و Lag بين تمامي اعضا مورد بحث قرار گرفت. برخي از اعضا معتقدند كه Lead و Lag رابطه منطقي بين فعاليتها بوده و نمي تواند تغيير كند و در صورت تغيير، آن فاصله زماني ايجاد شده از جنس Lead و Lag نخواهند بود.

جناب آقای کاظمی - PMPIran

در ادامه بحث، يكي از عوامل موثر در تغيير Lead و Lag، تخصيص منابع (Resource) ذكر شد. اين مطلب كه توسط آقايان كاظمي و خرسند مطرح شد بدين معني بود كه پس از تخصيص منابع و به منظور استفاده از روش  Resource Leveling Strategy  امكان تغيير Lead  و Lag ها نخواهد بود. اين مطلب موافقها و مخالفهاي زيادي داشت كه مي توان از آن دسته به آقاي كاظمي و آقاي سياح اشاره نمود. به عقيده ايشان، تخصيص منابع مي توانند Lead و Lag را تغيير دهند.

خرسند - PMPiran

به منظور اخذ نتيجه گيري نهايي، مقرر شد آقاي خرسند براي جلسه آينده تحقيقي را در اين مورد انجام و مطرح كند.

 1. ·        عضويت در شبكه Linkedin

طبق روال جلسات گذشته، 15 دقيقه آخر اختصاص به اين آيتم داده شد و برخي از اعضا اعلام كردند كه گروهي به نام PMPIran در اين سايت ايجاد شده است ولي اين ادعا توسط آقاي رحيمي بررسي و رد شد.

پس از مذاكره آقاي ظفرحيدري با آقاي شقاقي در مورد راه اندازي سايت، ايشان مجدداً اعلام موافقت كردند به شرط آنكه هر روز و به صورت پيوسته،‌ در آن سايت نظرهاي مختلف اعلام و در مورد آن بحث شود. لذا پيشنهاد مي شود كه در ابتدا تمامي اعضا در سايت Linkedin عضو شده و پس از ايجاد ارتباط با يكديگر مجدداً در مورد ايجاد گروه تصميم گيري گردد و در صورت فعال بودن گروه،‌ مجدداً با آقاي شقاقي مذاكره گردد.     

 • 3-    تاريخ برگزاري جلسه بعدي

مقرر شد جلسه بعدي مورخ 26/07/90 (سه شنبه آخر مهر ماه) از ساعت 19:00 لغايت 21:00 در شركت PMPIran تشكيل شود.

 • 4-     دستور جلسه بعدي

ادامه بررسي آيتمهاي Project Time Management

پیشنهاد مطالعه:
ششمین دوره جامع مدیریت پروژه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments