پنج راه عملی برای این که مدیر پروژه ساخت و ساز بهتری باشید

هدف نهایی هر پروژه ساخت، انجام دادن آن در زمان مشخص و با بودجه ای محدود است. پروژه ها در بیشتر اوقات به دلیل اشتباهات ارتباطاتی، نداشتن جهت گیری با ثبات، تغییرات در روحیه ی تیم، مدیریت زمان ضعیف و ناتوانی در هماهنگ شدن با تغییرات دچار مشکل می شوند. اعمال تغییراتی ساده در تکنیک های مدیریت، شیوه های ارتباطاتی و نرم افزارهای مدیریت پروژه، می تواند منجر به تغییرات بزرگی در روحیه تیم و اجرای موفق پروژه‌های ساخت و سازی گردد.

PMPiran
10 مهر 1397 دقیقه 0 دیدگاه

 

هدف نهایی هر پروژه ساخت، انجام دادن آن در زمان مشخص و با بودجه ای محدود است. پروژه ها در بیشتر اوقات به دلیل اشتباهات ارتباطاتی، نداشتن جهت گیری با ثبات، تغییرات در روحیه ی تیم، مدیریت زمان ضعیف و ناتوانی در هماهنگ شدن با تغییرات دچار مشکل می شوند. اعمال تغییراتی ساده در تکنیک های مدیریت، شیوه های ارتباطاتی و نرم افزارهای مدیریت پروژه، می تواند منجر به تغییرات بزرگی در روحیه تیم و اجرای موفق پروژه‌های ساخت و سازی گردد.

با تیم میدانی و دفتر پشتیبانی ارتباط و معاشرت داشته باشید

ارتباطات عنصر اساسی در تکمیل موفقیت آمیز هر پروژه ساخت و ساز است. اگر مدیر پروژه دفتر پشتیبانی و تیم های میدانی در مورد آن چه انجام می شود متفق نباشند، پروژه از مسیرش منحرف و وقت زیادی هم تلف می شود. استفاده از ابزارهای همکاری می تواند تمامی دپارتمان های اصلی و اعضای تیم ها را در یک حلقه به هم پیوند دهد. همچنین اگر از ابزاری با قابلیت ذخیره سازی مانند نرم افزاری تحت وب مدیریت پروژه استفاده کنید، همه افراد می توانند به اسناد مهم مثل برنامه کاری دسترسی داشته باشند.

اگر می خواهید پیشرفت پروژه تان را ساده تر کنید، روابط انسانی را جایگزین برخورد ابزاری با تیم ها نمایید. به جنبه هایی از زندگی شخصی شان وارد شوید و با آن‌ها معاشرت کنید. مثلا از تعطیلات آخر هفته شان جویا شوید.

 ارتباط و معاشرت مدیر با تیم میدانی و دفتر پشتیبانی در پروژه ساخت و ساز

کارها را با اطمینان خاطر به پیمان‌کاران واگذار کنید

بیشتر مدیران مثل یک کارفرما رفتار می کنند تا یک رهبر. افراد به رهبر ها احترام می گذارند و در برابر کارفرماها سرکشی می کنند. اگر با تیم میدانی درباره ی زمینه های اساسی پروژه حرف بزنید نسبت به تبعیت از شما مشتاق تر می شوند. حالا با این احترامی که کسب می کنید می توانید با اطمینان خاطر بیشتری وظایف را به اعضای تیم ها محول نمایید.

توجه کرده اید که برخی وظایفی که محول می کنید اشتباه فهمیده می شوند؟ الگوی این سو تفاهم را شناسایی و در تعیین وظایف کاملا شفاف و دقیق عمل کنید. بر وظایف محول شده نظارت کنید، شاید برخی اعضای تیم به خصوص تازه واردها به راهنمایی و کمک بیشتری نیاز داشته باشند.

 

رهبری را در محل ساخت انجام دهید

در مقام یک مدیر پروژه این وسوسه به سراغتان می آید که در دفتر کارتان بمانید. در برابر این وسوسه مقاومت کنید. حضور شما در محل ساخت نشان دهنده ی اشتیاق شما به پروژه و افزایش انگیزه ی تیم است. این که اعضای تیم ببینند که مدیرشان آن ها را زیر نظر دارد بهره وری و کارایی شان را بالاتر می برد. توجه کنید که حضورتان سبب تزریق ترس در آن ها نشود بلکه روح تازه ای از انگیزه، اقتدار و فوریت در آن ها بدمید.

حضور مدیر در محل پروژه ساخت و ساز

زمان خودتان و تیمتان را به دقت مدیریت کنید

مدیریت زمان عاملی حیاتی در موفقیت یک پروژه ساخت است. از دست دادن زمان یعنی از دست دادن سود. ابزارهای برنامه ریزی ساخت و ساز به خصوص اگر جدول زمانی آنلاین هم ارائه دهند می توانند بسیار مفید باشند. اگر روش کارامد برای مدیریت زمان و ایجاد برنامه زمانی بیابید هم از زمانی که به کارهای اجرایی اختصاص می دهید می کاهید و هم به پیمان کاران انگیزه می دهید که بدون تاخیر عمل کنند. حتما در محل کار حاضر شوید و از نزدیک بر پیمان کاران نظارت داشته باشید تا نسبت به اخلاق کاری آنان و تعهدشان نسبت به برنامه زمانی اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب هم زمان با شتاب دادن به پیشرفت پروژه، هزینه های ساخت را هم کاهش می دهید.

انعطاف پذیر باشید و با تغییرات هماهنگ شوید

هرچقدر هم که در مدیریت زمان سخت گیر باشید هر پروژه ی ساختی با تاخیرهای پیش بینی نشده روبرو می شود. اما از آن جایی که پیش از این، زمان را به خوبی مد نظر داشته اید در مسیر پروژه حرکت کرده اید و می توانید انعطاف پذیر باشید. قرار بود به پیمان کاران و اعضای تیم ها نشان دهید که به زندگی آن ها اهمیت می دهید، حالا وقت آن است که به ادعایتان عمل کنید. اگر با آن ها رابطه ای انسانی برقرار کنید و متوجه این نکته بشوید که آن ها هم نیاز دارند به مسائل شخصی شان رسیدگی کنند تا بتوانند کارشان را به بهترین نحو انجام دهند آن ها هم قدردان شما خواهند بود. اگر می بینید که برخی کارکنان نیاز به استراحت دارند در ازای سخت کوشی شان بخشی از وظایفشان را به عهده دیگرانی بگذارید که کم کاری کرده اند.

 


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *