3 نکته برای سنجش اثربخشی آموزش

سازمان ها برای برنامه های توسعه مهارت های افراد پروژه هزینه های زیادی می نمایند، حال چگونه مطمئن شویم آن برنامه ها جواب می دهند؟

PMPiran
12 فروردین 1395 دقیقه 2 دیدگاه

سازمان ها برای برنامه های توسعه مهارت های افراد پروژه، هزینه های زیادی می نمایند، چگونه مطمئن شویم آن برنامه ها جواب می دهند؟

مدیران پروژه بدون نقص نیستند. بعضی از مدیران ممکن است نیاز داشته باشند تا در مدیریت ریسک خود تجدید نظر نمایند. دیگر مدیران نیز ممکن است نیازمند آن باشند که هوش هیجانی خود را افزایش دهند. به همین دلیل است که از افرادی با بیشترین عملکرد استفاده می شود تا در برنامه های آموزشی، متخصصین پروژه را آموزش دهند. بر طبق PMI’s 2015 Pulse of the Profession: Capturing the Value of Project Management 80 درصد از سازمان های با عملکرد بالا به مدیران پروژه، آموزش های مداوم را پیشنهاد می دهند. (سازمان های با عملکرد بالا سازمان هایی هستند که به 80 درصد یا بیش از آن، در رسیدن به زمان، بودجه و اهداف اصلی پروژه دست می یابند).

اما طبق یک نظر سنجی که در سال 2015 توسط McKinsey & Co. ارائه شد، مشخص گردید که 36 درصد از سازمان ها فاقد معیار های ارزیابی آموزش های انجام شده هستند. پس سازمان ها چگونه می توانند متوجه شوند که برنامه های آموزشی آنها موثر بوده است؟ در ادامه چندین تن از رهبران پروژه و برنامه توضیح می دهند، که چه مراحلی را طی می کنند تا از بازگشت سرمایه اطمینان یابند.

  1. بهبود سنجش

امتحان بهترین ابزار برای مشخص نمودن میزان تاثیر گذاری آموزش است.عماربیداس، مدیر PMP، PgMP، PfMP و مدیر برنامه، معتقد است: اجازه دهید سازمان ها قبل و بعد از آزمون ها مشاهده نمایند که متخصصین چه میزان دانش از طریق آموزش ها کسب نموده اند.

به همین ترتیب، پیش از آموزش، آقای بیداس یک آزمون ( شامل 50 سوال چند گزینه ای درباره کلیات دانش مدیریت پروژه) برگزار می نماید. سپس بعد از آموزش نیز یک آزمون 200 سوالی درباره دانش مدیریت پروژه گرفته می شود و نتایج دو آزمون با یکدیگر مقایسه می گردند. سازمان او انتظار دارد که متخصصین به 30 درصد از سوال های قبل از آموزش و 70 درصد از سوال های بعد آن پاسخ صحیح دهند.

آقای بیداس بر این باور است: این کار بسیار مفید است، زیرا به ما کمک می کند که آموزش بر اساس نیاز طراحی شود.

  1. جست وجوی بازخورد های خارجی

تهیه لیستی از ذی نفعان برای ارزیابی مدیران پروژه به سازمان ها کمک می کند تا نتیجه آموزش و تاثیر آن بر عملکرد را از دیدی متفاوت و ارزشمند مشاهده نمایند.

برای مثال دفتر مدیریت پروژه (PMO) شرکت نوکیا در بوینس آیرس آرژانتین، برای مدیران پروژه آموزش هایی برای افزایش سرعت گزارش نویسی پیشنهاد داد. آلفونسو کایسر، مدیر PMI-RMP، PMP، PMO در این باره می گوید: هدف ما داشتن متخصصینی است که زمان تهیه گزارش را از 10 ساعت به 5 ساعت کاهش دهند.

سپس دفتر مدیریت پروژه از ذی نفعان می خواهد تا گزارش ها را از نظر کیفیت، سهولت در دستیابی به اطلاعات و زمان تحویل ارزیابی نمایند. اگر ارزیابی های بدست آماده انتظارات را برآورده نکند نحوه آموزش ها باید بازنگری شود.

آقای کایسر افزود: بازخورد های ذی نفعان آموزش ها و همچنین عملکرد را بهبود می بخشند. هرگاه بتوانیم زمان کمتری صرف تحلیل داده ها نماییم، زمان بیشتری برای تصمیم گیری و آینده پروژه در اختیار داریم.

  1. استفاده از حقایق

هیچ چیز مهمتر از نتایج دنیای حقیقی نیست. پس آموزش باید برای عملکرد پروژه و در سراسر طیف گسترده ای از مهارتهایی که متخصصین برای پروژه از آنها استفاده می نمایند اندازه گیری شود.

برای مثال، طبق ارزیابی (Knowledge Assessments) برای پروژه منسوب به موسسه مدیریت پروژه(PMI)، مدیریت برنامه و پورتفولیو کمک می نماید تا یک پیش ارزیابی و پس ارزیابی نسبت به برنامه آموزشی انجام گیرد، تا مشخص شود که آیا برگزاری یک دوره آموزشی خاص موثر خواهد بود یا خیر. ارزیابی دانش همچنین کمک می نماید که شکاف ها و کمبود ها شناسایی شوند تا تعلیم دهندگان اصلاحاتی را انجام دهند.

برای ساخت مدیران پروژه بهتر زمان و منابع مالی قابل توجهی لازم است اما معیارها و روش های مناسب کمک می کنند تا سرمایه گذاری به شکل صحیح انجام گیرد.

منبع: www.pmi.org/Learning/professional-development/Career-Central/tips-to-measure-PM-training.aspx

ترجمه: حسین معین الدین


PMPiran

PMP

مجموعه PMPiran با سال‌ها تجربه در حوزه آموزش و مشاوره مدیریت پروژه


2 پاسخ

  1. اسماعیل همتی نیم‌رخ
    اسماعیل همتی

    با سلام.
    از زحمت و لطف شما در ترجمه و نشر این مطالب سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *