چگونه مدیر خود را برای گرفتن PMP متقاعد کنیم!؟

چگونه مدیر خود را برای گرفتن PMP متقاعد کنیم!؟

[su_spacer] شاید همه ما راجع به مدیریت پروژه و رشد روز افزون آن مطالبی را شنیده باشیم و یا در مورد اعتبار مدارک بین المللی مربوطه مانند مدرک ®PMP مطالعه نموده باشیم، لذا در اینجا به بررسی هزینه های دریافت مدرک ®PMP با…

30 تیر 1393
6 دیدگاه

Persuasion

[su_spacer]

شاید همه ما راجع به مدیریت پروژه و رشد روز افزون آن مطالبی را شنیده باشیم و یا در مورد اعتبار مدارک بین المللی مربوطه مانند مدرک ®PMP مطالعه نموده باشیم، لذا در اینجا به بررسی هزینه های دریافت مدرک ®PMP با رویکرد Cost-Benefit پرداخته ایم.

چنانچه اطلاعات کافی در خصوص مدارک بین المللی مدیریت پروژه ندارید اینجا را کلیک کنید.

بررسی هزینه های کسب مدرک ®PMP در ایران:

 • هزینه آزمون و عضویت در سایت ®PMI که در حال حاضر 550 دلار می باشد.
 • هزینه آموزش
 • هزینه مسافرت به خارج از کشور جهت آزمون

اگر واقعاً قصد دریافت این مدرک را دارید باید این هزینه ها را حساب کنید و با آنچه که بدست می آورید مقایسه نمایید اگر همچنان بر تصمیم خود بودید شاید بتوانید سازمان خود را برای پرداخت هزینه های این آزمون متقاعد کنید.

بسیاری از سازمان ها در ایران با این مدرک آشنا نبوده و یا نسبت به فواید و مزایایی که قرار است از مدیران حرفه ای، آموزش دیده و دارای مهارت و دانش روز مدیریت پروژه خود کسب نمایند بی خبر باشند و شاید در شرایط فعلی نیازی به هزینه نمودن برای آموزش پرسنل خود نمی بینند. لذا بررسی هزینه- فایده کسب این مدرک کمک شایانی به مدیران ارشد سازمان جهت حمایت از دریافت این مدرک خواهد نمود.

در همین راستا ایجاد نگرش سرمایه گذاری در بین مدیران ارشد سازمان نسبت به مقوله آموزش و توسعه فردی از نکات کلیدی خواهد بود.

 

نگرش صحیح

[su_spacer]

[su_heading size=”20″ margin=”40″]ایجاد نگرش “بیزینس کیسی” (Business case)[/su_heading]

بهتر است همانگونه که برای پروژه ها و سایر کارهای اقتصادی پروپوزال تهیه میکنیم، یک Business case یک صفحه ای شامل مزایا و فواید احتمالی و اثری که بر مدیریت پروژه های سازمان خواهد داشت به همراه تاریخ پیش بینی شما برای بازگشت سرمایه شرکت و نحوه بازگشت آن تهیه نمایید.

هیچ کس دوست ندارد همچین هزینه ای را بی هدف و امید به بازگشت و بهبود سازمان خود انجام دهد شاید بتوان یا این پیش فرض که یک مدیر حرفه ای و آموزش دیده بتواند با برنامه ریزی و رعایت استانداردهای جهانی فقط یک درصد کاهش هزینه های پروژه ها را باعث شود بتوان برگشت هزینه ها را محاسبه کرد.

این پروپوزال بهتر است شامل موارد زیر باشد:

 1. 1.    لیست مزایا

لیست مزایا به صورت موردی و عبارت های مختصر و مفید تهیه کنیم که جملات آن ساده مختصر و مفید باشد.

مثلا:

 • افزودن تجربه و دانش سازمانی در زمینه مدیریت پروژه و پروسه ها
 • شناخت ابزار های بومی قابل استفاده برای مدیریت پروژه های سازمان
 • بهبود بلوغ مدیریت پروژه سازمانی
 • ایجاد بستری جهت یافتن بهترین راه حل ها و پروسه های داخل سازمانی جهت مدیریت پروژه ها
 • توسعه فردی و مدیریتی کارمندان و بهبود عملکرد تیمی
 • ایجاد و توسعه بستری جهت جمع آموری درس های آموخته پروژه ها
 • و …

 

Fool With a Tool

 

 1. 2.    برآورد هزینه ها

در قسمت هزینه بهتر است حداقل 2 گزینه برای انتخاب سازمان در نظر بگیریم:

 • شرکت A – جمع مبلغ دوره + ثبت نام در آزمون  —-  ریال ، احتمال قبولی و شانس موفقیت
 • شرکت B – جمع مبلغ دوره + ثبت نام در آزمون  —-  ریال ، احتمال قبولی و شانس موفقیت

به خاطر داشته باشیم که اگر فقط یک گزینه وجود داشته باشد احتمال پاسخ منفی گرفتن بیشتر است، و ارائه گزینه های بیشتر و متعدد نیز باعث سردرگمی و سخت نمودن فرایند تصمیم گیری می گردد. مسلماً ارائه 2 گزینه، انعطاف بیشتری را در چانه زنی و حصول نتیجه مناسب هنگام بررسی پروپوزال شما میسر خواهد بود.

بهتر است در تصمیم نهایی خود هزینه فرصت (هزینه فرصت از دست رفته) که در واقع تشریح‌کننده این واقعیت است که اگر انتخاب اولیه صورت نمی‌گرفت، انتخابهای دیگری با ارزش‌های متفاوت وجود داشت، که می‌توانست صورت بگیرد نیز در فرایند تصمیم گیری خود دخیل کنیم.

برخی شرکت های بزرگ سالانه برای پرسنل خود فرصت های آموزشی و حضور در دوره های مختلفی در نظر میگیرند (حداقل 40 ساعت در سال) این فرصت مناسبی برای شماست تا سازمان را متقاعد کنید برای آموزش شما جهت شرکت در آزمون ®PMP این هزینه را صرف کند.

نکته مهم دیگر اینکه شما هزینه ها را برای یک بار شرکت در آزمون و قبولی حتمی در آن محاسبه مینماید بنابر این انتخاب موسسه آموزشی معتبر بیش از پیش مورد توجه می باشد. شاید از مهمترین فاکتورهای انتخاب موسسات بتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تجربه موسسه در آماده سازی داوطلبین آزمون ®PMP و درصد و شانس قبولی
 • اهمیت به محتوا و مفهوم دانش مدیریت پروژه و ایجاد فرصت یادگیری و نه فقط آماده سازی جهت آزمون
 • امکان شبیه سازی آزمون به صورت دقیق و بررسی میزان آمادگی قبل از اعزام به امتحان

 

decision making

 1. 3.    پیش بینی بازگشت سرمایه

هدف از این بخش نشان دادن مواردی است که شما پس از آموزش میتوانید با خدمات و آموزه های خود سازمان را از آن بهره مند و منتفع سازید. هیچ شرکتی تمایل ندارد توانایی های پرسنل خود را افزایش دهد تا پس از کسب مدرک دنبال کار دیگری بگردند!

انتظار میرود شما در این بخش نسبت به نحوه بکارگیری و بهره مندی سازمان از سرمایه گذاری ای که بر روی شما خواهد کرد بپردازید و به آنها اطمینان دهید که با این سرمایه گذاری سود بیشتری عاید سازمان شما خواهد شد.

مثلا به سازمان خود متعهد شوید که به همکاران آموخته های خود را برای چند ماه طی جلساتی انتقال دهید، یا جلساتی جهت آموزش مفاهیم استاندارد ®PMBOK و بهبود عملکردشان در نظر خواهید گرفت.

خیلی راحت با یک حساب سر انگشتی با محاسبه هزینه برگزاری این گونه دوره ها در محل سازمان میتوانید نشان دهید که با برگزاری فقط چند دوره برای سازمان هزینه آموزش خود را به صورت کامل پوشش داده اید.

[su_spacer]

برنامه ریزی

[su_divider text=”Go To TOP”]

Babak Golparian ,PMP
بابک گلپریان

6 پاسخ

 1. امير نیم‌رخ
  امير

  با سلام مطالب خوب بود ومنتظر دريافت اطلاعات تكميلي هستم
  با تشكر

 2. پرويز سنگين نیم‌رخ
  پرويز سنگين

  سلام،
  لطفا املاي لغت سرمايه گذاري را در متن خود اصلاح فرماييد.

 3. حمید منصوری نیم‌رخ
  حمید منصوری

  لطفا برنامه آموزشی و Plan خود را برای کسی که لیسانس فنی داردو سابقه کار فنی 13 ساله دارد( نفت و گاز) و کارشناسی ارشد MBA گرایش مدیریت استراتزی می باشد و برنامه ای برا تبدیل شدن به مدیر پروژه دارد ارایه بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *