با ما همراه باشید

لوگو PMPIran

هر پروژه‌ای می‌تواند به روش چابک مدیریت شود

در سال‌های اخیر مدیریت پروژه‌ی چابک (Agile) جای خود را در صنعت پیدا کرده و حتی در نسخه‌ی ششم PMBOK نیز پررنگ‌تر شده است. اما هنوز هم بسیاری از مدیران با بهانه‌های مختلف ادعا می‌کنند که در پروژه‌های آنان، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. در ادامه چند مورد از این بهانه‌ها را مطرح خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که چرا فقط بهانه‌اند.

 1. پروژه‌های ما بیش از حد بزرگ و پیچیده‌اند

اتفاقا این یک دلیل خوب برای استفاده از روش چابک است! وقتی پروژه‌ها بسیار بزرگ یا پیچیده باشند، چند ریسک عمده متوجه آن‌هاست. یکی از این ریسک‌ها، صرف زمان طولانی تا تحویل نتیجه‌ی پروژه و مواجه شدن با کارفرمایی‌ست که می‌گوید به دنبال چنین نتیجه‌ای نبوده.

روش چابک، پروژه‌های بزرگ را به چرخه‌هایی کوچک از اجرا تبدیل می‌کند که نتیجه‌ی هریک در پایان آن تحویل داده می‌شود تا بازخورد متناسب از سوی ذی‌نفعان پروژه دریافت شود. این نکته باعث می‌شود که روند اجرایی پروژه طبق برنامه و خواست کارفرما پیش برود.

البته روند اجرایی پروژه‌های بزرگ فارغ از روی‌کرد انتخاب‌شده برای آن، همیشه مشکلات خاص خودش را دارد. برای پیاده کردن موفقیت‌آمیز روی‌کرد چابک هم باید از ابزارهای خاص آن استفاده کنید.

 

 1. مقررات سازمانی ما محدودکننده‌اند و مدیران‌اش گزارش‌های زیادی می‌خواهند

با اجرای پروژه در چرخه‌های کوتاه‌تر، شما می‌توانید سریع‌تر به وظایف خود طبق مقررات عمل کنید. روش چابک تلاش می‌کند تا گزارش‌های اضافی که ارزش افزوده‌ای برای سازمان ندارند را حذف کند. اما اگر مدیران سازمان شما به دریافت آن‌ها اصرار دارند، سعی کنید کم‌ترین زمان ممکن را برای تهیه‌شان صرف کنید و صرفا به رعایت حداقل‌ها قانع باشید. چنین گزارش‌هایی در اکثر مواقع اصلا خوانده نمی‌شوند چون -همان‌طور که گفتیم- ارزش افزوده‌ی خاصی ندارند.

 

 1. اعضای تیم ما به صورت هم‌زمان روی چند پروژه کار می‌کنند

این هم یکی از افسانه‌های دنیای کسب‌وکار است که داشتن چندین وظیفه‌ی هم‌زمان باعث بالا رفتن کارآیی می‌شود. شواهد نشان می‌دهند که واقعیت برعکس است. اما در هر صورت، برای چنین تیم‌هایی هم روی‌کرد چابک بهترین انتخاب است. چون برنامه‌ریزی را در فواصل زمانی کوتاه‌تر انجام می‌دهد و باعث تخصیص درست منابع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  نه ترفند برای مدیریت پروژه‌های کوچک

هریک از افراد می‌توانند به راحتی درمورد برنامه‌ی یک یا دو هفته‌ی آینده‌شان حرف بزنند و زمان در اختیار و امکان انجام کار را مشخص کنند. طبیعتا انجام این کار برای شش ماه آینده، سختی‌های خاص خودش را دارد.

 

 1. بهانه‌ی اختصاصی سازمان شما

هر بهانه‌ای که فکر می‌کنید باعث می‌شود به سمت مدیریت چابک پروژه‌ها نروید را در ادامه بنویسید تا با کمک یک‌دیگر درمورد آن‌ها صحبت کنیم.

نظرات (2)

 • فرید پیمان دوست 4 بهمن 1396 at 5:14 ب.ظ پاسخ

  برخی از مدیران ادعا می کنند که در روش چابک، انتهای پروژه مشخص نیست و دائما تغییر می کند، در حالی که با تعریف چارچوب کلی پروژه، می توان زمان تقریبی انتهای پروژه را تعیین نموده و یا حداقل زمان های ثابتی را برای رسیدن به مایلستون های اصلی پروژه در نظر گرفت.

  • PMPiran 28 بهمن 1396 at 1:06 ب.ظ پاسخ

   سلام
   همیشه میشه تخمینی از پایان کار داشت موضوع میزان دقت این تخمین هاست که در برخی پروژه های چابک خیلی شفاف نیست

دیدگاه خود را بیان کنید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.*