هفت اصل برای مدیران پروژه در سال 97

هفت اصل برای مدیران پروژه در سال 97

مسئولیت اصلی مدیران پروژه حرفه‌ای در درجه اول، راهبری، راهنمایی و اجرای اهداف ارزش آفرین تعیین شده در سطح بالایی سازمان است. اما یک مدیر پروژه حرفه ای چگونه می تواند کارآیی و ارزش خود را هر روز در سازمان بیشتر کند؟

27 اسفند 1396
0 دیدگاه

مسئولیت اصلی مدیران پروژه حرفه‌ای در درجه اول، راهبری، راهنمایی و اجرای اهداف ارزش آفرین تعیین شده در سطح بالایی سازمان است. اما یک مدیر پروژه حرفه ای چگونه می تواند کارآیی و ارزش خود را هر روز در سازمان بیشتر کند؟

شما ممکن است فکر کنید مسئولیت اصلی مدیر پروژه این است که پروژه ها را در زمان و بودجه برنامه ریزی شده ارائه کند، اما اشتباه می کنید. مسئولیت اصلی مدیران پروژه حرفه‌ای در درجه اول، راهبری، راهنمایی و اجرای اهداف ارزش آفرین تعیین شده در سطح بالایی سازمان است. دفاتر مدیریت پروژه (PMO) پس از مشخص کردن ارزش استراتژیک واقعی خود، توسط مدیران شرکت و ذینفعان به عنوان یک شریک استراتژی ضروری به خوبی پذیرفته می‌شوند. در طی سال گذشته، مجموعه ایی از بهترین روش‌ها برای یک PMO موثر شناسایی شده است. با توجه به آن‌ها می‌توانیم هفت اصل اساسی را که مدیران باید توجه کنند، دریابیم.

  1. افراد، دانش، مهارت و همکاری مناسب را بکار بگیرید.

از مرحله استخدام تا اجرای پروژه، اغلب دفاتر مدیریت پروژه زمان و انرژی را به طور عمده بر روی جنبه های فنی اجرای پروژه متمرکز می‌کنند. این تمرکز بر روی فعالیت های مرتبط با کار فنی می تواند شکاف‌هایی را در زمینه هایی مانند مهارت های رهبری نرم ایجاد کند. دفاتر مدیریت پروژه باید استخدام، آموزش و تربیت مدیران پروژه با مهارت های نرم را انجام دهند، که آن‌ها نیز بتوانند به نوبه خود، همین کار را انجام دهند. مدیران پروژه‌ایی که دارای مهارت ها و توانایی های لازم برای هدایت، مشاوره، حل اختلافات و تغییر رویه های سازمان به‌منظور دست‌یابی به مزیت های بیشتر هستند. اینکار باعث ایجاد مجموعه‌ای بزرگ از رهبران برتر می‌شود، کسانیکه نقش خود را در راستای ارزش آفرینی برای پروژه و اهداف استراتژیک سازمان درک میکنند.

  1. ابتکارات و اقدامات با تاثیر و وضوح بسیاز زیاد را شناسایی کنید.

هنگامی که PMO متفکران استراتژیک را استخدام و آموزش می دهد، احتمال اجرای پروژه های با تاثیر بالا را که با اهداف بلندمدت شرکت‌ها سازگار است افزایش می دهد. اگر زمان برای اجرای پروژه های جزئی و پیچیده صرف شود، منابع سازمانی به هدر می¬روند از طرفی ممکن است فرصت های بالقوه مطلوب نیز از دست بروند. نقش یک دفتر مدیریت پروژه نباید منفعل باشد؛ هر مدیر پروژه حرفه ای باید درک روشنی از مسیر دستیابی به استراتژیک از طریق پروژه داشته باشد.

 

  1. مشخص کنید که چه چیزی برای کسب و کار مهم است.

شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) نقش مهمی در کمک به تیم های پروژه در تعیین اهداف استراتژیک مورد نیاز و موافقت شده و اندازه گیری پیشرفت دارند. هر کدام از KPI های کمی یا کیفی استفاده می شود، PMO باید بتواند به طور مرتب به حامیان مالی و ذینفعان گزارش پیشرفت را بدهد. دفتر مدیریت پروژه باید قادر به فراهم آوردن شفافیت قابل توجه برای پروژه، پورتفولیو و طرح باشد.

 

  1. چارچوبی را ایجاد کنید که نشان دهد چگونه عملکرد PMO با اهداف و استراتژیک سازمانی سازگار است.

ارزش و کارآیی مدیر پروژه و PMO تنها زمانی می‌تواند قابل شناسایی باشد که ذینفعان و مجریان بتوانند مسیر دستیابی به اهداف استراتژیک را تشخیص دهند. همچنین باید مسیری روشن و مداوم و شفاف برای ارتباطات رهبران پروژه با همه حوزه های سازمان در مورد چگونگی پیشرفت پروژه ها در راستای اهداف وجود داشته باشد.

  1. مدیران ارشد را با اطلاعات ساده و یکنواخت آماده کنید.

در ابتدای هر پروژه رهبران پروژه باید با حامیان، مدیران، ذینفعان و تیم ها جلساتی برگزار کنند و اطلاعات دقیق در راستای تحقق شاخص های کلیدی عملکرد و چشم انداز پروژه را برای آنها مشخص کند. اگر این اطلاعات در ابتدا مشخص نشود، چگونه یک مدیر پروژه می تواند نوع داده های مورد نیاز برای رسیدن به هوش تجاری را مشخص کند؟ از طرفی اطلاعات بیش از حد می تواند به همان اندازه بد باشد که اطلاعاتی نداشته باشید. اطمینان حاصل کنید که ابزار مناسب برای ارائه داشبورد مربوط به هر حوزه ایی فراهم است.
این باید یک هدف مدیر پروژه باشد که ابزارهایی را پیدا کند که بتوانند داده های مربوط به زمان واقعی را از منابع مختلف ضبط کنند و به صورت تصویری نمایش دهند تا تیم بتواند به سرعت و به آسانی به وضعیت KPI ها دسترسی داشته باشد. این به ذینفعان کمک می کند تا درک کنند که آنها چگونه کار می کنند و در یک لحظه در ارتباط با اهداف پروژه در چه موقعیتی هستند.

  1. دستاوردها وموفقیت دفتر مدیریت پروژه را پررنگ کنید.

مدیران پروژه باید بتوانند توضیح دهند که نقش دفتر مدیریت پروژه در بدست آمدن هوش تجاری چه بوده است. جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات تنها ارزش تمرین است اگر لینک به فعالیت‌های PMO در رابطه با نیازهای ذینفع وجود دارد.

  1. دفتر مدیرت پروژه را برای حمایت از فناوری اطلاعات و کسب و کار دیجیتال بومی، توسعه دهید.

دفتر مدیریت پروژه و همه مدیران پروژه باید باید دائما در حال پیشرفت باشند. لازم است که به طور مداوم پروسه ها، منابع داخلی، فن آوری ها، فرهنگ و غیره را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیاز تمامی ذینفعان و اهداف استراتژیک مورد نیاز در حال تحقق هستند. کاری که امروز انجام می‌شود لزوما کار فردا نیست.

 

جمع بندی
نقش دفتر مدیریت پروژه و مدیران در موفقیت پروژه ها بسیار حیاتی ست. با استفاده از PMO مدیران پروژه و سازمان ها به خوبی می توانند سیستم پشتیبان تصمیم گیری و گزارش دهی ارائه نمایند. مدیران پروژه برای اجرای هرچه مطلوب‌تر یک پروژه نیاز به دیدی وسیع و کسب مهارت‌هایی دارند. مدیران پروژه با مشخص کردن چارچوب‌ها و ایجاد شفافیت برای تیم پروژه و ذی نفعان می‌توانند کارآیی و بهره وری خود و سازمان را بالا ببرند. گاهی مدیران بیش از اندازه بر اجرا تمرکز می‌کنند و فراموش می‌کنند که پروژه ها در بستر سازمان و برای دستیابی به استراتژی‌های سازمان انجام می‌شوند. دیدن پروژه ها به عنوان بخشی از یک سیستم بزرگتر، عملکرد مدیران را بسیار کارآرا تر و ارزشمندی آن‌ها برای سازمان را بیشتر می‌کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *